#بگونه: رسانه‌های بین‌المللی، درگیریهای سنگین در صنعا و از بین‌رفتن ائتلاف میان نیروهای حزب کنگره مردمی و علی عبدالله صالح از یک‌سو و شبه‌نظامیان حوثی وابسته به رژیم آخوندی از سوی دیگر را، تحولی عمده در جنگ یمن و شکستی سنگینی برای دخالتهای رژیم و سپاه پاسداران ولایت فقیه در منطقه، توصیف می‌کنند.
اسکای نیوز روز یکشنبه گزارش داد درگیریهای ۲۴ساعت گذشته در صنعا، ۱۴۰کشته و دهها مجروح از دو طرف بر جای گذاشته است.
اسکای نیوز در گزارش دیگری گفت: بعد چند روز درگیری صنعا شاهد فروپاشی شبه‌نظامیان رژیم ایران است و به نظر می‌رسد پروژه فرقه‌گرایانه رژیم ایران در یمن به ته خط رسیده است.
در همین حال رسانه‌های عربی، تصاویری را از شهر صنعا پایتخت یمن منتشر کردند که نشان می‌دهد، مردم تصاویر سران شبه‌نظامیان حوثی را در خیابانها پاره می‌کنند و علیه آنها شعار می‌دهند.
خبرگزاری امارات در گزارشی گفت: در درگیریهای روز شنبه میان حوثی‌ها و ارتش ملی یمن، بیش از ۲۰تن از مسئولان و اعضای شبه‌نظامیان کودتاگر کشته و دهها تن از آنها مجروح شدند… در این درگیریها، شماری از خودروهای نظامی حوثی‌ها نیز نابود شدند.
انور قرقاش وزیر دولت در امور خارجه امارات گفت که قیام صنعا و یمن علیه شبه‌نظامیان حوثی وابسته به رژیم ایران، بیداری از کابوس فرقه‌گرایی است.
سفیر عربستان در صنعا گفت: آنچه اکنون در یمن رخ می‌دهد، شروع بیرون‌راندن رژیم ایران از این کشور است.
به گزارش شرق الاوسط، دولت یمن در اجلاس روز شنبه خود به‌ریاست منصور هادی، حمایت خود را از هر طرفی که با شبه‌نظامیان حوثی بجنگد و در راستای پاکسازی آنها از یمن کار کند، اعلام کرد.
شرق الاوسط افزود: «(در بیانیه) دولت یمن ابراز امیدواری شده است که یک ائتلاف گسترده جدید… راه را برای یک مرحله جدید در یمن هموار سازد که همه طرف‌ها را علیه شبه‌نظامیان حوثی که بخشی از طرح و برنامه (رژیم) ایران در یمن است، متحد خواهد کرد. یمنی‌ها از همه دسته‌بندی‌های سیاسی، به‌خصوص حزب کنگره مردمی علی عبدالله صالح، باید علیه حوثی‌ها در صنعا و تمامی استانها به‌منظور «پایان دادن به کابوس تحت حمایت (رژیم) ایران» قیام کنند».
به گزارش العربیه، در بیانیه رئیس‌جمهور یمن آمده است:‌ «شبه‌نظامیان حوثی از راههای گوناگون تلاش می‌کنند از ولایت فقیه رژیم ایران کپی‌برداری کنند و سرنوشت و حاکمیت یمن را به دست آخوندهای شرور و گمراه در قم و تهران بسپارند».
رهبران حزب کنگره مردمی یمن که از حکومت قانونی این کشور حمایت می‌کنند طی بیانیه‌یی، برای درهم شکستن پروژه توسعه‌طلبانه رژیم آخوندی در یمن فراخوان دادند. آنها با تأکید بر ادامه نبرد تا محقق کردن پیروزی و برگشت به تکمیل کردن روند سیاسی در یمن از همه گروهها و احزاب خواستند برای درهم شکستن پروژه رژیم در یمن با هم متحد شوند.
