به گزارش مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز ۱۲ مرداد ۱۳۹۷، «هوشمند علیپور» از اهالی سردشت و «محمد استاد قادر» از اهالی شهرستان سقز از سوی نیروهای وزارت اطلاعات در سقز بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شده‌‌اند.
این افراد که به «عضویت در یکی از احزاب کُردی» متهم هستند، در حین دستگیری مورد شلیک مستقیم نیروهای مورد ذکر قرار گرفته و نهایتا محمد استاد قادر زخمی شده بود.
هوشمند علیپور و محمد استاد قادر از زمان بازداشت تاکنون نتوانسته‌اند با خانواده‌هایشان ارتباط برقرار کنند و از دسترسی به وکیل هم محروم هستند‌.
به گزارش ماف نیوزاز وضعیت فرهاد عبدالله‌پور که از حدود دو ماه پیش به دلیل پی‌گیری وضعیت برادر محکوم به اعدام خود بازداشت شده اطلاعی در دست نیست و این موضوع نگرانی‌های خانواده را افزایش داده است.
پدر این دو زندانی در این خصوص گفت: «روزی که فرهاد را بازداشت کردند به منزل پسرهای دیگرم هم رفته بودند، آنها فقط به دنبال اسلحه بودند و تمام خانه را بهم زدند، اسلحه‌ای پیدا نکردند و با زور و ضرب و شتم پسرم [فرهاد] را به جای نامعلومی بردند. در حال حاضر مدت ۲۰ روز است از پسرم هیچ‌گونه اطلاعی نداریم و مدت چند روز است ما هر روز به نهادهای امنیتی و دادگستری مراجعه می‌کنیم تا اینکه بتوانیم از پسرم سر نخی به دست بیاوریم، که هیچ جواب درستی به ما نمی‌دهند.»
او گفت : «روز سه‌شنبه ششم شهریور یک نفر پیش همسرم رفته که سه روز است فرهاد را زیر شکنجه کشته‌اند و مادرش بلافاصله حالش بد شده با این خبری که به ما دادند. ما همراه با جمعی از بستگانم به فرمانداری شهر رفتیم و اعلام کردیم که کسی چنین خبری را به ما داده و آنها به گفته خودشان تماس گرفتند با اداره اطلاعات ارومیه و گفتند او سالم است. از یک ماه پیش به ما می‌گویند که قرار بازداشتش دیگر تمام شده و اگر این‌گونه است چرا او را به دادگاه نمی‌برند؟ هر بار ده روز ده روز تمدید کردند و دادگاه به ما گفته که این دیگر دست ما نیست و ما قرار بازداشت را تمدید نکردیم و اطلاعات و سپاه او را نگه داشته است و ما دلیل این را نمی‌دانیم. من مشکوک هستم که پسرم زنده باشد. اگر زنده نیست جنازه را به من بدهند و اگر هم زنده است او را به من نشان دهند تا از این نگرانی در بیاییم.»
همچنین به گزارش کُردپا، نامعلوم بودن سرنوشت یک فعال مدنی کُرد به نام «آرام یوسفی» اهل سنندج پس از پنج روز بازداشت، نگرانی خانواده‌ی او را در پی داشته است.
روز دوشنبه پنجم شهریورماه، نیروهای اطلاعاتی به منزل شخصی این هموطن کُرد یورش برده و او را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند.
تا لحظه انتشار این خبر، از سرنوشت و اتهامات وارده به این فعال مدنی کُرد اطلاعی در دسترس نمی‌باشد.
از دیگر سو نیز، روز پنجشنبه هشتم شهریورماه، «لطیف احمدی» اهل شهرستان جوانرود به اتهام «همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران» توسط نیروهای اطلاعاتی بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال داده شده است.
همچنین به گزارش کردپا روز جمعه نهم شهریورماه، دو هموطن کُرد به نام‌های «سیروان هوشمند و مختار ولی‌پور» اهل مریوان هنگام تجمع در مقابل دکه‌ی شهید شریف توسط نیروهای اطلاعاتی بازداشت شدند.
به گفته یک منبع آگاه، هموطنان مریوان جهت یادبود شهید شریف و یارانش در مقابل دکه‌ی وی تجمع کرده بودند.
این منبع آگاه افزود: چندین تن از تجمع کنندگان توسط نیروهای اطلاعاتی بازداشت که تاکنون هویت آنان احراز نشده است.
این منبع آگاه می‌افزاید: نیروهای اطلاعاتی شهروندان بازداشت شده را به اخلال در نظم عمومی متهم و آنان را به اطلاعات نیروی انتظامی انتقال داده‌اند.
*****************
به کانال تلگرام و اينستاگرام بگونه بپیوندید:
https://t.me/begoonah1
https://www.instagram.com/begoonah

40504560_1099048380255400_4347600114462752768_n