روز دوشنبه ۱۴آبان ۹۷ برابر با ۵ نوامبر ۲۰۱۸ وزرای خارجه وخزانه داری آمریکا در آغاز دومین مرحله تحریمهای ایالات متحده علیه رژیم ایران پس از خروج از توافق اتمی موسوم به برجام؛ سنگین ترین تحریمها در زمینه نفت؛ گاز؛ مبادلات بانکی؛ کشتی رانی و شرکت هواپیمایی را اعلام کردند.
سردمداران رژیم که تا دیروز می گفتند اینها همه اش جنگ روانی است! یا در ۱۳ آبان هیچ اتفاقی نمی افتد! به یک باره شوکه شدند و حسن روحانی گفت ما در یک شرایط جنگی هستیم! ما تحریمها را دور می زنیم و آخوند علم الهدا تمام برنامه عملیاتی نظام را به طرز مسخره ای از تریبون نماز جمعه با ذکر ساعت عملیات و اهداف مورد نظر اعلام کرد!خامنه ای می گفت آمریکا ضعیف تر از چهل سال پیش است و با کلی گویی و حرف های پت و پهن طوری وانمود کرد که انگار اتفاقی نیفتاده و اتفاقی نمی افتد!
کم کم نگرانی هایشان شروع شد و ظریف در یک پیام ویدیوی گفت تحریمهای آمریکا علیه مردم ایران است و از مردم ایران خواست که در این شرایط نظام را یاری کنند و اسحاق جهانگیر معاون آخوند روحانی که به اعتراف خودش یک گماشته هیچ کاره است که حتی اجازه تغییر یک آبدارچی را هم ندارد؛ گفت باید با مردم رو راست باشیم و اینطور نیست تحریمها اثر نداشته باشد و چنین هم وانمود کرد که از پس این شرایط سخت برخواهند آمد.
احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس گفت «تقریبا همه افراد و مجموعه‌های فعال در دور زدن تحریم‌های قبلی در این لیست (لیست تحریمهای آمریکا ) دیده می‌شود.این اطلاعات از کجا به دست دشمن رسیده است؟ سازمان‌های امنیتی بررسی نمایند.
روزنامه فرانسوی لوموند در شماره یکشنبه ۱۳آبان ۹۷ خود نوشت: «جامعه ایران میان تحریم‌های آمریکا و حکومت! ایرانی‌ها امید خود را از دست داده‌اند
سقوط ارزهای معتبر خارجی در بازار ایران و بیکاری گسترده… اقتصاد ایران را که از تحریم‌های پیشین آمریکا شدیداً تأثیر پذیرفته، با موج دوم تحریم‌های آمریکا که از ۵نوامبر(۱۴آبان) آغاز می‌شود مواجه کرده است. این در شرایطی است که ناخشنودی مردمی از موج سرکوب‌ها و مسامحه حکومت به‌شدت افزایش یافته است.
ایران شاهد اعتراضات گاهی خشونت‌آمیز بوده است. با نزدیک شدن تحریم‌ها، تنش در جامعه ایران در پایان سال ٢٠۱٧ به‌یکباره بالا گرفت. امروز جامعه ایرانی به سوی ناامیدی پیش می‌رود. حکومت نیز نشانه‌های بی‌قراری از خود نشان می‌دهد. در همین حال، تظاهرات و اعتصابات افزایش می‌یابد. از جمله می‌توان به اعتصاب رانندگان کامیون، معلمان، کارگران تأسیسات نفتی، کارگران صنایع شیمیایی، صنایع شکر، کشاورزان و روستاییانی که با خشکسالی بی‌سابقه مواجه شده‌اند و بازنشستگانی که حقوق بازنشستگی خود را دریافت نکرده‌اند، اشاره کرد.
نتایج بد اقتصادی ایران [تحت فشارهای تحریمی آمریکا]، اوضاع جدیدی را در جامعه ایران ترسیم می‌کند. اوضاع بد اقتصادی خراب‌تر می‌شود و در همان حال نظام سیاسی ایران به سوی انسداد پیش می‌رود.»
فریدون مجلسی کارشناس سیاسی و عضو پیشین مجلس رژیم با اشاره به این‌که تحریمهای این دور جدی‌تر از دوره‌های قبلی است، به شرایط انفجاری جامعه اشاره کرده و می گوید:
«متأسفانه این را هم باید بگویم که یکی از دیگر تفاوتهای آینده این تنش، عدم وجود امید در جامعه ایران به‌دلیل وجود برخی رفتارهای سوء دولتمردان و مسئولان و نیز شرایط متشتت اقتصادی و معیشتی است… و این نکته می‌تواند تاثیر مخرب جدی خود را داشته باشد. مضافا این‌که شکل‌گیری برخی اعتراضات و اعتصابات از جمله رانندگان کامیون، معلمان، کارگران تأسیسات نفتی، کارگران صنایع شیمیایی، کشاورزان و دیگر اقشار آینده مبهمی را پیش روی کشور گذاشته اشت که با بیشتر شدن فشارها از امروز معلوم نیست که شرایط داخلی از نظر اجتماعی و حتی امنیتی به کدام سمت و سو خواهد رفت.»
