11.10.2018

به گزارش خبرگزاری رویترز ناظران سازمان ملل در امور تحریم‌ها، در گزارشی به شورای امنیت گفته‌اند که شبکه‌های جنایی از ایران به‌عنوان نقطه انتقال غیرقانونی زغال چوب به سومالی استفاده می‌کنند و شبه‌نظامیان اسلام‌گرای گروه الشباب از این طریق سالانه میلیون‌ها دلار به جیب می‌زنند.
در این گزارش که هنوز منتشر نشده، ناظران تحریم‌ها افزوده‌اند که گروه الشباب در ایجاد درآمد نسبت به دولت سومالی «از نظر جغرافیایی بیشتر متنوع و منظم» عمل کرده است.
بنابه این گزارش از ماه مارس مبدأ عمده برای انتقال زغال چوب بنادر ایران بوده‌اند که در آنجا زغال چوب را با کیسه‌های سفید و با برچسب «محصول ایران» بسته‌بندی می‌کنند و افرادی با کارت شناسایی‌های جعلی از کشورهای کومور، ساحل عاج و غنا آنها را منتقل می‌کنند.
کیسه‌ها با استفاده از گواهی‌های مبدأ جعلیِ کشور تولیدکننده، از ایران بارگیری شده و با قایق‌های کوچک به بندر الحمریه و دبی در امارات متحده عربی صادر می‌شوند.
گزارش می‌افزاید پس از آن‌که عمان اقدامات گمرکی خود را سخت‌تر کرد، ایران به نقطه انتقال محموله‌ها تبدیل شده است و این ممنوعیت سازمان ملل در صادرات زغال چوب به سومالی را نقض می‌کند.
گزارش می‌گوید: «تجارت زغال چوب هم‌چنان منبع قابل توجهی برای درآمد الشباب است و حداقل ۷،۵میلیون دلار بدون کنترل مالیاتی برای این گروه به‌دست می‌آورد.»
لازم به ذکر است که نمایندگی ایران در سازمان ملل واکنشی به این گزارش نشان نداد.
شورای امنیت سازمان ملل در سال ۲۰۱۲ صادرات زغال چوب به سومالی را ممنوع کرد تا مانع از درآمدزایی گروه الشباب شود.
الشباب (با نام کامل حرکه الشباب المجاهدین) به‌عنوان یک گروه اسلام‌گرای افراطی که از سال ۲۰۱۲ با شبکه القاعده نیز بیعت کرده‌، سال‌هاست که در سومالی دست به حملات تروریستی می‌زند.