#بگونه: به گزارش رسانه های رژیم محمد جواد ظریف، وزیر خارجه رژیم آخوندها روز پنج‌شنبه در شرایطی که ضرب‌الاجل دونالد ترامپ برای اصلاح نقایص برجام که مخاطب آن کشورهای اروپایی است رو به پایان می باشد، در پیامی ویدئویی به زبان انگلیسی که در شبکه اجتماعی یوتیوب منتشر شد، اعلام کرد که : «ایران دربارۀ آنچه که سال‌ها پیش مورد توافق قرار گرفته و به اجرا گذاشته شده است، دوباره مذاکره نخواهد کرد… ما همچنین هر نوع متمم جدیدی در این باره را رد خواهیم کرد.»

او افزود که ایالات متحده آمریکا «بطور پیوسته این توافق هسته‌ای را، بویژه با ارعاب دیگران با هدف جلوگیری از همکاری تجاری آنها با ایران، نقض کرده است.»
۱۲ ماه مه دونالد ترامپ تصمیم نهایی خود را درباره تحمیل یا لغو تحریم‌های ایران اعلام می کند.
ظریف می گوید: «برجام، یک معاهده نبود که به امضا یا تایید شدن از هر طرفی، نیاز داشته باشد، بلکه بعد از تایید شدن در شورای امنیت سازمان ملل، برای همه الزام‌آور شد. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ۱۱ فرصت مختلف اعلام کرده است که ایران به همۀ تعهدات خود عمل کرده است. در مقابل، آمریکا بصورت پیوسته این توافق را به خصوص با ارعاب دیگران برای جلوگیری از داشتن همکاری‌های تجاری با ایران نقض کرده است. سال گذشته نیز گفته شد که رئیس جمهور ترامپ از این توافق ناخرسند است و اکنون مشخص شده که واکنش برخی کشورهای اروپایی به این ناخرسندی، پیشنهاد اعطای امتیازات بیشتر به آمریکا از طرف ایران بوده است.
این امتیازدهی‌ها، یک توافق جدید و شامل مسائلی است که همۀ ما تصمیم گرفتیم از مذاکراتمان مستثنی شود که شامل ظرفیت‌های دفاعی ایران و نفوذ منطقه‌ای آن بود».
وی عاجزانه می گوید: «این را درک کنید که در هر دو موضوع، این ایران است که باید شاکی و ناراضی باشد و نه غرب. ما قرن‌هاست که به کسی حمله نکرده‌ایم اما مورد تهاجم قرار گرفته‌ایم. تازه‌ترین این حملات توسط صدام حسین انجام شد که از سوی آمریکا و متحدان منطقه‌ای حمایت می‌شد. غرب حتی فعالانه مانع از آن شد که ما حتی ابزارهای ابتدایی دفاعی خریداری کنیم آنهم درحالیکه صدام، هم غیرنظامیان و هم سربازان ایرانی را با سلاح شیمیایی هدف قرار داد. با وجود این تجربه فجیع، ما هنوز کسری از بودجۀ کشورهایی مثل عربستان سعودی و امارات متحده عربی را در بخش دفاعی هزینه می‌کنیم و موشک‌های ما بُرد کوتاه‌تری نسبت به موشک‌های سعودی دارند».
بگونه: یک ضرب المثل کردی می گوید: بازه کل کردم ناتی! بوره کل کردم ناتی! خووه د وه خوچو خوچو هاتی!( سگی که به رنگ سیاه و سفید است را بازه می گویند و سگی که رنگش بور است را بوره می گویند. و معنایش این است که اینها را فرستادم بیای نیامدی آخرش با خوچ خوچ کردن خودت به پای خودت آمدی! در این تمثیل که حکایت وضعیت رژیم در آمدن به پای برجام را می توان با آن توصیف کرد و وقتی بی محلش کنند و فشار رویش بگذارند خودش با پای خود و با زانوان خونین پای مذاکره می آید را میخواهیم یاد آوری کنیم که می بینیم آخرش چهار دست وپا خواهید رفت! بستگی به این دارد سمبه و فشار نارضایتی اجتماعی و قیام برای سرنگونی از یک سو؛ ورشکستگی اقتصادی؛ انزوای بین المللی و فشار تحریمها و تضادهای درونی تا چه حد باشد که کم نمیشود و بیش از پیش خواهد بود.
**************
#برجام #مذاکره #جوادظریف #آمریکا

به کانال تلگرام و اينستاگرام بگونه بپیوندید:
https://t.me/begoonah1
https://www.instagram.com/begoonah

31475396_990274901132749_8319294013890887680_n.jpg