در رابطه با پیوستن رژیم به لوایح چهارگانه اف . ای . تی اف با وجود اینکه مجلس رژیم لایحه پیوستن به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم را تصویب کرد؛ اما از سوی شورای نگهبان این لایحه رد شد و به بن بست خورده است.
با این همه مقام های رژیم و لابی ها و پاسداران سیاسی شان با دل نگرانی و دست پاچگی چنین وانمود می کنند که این آمریکاست که در انزوا قرار گرفته و نظام این شرایط را تجربه کرده و از سر گذرانده و اوضاع عادی است وبه گفته لاریجانی تحریم خیلی هم خوب است؛ باعث پیشرفت می‌شود! اما نظامی که چهل سال تمام همه اش پس رفت داشته و کفگیرش در همه زمینه ها به ته دیگ خورده است چگونه میخواهد پیشرفت کند را بایستی وقتی لاریجانی گیر مردم گرسنه و خشمگین افتاد از او پرسید تا جواب قانع کننده را بدهد.

نظامی که در مراسم ۱۳ آبان و سالگرد گروگانگیری و اشغال سفارت آمریکا دختران دانش آموز پاسخ شعارهایی که از بلند گو میدهد با … نخور میدهند! از این شکر خوری ها که لاریجانی کاسه ای از آن را خورده است زیاد داشته و دارد؛ فعلا از این در گذریم و بگذاریم برای روز حسابرسی که بسیار سخت و بی امان خواهد بود.
اما آخوندها چرا اوضاع قمر در عقرب نظام را عادی جلوه می دهند و چنین می نمایند که می توانند از پس فشار تحریمهای سنگین و کمر شکن اقتصادی بر بیایند آن هم در شرایطی که روحانی وضعیت نظام را به بیماری محتضر تشبیه کرده که گفتار درمانی تاثیری در بهبودی وضعیتش ندارد و امید درمانی اقلا بهتر است! همچنین بارها به عناوین مختلف نسبت به نارضایتی اجتماعی و بحران سرنگونی اعتراف کرده اند. پس آخوندها و شخص خامنه ای پشتشان به چه چیزی گرم است و همینکه آثار تحریمها نمایان بشود چه پاسخی به نیروهایشان خواهند داد و در یک کلام خامنه ای پس از تحریمهای آمریکا با توجه به بن بستی که در آن گیر کرده است به کدام سو می رود؟ مسیر انسداد و انقباض همانگونه که روزنامه فرانسوی لوموند نوشته است را در پیش می گیرد یا به سوی مذاکره و عقب نشینی می رود؟
کریمی قدوسی از مذاکرات پنهانی مقامهای وزارت خارجه با آمریکا در عمان گفت و تکذیب شد. آیا خبرهایی هست و آن را از نیروهای خود کتمان می کنند یا صرفا بلوف می زنند و سوت زدن در تاریکی است؟
واقعیت این است که فعلا اگر حرف های خامنه ای را مد نظر بگیریم که می گفت تا زنده است تن به مذاکره و تسلیم نخواهد داد معنایش این است که به سمت انقباض می رود. البته لازم است یاد آوری کرد که خمینی هم تا قبل از اینکه فعطنامه ۵۹۸ را بپذیرد و زهر بخورد می گفت تا آخرین خانه در تهران می جنگد اما اینطور نشد و جام زهر را سر کشید و شش ماه بعدش از شدت آثار این زهر جانکاه مرد و به درک واصل شد. موقعیت خامنه ای و نظامش با موقعیت خمینی و نظام در سال ۶۷ قابل قیاس نیست. خامنه ای و کلیت نظام بسیار ضعیف و شکننده و پا بگور هستند. تحریمها راه نفسش را بند می آورد و دیدیم زیر فشار تحریمها برجام را پذیرفت. به هر حال مذاکرات پنهانی هیچ دردی از نظام را دوا نمی کند و چه به سمت مذاکره و عقب نشینی برود چه مسیر انقباض و سرکوب را پیش بگیرد سرنوشتی که از دی ماه ۹۶ تا کنون مدام بردرگاه نظام خلقه می کوبد یکی بیش نیست و آن هم شورش مردم و براندازی و سقوط است. مذاکره و عقب نشینی و پذیرش شروط آمریکا راه آن را هموار می نماید و انقباض موجب جرقه قیام و شعله ور شدن آن می شود. نظام هیچ راه گریزی از سرنوشت محتومش ندارد.