#بگونه: پیکر استاد فرهنگ شریف – نوازنده پیشکسوت تار – از مقابل تالار وحدت به سمت بهشت زهرا (س) تشییع شد، تا خاک مرهم زخم‌هایش شود. در ابتدای این مراسم که صبح روز (شنبه، ۲۰ شهریورماه) با حضور تعداد زیادی از استادان و هنرمندان حوزه موسیقی و همچنین علاقه‌مندان به استاد شریف برگزار شد، پروین صالح – همسر هوشنگ ظریف – پیامی را از طرف این نوازنده پیشکسوت تار خواند.داریوش پیرنیاکان، حسین خواجه‌امیری و همسر فرهنگ شریف در اين مراسم سخنران‌ی كردند. هوشنگ کامکار، علی مرادخانی، انوشیروان روحانی، کیوان ساکت، امین‌الله رشیدی، احسان و حسین خواجه امیری، صدیق تعریف، شاهرخ نادری، داوود گنجه‌ای، داود آزاد و فضل‌الله توکلی در مراسم تشییع پیکر فرهنگ شریف حضور داشتند.استاد فرهنگ شریف ۱۷ شهریورماه در ۸۵ سالگی در تهران دارفانی را وداع گفت.شریف با ابداع‌هایی که در نحوه‌ی انگشت‌گذاری و مضراب‌زنی در نقاط مختلف سیم‌های تار انجام داد، از این ساز صدایی متفاوت درآورد که بسیاری از کارشناسان معتقدند، زیباترین صدای تولیدشده از ساز تار است.شریف در سال ۱۳۱۰ در شهرستان آمل به دنیا آمد. دو ساله بود که با پدر و مادرش به تهران آمدند. از همان دوران کودکی به موسیقی گرایش زیادی داشت، به‌طوری که وقتی پدرش یک‌بار با تار قطعاتی را می‌زد، او به ذهن می‌سپرد و همان قطعات را می‌نواخت. یک روز که پدرش در خانه نبود، سازش را برداشت و شروع به نواختن کرد. وقتی پدر ناگهان به خانه وارد شد و ذوق و استعداد پسرش را دید، او را تشویق کرد و به کلاس‌های استاد علی‌اکبرخان شهنازی برد. به این ترتیب، فرهنگ شریف تحت تعلیم استاد شهنازی قرار گرفت و پرورش یافت.
حميدرضا طاهر زاده استاد و نوازنده زبر دست تار در مقاله اي در سوگ فرهنگ شريف مي نويسد:
فرهنگ نیست این که چنین چنگ میزند

بال فرشته است که آهنگ میزند

چون زخمه میزند به دل دردمند تار

گوئی که بانک مرغ شباهنگ میزند

آن ناله ها که خیزد از ان ساز دلنواز

بر بند بند جان و دلم چنگ میزند

شوربختانه نوازنده نامدار تار ایران استاد فرهنگ شریف بعد از دهها سال تحمل رنج و مرارتی که رژیم هنر کش بر او و سایر همکارانش اعمال کرده به جمع یاران خود به جاودانگی پیوست.

فرهنگ شریف بدون شک یکی از برجسته ترین هنرمندان موسیقی ایران بود که با نوازندگی منحصر بفردش تاثیری چشمگیر در پیشرفت و اعتلای موسیقی و نیز اشاعه آن در میان مردم ایفا کرد.
*******************
#ایران #فرهنگ_شریف #موسیقی
به کانال تلگرام و اينستاگرام بگونه بپیوندید:
https://telegram.me/begoonah
https://www.instagram.com/begoonah