واشینگتن‌پست فروپاشی ائتلاف میان حوثی‌ها و نیروهای علی عبدالله صالح را یک تحول عمده در جنگ یمن دانست، و گزارش داد: «حوثی‌ها و صالح در گذشته هم… اختلافاتی داشته‌اند… اما تبادل اتهامات سران هر دو طرف در روز شنبه و درگیریهای فزاینده، نشان داد که احتمالاً اختلافات میان دو طرف، غیرقابل ترمیم خواهد بود».
تلگراف انگلستان نوشت:‌ «علی عبدالله صالح رئیس‌جمهور سابق یمن روز شنبه بعد از شقه آشکار در اتحاد با شبه‌نظامیان که می‌تواند مسیر جنگ در یمن را تغییر دهد، پیشنهاد گفتگو با عربستان را داد. این یک تغییر سرفصلی در بحران یمن است.
ایندیپندنت انگلستان، گزارش داد: «با پیشنهاد علی عبدالله صالح به گفتگو با ائتلاف تحت هدایت عربستان، ائتلاف (بین نیروهای او و حوثی‌ها) فروپاشید… (تغییر موضع علی عبدالله صالح)… می‌تواند مسیری را برای پایان دادن به جنگی فراهم کند که تقریباً سه سال به‌طول انجامیده است».
درباره تحولات نظامی و درگیرهای صنعا، رویتر گزارش کرد که ائتلاف کشورهای عربی، شب یکشنبه مواضع حوثی‌ها در صنعا را با هدف تقویت حامیان رئیس‌جمهور قبلی یمن علی عبدالله صالح در جنگ آنها علیه شبه‌نظامیان تحت حمایت (رژیم) ایران، بمباران کردند.
رویتر افزود: «صالح روز شنبه اعلام کرد، آماده است در روابطش با ائتلاف عربی در یمن… صفحه جدیدی را بگشاید…»
العربیه نیز در گزارشی، گفت: «ائتلاف عربی… پنج حمله هوایی را به مواضع حوثی‌ها در بلندی‌های جنوب صنعا انجام داد…»
العربیه هم‌چنین با انتشار یک کلیپ ویدئویی، گزارش داد: «این تصاویر صحنه دستگیری شمار از شبه‌نظامیان حوثی را در صنعا توسط نیروهای گارد ملی وابسته به علی عبدالله صالح را نشان می‌دهد».
عبدالملک مخلافی وزیر خارجه یمن در مصاحبه با الاخباریه گفت: بعد از این‌که رژیم ایران گفت، بر چهار پایتخت عربی سلطه یافته است، صنعا اولین پایتختی خواهد بود که به آغوش کشورهای عربی برمی‌گردد.
آسوشیتدپرس روز یکشنبه گزارش داد: در پنجمین روز درگیریها در پایتخت یمن بین شبه‌نظامیان (حوثی) و نیروهای رئیس‌جمهور سابق… ، به‌نظر می‌رسد ائتلاف میان آنها، به‌کلی در حال فروپاشی است… در صورت تغییر جهت علی عبدالله صالح و نیروهایش و پیوستن آنها به ائتلاف عربی… ، حوثی‌ها به‌طور کامل منزوی خواهند شد.
بنابه آخرین خبرها در درگیری میان حوثی های مورد حمایت رژیم ایران و نیروهای علی عبدالله صالح سفارت رژیم آخوند ها مورد حمله موشکی قرار گرفت.
همچنین حوثی ها با گلوله های تانک مناطق مسکونی را مورد هدف قرار دادند.
۷ لشگر پیاده نظام از ارتش ملی یمن به سمت صنعا به حرکت در آمده است.
به گزارش کانال تلویزیونی «الحدث» این نیروها با هدف کمک به مردم صنعا که علیه حوثی‌ها قیام کرده‌اند، به سوی خولان و سپس به پایتخت حرکت خواهند کرد.
*************************
#تحولات_یمن #صنعا
به کانال تلگرام و اينستاگرام بگونه بپیوندید:
https://telegram.me/begoonah
https://www.instagram.com/begoonah

24774825_891458647681042_2182797317377201238_n