روحانی برای جلوگیری از رو شدن و بالا گرفتن افتضاحی که وزرایش ببار آورده اند که در این شرایط برای تمامیت نظام بسیار زیانبار است؛ استعفا را به جای استیضاح و بالا گرفتن افتضاح ترجیح داد.

در این رابطه خبرگزاری فارس،‌ می نویسد: تلفن مستقیم دفتر وزیر زنگ می خورد؛ مکالمه ای نسبتا کوتاه بین دو طرف خط برقرار می شود که ماحصلش یک جمله است؛ «باید استعفا بدهید!»؛ این نتیجه دیالوگی است که طی روزهای گذشته، شاید چندین بار تکرار شده است.

روحانی بعد از ۳ سال به فکر ترمیم کابینه اش افتاده؛ ترمیم را هم درست از جایی شروع کرد که بیشترین تاثیر را بتواند از آن برداشت کند؛ حالا حداقل تا چند روز جای وزرای ورزش، ارشاد، آموزش و پرورش در دولت خالی می ماند تا روحانی گزینه های جدید وزارت را راهی مجلس کند.

تغییر سه وزیر دولت اما به همین سادگی ها نبود؛ زمزمه هایی هست که وزیر آموزش و پرورش و تا حدودی گودرزی راضی به استعفا نشده و خیلی صریح گفته اند «اگر می خواهید برکنارمان کنید»؛ دست آخر هم فانی صریحا استعفا نداد ولی نامه اش به روحانی مبنی بر اینکه رئیس جمهور می تواند درباره آینده کاری اش در دولت تصمیم بگیرد، از سوی روحانی به معنای استعفا تلقی شد.

شرایط تغییرات کابینه اما سوال های فراوانی را ایجاد کرده است؛ حداقل سماجت فانی در عدم استعفا نشان داد که برکناری این سه وزیر نظر رئیس جمهور بوده؛ حالا چرا روحانی صریحا سه وزیر را برکنار نکرده، سوالی است که علامت سوال بزرگی را در برابر مرد اول کابینه قرار داده است.

روحانی این روزها نه تنها مسئولیت عزل وزرایش را به دوش نمی کشد، بلکه ناکارآمدی سه وزیرش (که حجم انتقادات به آنها بالا رفته بود) را با استعفای آنها، به افکار عمومی القا می کند؛ حالا همه باید فکر کنند که مقصر اصلی برگزاری کنسرت در قم و شکایت مراجع، جنتی بوده و مسئول بروز تخلف 8 هزار میلیارد تومانی در صندوق ذخیره فرهنگیان نیز فانی است.

نوبخت هم همین پازل را برای دولت تکمیل کرد و در اولین مصاحبه خود بعد از تغییر وزرا، تاکید کرد که «دولت به دنبال گزینه هماهنگ ترین است»

ادعای ناهماهنگی و ناکارآمدی وزرای که قرار است بار ترمیم کابینه را به دوش بکشند؛ شاید از نظر دولتی ها دلیل خوبی برای ترمیم کابینه باشد، اما بررسی رفتار دولت و حامیانش درباره همین وزرا طی سه سال گذشته نشان می دهد که رئیس جمهور و حامیانش چندان هم از عملکرد وزرای تعویض شده ناراضی نبوده اند.

حالا همه می خواهند بدانند که دولت چرا این زمان را برای ترمیم کابینه انتخاب کرده است؛ زمانی که جنتی انتقادات مراجع را برای دولت به ارمغان آورده و فانی نیز یک اختلاس 8 هزار میلیاردی را به دولت سنجاق کرده. آنچه خبرگزاری فارس در باره استعفای وزاری کابینه روحانی نوشته اشاره ای است به این واقعیت که روحانی اختلاف نظری با وزاریش نداشته بلکه فشار زیادی برای تغییر وزرای اقتصادی تحمل کرده و در برابر این فشارها ایستادگی کرد و حاضر نشد هیچ‌یک از آنها را برکنار کند.
خامنه‌ای هم با روحانی در این باره هم نظر بود و در یکی از سخنرانی های اخیرش اشاره کرده بود جابه‌جایی‌ها درست نیست و اینها به کار خودشان ادامه بدهند.
زیرا هم روحانی هم خامنه‌ای به‌خوبی می‌دانند که رژیم تا چه بی‌ثبات است و برکناری یک وزیر می‌تواند تعادل آن‌را به‌هم بزند.
به‌خصوص تعویض وزیرانی که در معرض خشم و اعتراضات مردم قرار دارند مثل همین وزارت مسکن و شهرسازی و راه و وزارت صنعت معدن و تجارت، می‌تواند عقب‌نشینی از جانب رژیم تلقی شده و انگیزه قیام‌کنندگان را مضاعف کند.
بنابراین هم روحانی هم خامنه‌ای تلاش می‌کردند تعادل موجود به‌هم نخورد.
اما به‌رغم این اکنون که ۴وزیر این وزارتخانه‌ها برکنار شده یا استعفا کرده‌اند نشان‌دهنده این است که واقعیتها چه ناشی از بحرانهای اجتماعی باشد و چه ناشی از جنگ قدرت باندها تا چه اندازه نیرومند بوده و این تغییرات را به رژیم تحمیل کرده است. اما پیامدهای این استعفاها را بزودی در مجلس رژیم شاهد خواهیم بود که جنگ و جدال باندهای نظام بر سر آن اوج خواهد گرفت و افتضاحات زیادی از وزارتخانه های کابینه حسن روحانی رو خواهد شد.

30 مهر 97
https://t.me/begoonah1
https://www.instagram.com/begoona