روز جمعه ۴ آبان‌ماه ۱۳۹۷، سه فعال ترک (آذربایجانی) به نام‌های سجاد افروزیان، ابراهیم رنجبر و سعدالله ساسانی در مقابل گورستان مارالان تبریز توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.
یک منبع مطلع در این رابطه به گزارشگر هرانا گفت: “سجاد افروزیان، ابراهیم رنجبر و سعدالله ساسانی در پی شرکت در مراسم سالگرد درگذشت غلامرضا امانی در مقابل آرامستان مارالان تبریز بازداشت شدند. نیروهای امنیتی روز گذشته به سجاد افروزیان و تعدادی دیگر از فعالین ترک (آذربایجانی) طی تماسی گفته بودند که در صورت حضور در مراسم بازداشت خواهند شد و پیش از برگزاری مراسم نیز جو امنیتی در اطراف گورستان مارالان دیده می‌شد”.
لازم به توضیح است مهندس غلامرضا امانی از فعالین سرشناس ترک در ۲ آبان ماه ۱۳۸۷ به همراه دو برادر خود در یک تصادف جاده ای جان باخت. بخشی از افکار عمومی این مرگ را مشکوک خوانده و آن را نوعی “قتل سازمان یافته” خواندند بر همین اساس در تمام یک دهه اخیر مراسمات سالگرد فوت وی با تنش های امنیتی همراه بوده است.
همزمان با این سه بازداشت، گزارش شده است در شهر مرند نیز حکیمه احمدی، فعال ترک (آذربایجانی) روز جمعه ۴ آبان‌ماه در منزل شخصی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.
یک منبع مطلع دیگر ضمن تائید این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “نیروهای امنیتی روز جاری پس از ورود به منزل خانم حکیمی، با وی و همسرش رفتار خشنی داشتند و حتی بوسیله سلاح آنها را تهدید کردند. این نیروها بدون هیچ توضیحی خانم حکیمی را بازداشت کرده با خود بردند”.
از دلایل بازداشت و محل نگهداری این فعال ترک (آذربایجانی) تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست نیست
https://t.me/begoonah1
https://www.instagram.com/begoonah