ظریف دو روز پس از افشای یک طرح تروریستی جمهوری اسلامی در دانمارک نوشت:«اقدام منحرف و خیره‌سرانه موساد در کاشت پرچم‌های عوضی (آدرس‌دهی‌غلط) تنها عزم ما برای تعامل سازنده با دنیا را تقویت می‌کند.»

به گزارش رادیو آلمان؛سازمان امنیت و اطلاعات دانمارک اعلام کرد که مردی مشکوک عکس‌هایی از محل زندگی «رهبر یک جنبش جدایی‌طلب در ایران» می‌گرفته که در دانمارک زندگی می‌کند. این سازمان خطر سوء‌قصد به جان رهبر یاد شده را می‌دیده و بدین خاطر روز ۲۸ سپتامبر عملیات وسیعی را در شرق این کشور برای دستگیری این مرد آغاز کرده که فعالیت‌های آن بخش از کشور را مختل کرده بوده است.
این مرد ۳۹ ساله نروژی که اصلیت ایرانی دارد، سرانجام روز ۲۱ اکتبر در شهر یوتبری (گوتنبورگ) سوئد دستگیر شد. به گزارش رادیوی NRK در نروژ، این مرد اندک زمانی قبل از دستگیری‌اش در ایران بوده است.
گفته می‌شود هویت فرد مظنون تا هشتم نوامبر و برگزاری دادگاه رسمی اعلام نخواهد شد. سرویس‌های امنیتی و اطلاعاتی نروژ و سوئد با هم در این پرونده همکاری دارند.
مقامات دانمارک می‌گویند که این مرد جاسوس است و در برنامه‌ریزی سوءقصد در این کشور همکاری کرده است. روزنامه اسرائیلی «جروزالم پست» گزارش داده که دولت اسرائیل نیز در این مورد راهنمایی‌هایی به مقامات دانمارک کرده بوده است.
لارس راسموسن، نخست وزیر دانمارک که در اسلو در نشست رهبران شمال اروپا شرکت کرده بود با همتای بریتانیایی خود، ترزا می، ملاقات کرد. او گفت که بریتانیا در این مورد از دانمارک حمایت خواهد کرد و افزود: «ما در همکاری نزدیک با بریتانیا و دیگر کشورها در برابر ایران خواهیم ایستاد.»
از سوی دیگر مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، گفت که از دانمارک حمایت می‌کند. پمپئو در توییتر نوشت: «به دولت دانمارک تبریک می‌گوییم که یک آدم‌کش رژیم ایران را دستگیر کرده است. اروپا به مدت نزدیک به ۴۰ سال هدف حملات تروریستی‌ای بوده که ایران از آن حمایت مالی می‌کرده است. ما متحدان و شرکای خود را فرا می‌خوانیم با تهدیدات ایران برای صلح و امنیت مقابله کنند.»
همچنین رادیو فردا در گزارشی در این باره اعلام کرد:وزیران خارجه پنج کشور اسکاندیناوی که روز چهارشنبه ۹ آبان در نروژ با یکدیگر ملاقات کردند، با انتشار بیانیه مشترکی از اخبار مربوط به تلاش وزارت اطلاعات ایران برای انجام «سوءقصد» در خاک دانمارک علیه مخالفان جمهوری اسلامی شدیدا ابراز نگرانی کردند.
این مقامات گفته‌اند که این موضوع را «به شدت» جدی تلقی می‌کنند و تاکید کردند که «این گونه اقدامات کاملا غیرقابل قبول است».
وزیران خارجه سوئد، نروژ، فنلاند، ایسلند و دانمارک اعلام کردند: «ما اطلاعات ارائه شده از سوی دانمارک درباره توطئه برای سوءقصد توسط یک عامل اطلاعاتی ایران را با نگرانی زیاد مورد توجه قرار دادیم. در این برهه، همبستگی کامل خود را با دوستان و متحدان دانمارکی خود اعلام می‌کنیم».
وزیران یاد شده هرگونه تهدید علیه امنیت کشورهای اسکاندیناوی را «تقبیح» کرده و گفته‌اند: «مهم است که کشورهای اسکاندیناوی شانه به شانه یکدیگر در برابر تهدیدات پیش‌روی جوامع خود بایستند». ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه در رابطه با توطئه تروریستی خنثی شده رژیم آخوندی در خاک دانمارک طی پیامی گفت: در حمایت کامل از دانمارک هستیم و باید با تمام قاطعیت مورد نیاز با شرکای اروپاییمان در برابر چنین حملات غیرقابل قبولی، واکنش نشان دهیم.
ساموئلسون، وزیر خارجه دانمارک در واکنش به پیام وزیر خارجه فرانسه گفت: حمایت بسیار مهم همکار فرانسویم برای دانمارک کمک با ارزشی است.
یک روز پس از خنثی شدن توطئه تروریستی رژیم ایران در دانمارک، اتحادیه اروپا این توطئه خنثی شده را محکوم کرد.
سخنگوی کمیسیون اروپا ضمن اعلام محکوم کردن هر تهدیدی که امنیت اروپا را به مخاطره بیندازد گفت: این اتحادیه تهدیدات را جدی می‌گیرد و با هر دولتی از اعضای اتحادیه که در این زمینه نگرانی داشته باشد همراه خواهد بود.
روز چهارشنبه ٩آبان، نخست‌وزیر دانمارک گفت: «در حال رایزنی با متحدان اروپایی خود هستیم تا اقدام مشترکی علیه رژیم ایران داشته باشیم.
جمهوری اسلامی این اتهامات را به کل رد می‌کند. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه رژیم ایران گفته است که این اتهامات علیه کشورش «مغرضانه» است. بعد نوبت به مادر عروس! وزیر خارجه رژیم محمد جواد ظریف رسید که دستگاهی که وی آن را هدایت می کند تا کنون چندین پرونده ترور در هلند؛ فرانسه؛ آمریکا و دانمارک روی دست مقام های این کشور گذاشته است و در حالیکه یک دیپلمات تروریستش با بمب دستگیر وسه تای دیگر اخراج شده اند و تیم های تروریستی اش دستگیر و تحت بازجویی و در بازداشت برای محاکمه نهایی به سر می برند بگوید اصلا و ابدا چنین چیزهایی به جمهوری اسلامی نمی چسبد! جمهوری اسلامی کجا و ترور و آدم کشی کجا! اینها همه اش توطئه و «آدرس غلط» دادن است!

10آبانماه  97