#بگونه: بنابه گزارش خبرگزاریها روز سه‌شنبه ۱۷ مهرماه ۹۷ صندوق بین‌المللی پول برآپرد کرده است که کاهش رشد اقتصادی ایران در سال جاری و سال آینده میلادی به دلیل تحریم‌های آمریکا به گونه ای محسوس خواهد بود.

صندوق بین‌المللی پول که سامانه پولی در سطح جهان را نظارت می‌کند و پیش‌بینی‌های آن نیز از منابع مهم ارزیابی اقتصادی کشورهای مختلف بحساب می‌آید.
بنابر پیش بینی و ارزیابی تازه صندوق بین المللی پول در ارزیابی جدید خود اقتصاد وابسته به نفت رژیم ایران در سال جاری میلادی ۵ / ۱ درصد و در سال ۲۰۱۹ حدود ۶ / ۳ درصد با کاهش نرخ رشد مواجه خواهد بود.
در مقابل این نهاد بین‌المللی رشد اقتصادی بهتری را برای عربستان پیش‌بینی کرده‌ است.
بنابه ارزیابی صندوق بین‌المللی پول، ایران در دو سال آینده «به خاطر کاهش صادرات نفت، تا بازگشت به رشدی نسبتا مثبت در سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۳» با افول اقتصادی روبه‌رو باشد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، صادرات نفت ایران که به طور معمول تا روزی دو و نیم میلیون بشکه در روز می‌رسیده، اکنون با کاهشی حدودا نیم میلیون بشکه‌ای مواجه شده و انتظار می‌رود که با اجرایی شدن تحریم‌های نفتی آمریکا در آبان‌ماه آینده باز هم از میزان آن کاسته شده و بدین‌ترتیب جمهوری اسلامی منبع اصلی درآمد خود را از دست بدهد.