به گزارش رادیو آلمان-روزنامه آلمانی هندلزبلات روز دوشنبه نهم مهرماه ۹۷ (اول اکتبر) در گزارش مفصلی به مشکلات و دردسرهای بزرگی پرداخت که شرکت‌های کوچک و متوسط آلمانی برای معاملات خود با رژیم ایران با آنها مواجه‌اند تا حدی که برخی از آنها را خطر ورشکستگی تهدید می‌کند. به گزارش این روزنامه معتبر آلمانی، به خاطر نگرانی از عواقب نقض تحریم‌های آمریکا، از میان دست‌کم ۹۰۰ بانک آلمانی به علاوه شمار کثیری از بانک‌های اتریشی، فقط ۴۰ تا ۵۰ بانک حاضر به انتقال‌های مالی مرتبط با معاملات تجاری با ایران هستند.

به گزارش هندلزبلات، هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، هفته گذشته در جریان یکی از جلسه‌های مرتبط با ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را به چالش کشید و گفت: «راهبردی که تنها بر فشار حداکثری بنا شده باشد، عمل نخواهد کرد.»

اما به گزارش هندلزبلات، آنچه ماس آن را مسکوت گذارده این است که پرداخت‌های مالی، از جمله در آلمان، مدتهاست که به خاطر تحریم‌های جدید آمریکا با مشکلات جدی مواجه شده‌اند. هلموت گوتلیب، رئیس شعبه بانک ملی ایران در هامبورگ آلمان، گلایه کرده است که: «۸۰ تا ۸۵ درصد تمامی پرداخت‌ها به مؤسسات آلمانی بازگردانده می‌شوند.»

هلنه رانگ، رئیس هیأت مدیره انجمن شرکت‌های آلمانی فعال در خاور نزدیک و خاورمیانه نیز این خبر را تأیید می‌کند. به گفته خانم رانگ، اخیرا وضعیت چنان شده است که «بانک‌های دارای مجوز کامل آلمان اما با سهام یا صاحبان ایرانی، در برابر این معضل قرار گرفته‌اند که بانک‌های آلمانی پرداخت‌هایشان را دیگر در داخل آلمان نمی‌پذیرند.»

به گزارش هندلزبلات، در این میان حتی برخی شرکت‌های متوسط آلمانی را، به گفته خودشان، خطر ورشکستگی تهدید می‌کند، زیرا پرداخت‌ها و راه‌های نقل و انتقال پول مسدود شده‌اند. مشتریان این شرکت‌ها محموله‌های خود را در ایران دریافت و پول آن را پرداخت کرده‌اند، اما این پول به آلمان منتقل نشده و به حساب آنها ریخته نمی‌شود.

هندلزبلات نوشته است که این شرکت‌ها مایل به افشای نام خود به خاطر موقعیت دشوار کنونی‌شان نیستند. دیگر شرکت‌های مستقر در آلمان با سهام ایرانی و حساب‌هایی در بانک‌های ایرانی دارای مجوز بانکی آلمان نیز به این روزنامه گفته‌اند که نتوانسته‌اند حقوق کارمندان خود را به حساب‌شان بریزند.

رئیس یک شرکت متوسط آلمانی فعال در ایران گفته است: «ما در کشمکش میان نهادهای آلمانی و بانک مرکزی آلمان گیر کرده‌ایم، زیرا میان بانک مرکزی و دیگر نهادهای آلمانی بر سر نقل و انتقال‌های بانکی اختلاف نظر وجود دارد.»