‫#‏بگونه‬: سیاست گروگانگیری و باج خواهی از کشورهای غربی با عطف به سیاست معامله و مماشات این کشورها با رژیم سرکوبگر و تروریستی حاکم بر ایران در طول سی و هشت سال گذشته بسیار نان و آب دار بوده و همچنان ادامه دارد. آخرین نمونه های گروگانگیری دستگیری و زندانی کردن شهروندان دو تابعیتی کشورهای بریتانیا و کانادا می باشد. نازنین زاغری و هما هودفر دو گروگان تازه رژیم ایران هستند که برای باج گیری از این کشورها آنها را با اتهامات ساختگی زندانی کرده است. در این رابطه وزارت خارجه بریتانیا به شهروندان خود، به ویژه شهروندان دو تابعیتی ایرانی‌بریتانیایی، هشدار داده است که مسافرت به ایران ممکن است آن‌ها را در خطر بازداشت قرار دهد؛ این اصلاحیه مسافرتی، با ادامه بازداشت شهروندان دوتابعیتی اضافه شده‌است.
این در حالی است که وزارت خارجه بریتانیا در پی دستیابی به توافق اتمی کشورهای غربی با رژیم ایران که هنوز هیچ آبی از آن برای طرفین گرم نشده است و جامهای زهری که از رژیم ایران دریغ شده بود هرچند با تاخیر در تقدیر هستند؛ هشدار پیشین خود در مورد مسافرت شهروندانش به ایران را کاهش داده بود که قربانی گرفت و با ادامه سیاست گروگانگیری و عدم تغییر رفتار نظام ولایت فقیه ‌وزارت خارجه بریتانیا چاره را در هشدار دوباره به شهروندان خود دیده است که در صورت مسافرت به ایران «هر رفتاری، که حتی قابل توضیح مشخصی نیست، ممکن است شما را با خطر روبه‌رو کند، مهم هم نیست تا چه اندازه آن را بی‌ضرر و بی‌خطر بدانید».
گفته می شود هشدار فعلی وزارت خارجه بریتانیا بهتر از هشدارهای پیش از توافق اتمی‌ست که به طور کلی از شهروندان خواسته بود، به جز در موارد بسیار ضروری از سفر به ایران خودداری کنند. با این همه در زمانی صادر شده که همراه با گروگانگیری دولت حسن روحانی در تلاش برای بهبود رابطه با لندن است. در هشدار مسافرتی وزارت خارجه بریتانیا آمده است دستگیری بدون روند قضایی ممکن است در میان جمعیت یا مراکز حساس رخ دهد، یا در صورت تماس با شهروندان ایرانی که زیر نظر مقام‌های هستند، یا هنگام عکاسی در جاهایی به جز مراکز توریستی معروف یا هر رفتاری که بر خلاف شئونات اسلامی تعریف‌شده از سوی حکومت ایران باشد.
اما نگفته که این رژیم شئوناتش تروریستی است و ربطی به اسلام ندارد که وزارت خارجه بریتانیا در هشدارش به آن مشروعیت هم داده است.
رژیم ایران تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسد. شهرندان بریتانیایی باید برای ورود به ایران از مراکز دیپلماتیک این کشور(یعنی لانه های جاسوسی و ترور) روادید بگیرند.
نازنین زاغری، شهروندی با تابعیت دوگانه ایرانی‌بریتانیایی، پس از روی کار آمدن حسن روحانی بازداشت شد.
دلیل بازداشت خانم زاغری دقیقا مشخص نیست، اما سپاه پاسداران رژیم ایران در کرمان، پیشتر بیانیه‌ای صادر کرده او را به «مشارکت» در آنچه «پروژه براندازی» عنوان شده، متهم کرده‌است. وزارت خارجه بریتانیا می‌گوید پی‌گیر پرنده خانم زاغری‌ست، ریچارد رتکلیف، همسر بریتانیایی او نیز این اتهام‌ها را «خنده‌دار» توصیف کرده‌است! خوب کسی که صابون آخپندها به تنش نخورده باشد طبیعی است کارهای دیرین و آشنای ملاهای ایران برایش عجیب و خنده دار است.
خانم زاغری کارمند بنیاد تامسون رویترز بود و خبرگزاری رویترز می‌گوید کار او هیچ ارتباطی با ایران نداشته‌است.
یک ماه پس اتهام‌های سپاه، در ۲۱ تیر ماه، دادستان عمومی و انقلاب رژیم در تهران از صدور کیفرخواست برای برخی از پرونده‌های «مهم» از جمله پرونده‌های نازنین زاغری، هما هودفر، سیامک نمازی، نزار زکا و هفت تن از معترضان به نایش انتخابات ریاست جمهوری رژیم در سال ۸۸ خبر داد.
بنابه برخی گزارش ها وضعیت یکی دیگر از شهروندان دوتابعیتی بریتانیا نیز در ایران نامشخص است؛ کمال فروغی، که وزارت خارجه بریتانیا، پیشتر گفته بود در تلاش برای دسترسی به او است؛ یک بازرگان است که از سال ۲۰۱۱ میلادی خبر زیادی از وضعیتش در دست نیست.

اکنون این احتمال مطرح شده که رژیم ایران هدفدار گروگانگیری کرده ودر پی «تبادل» زندانی با بریتانیاست.
روزنامه گاردین به نقل از ریچارد رتکلیف می‌گوید گمانه‌هایی وجود دارد که ایران یا دست‌کم سپاه پاسداران به دنبال تبادل زندانی‌ست: «پیام مشخصی در آخرین دیدار خانواده نازنین با او برای من وجود داشت… من باید همه کار بکنم تا دولت بریتانیا راضی به تبادل شود. اگر موافقت کنند، پرونده نازنین مدت زیادی در دادگاه نخواهد ماند».
کامران فروغی، پسر کمال فروغی نیز در گفت‌وگو با این روزنامه اظهار داشته که «شایعاتی» وجود دارد که ایران به دنبال «معامله» بر سر زندانی‌ها است.

مشخص نیست چه شماری از شهروندان ایرانی در زندان‌های بریتانیا هستند و نیز مشخص نیست چنان‌چه این گفته‌ها درست باشد، تهران به دنبال «تبادل» شهروندان ایرانی‌بریتانیایی با چه کسانی‌ست.

با این همه تبادل زندانی پیشتر نیز در ایران سابقه دارد؛ از جمله میان این کشور و ایالات متحده، پس از توافق اتمی.

به کانال تلگرام و اينستاگرام بگونه بپیوندید:
https://telegram.me/begoonah
https://www.instagram.com/begoonah
13669244_624280694398840_1803317194994719860_n