نام وی محمد داودزاده لولوئی ۳۹ساله و يك مأمور وزارت اطلاعات است كه در روز ۲۱ اكتبر۲۰۱۸ به درخواست دولت دانمارك به هنگام بازگشت از ايران در فرودگاه يوتوبری سوئد دستگير شد. داودزاده از ۱۰ سال پيش به عنوان ماموروزارت اطلاعات استخدام شده است.
محمد داود زاده متولد اهواز و مقيم اصفهان بوده و در سال ۲۰۰۸ به نروژ اعزام شد تا خود را پناهنده جا بزند و بالمآل تابعيت نروژی به‌دست بياورد. چيزی كه تسهيلات زيادی برای انجام وظايف محوله از سوی وزارت اطلاعات برای او فراهم كرد. وی به‌رغم موقعيت قانوني پناهندگي بارها به ايران سفر كرده است.
محمد داودزاده در ارتباط فعال با سفارت رژيم در اسلو و شخص سفير محمد حسن حبيب الله زاده بود. رسانه‌هاي نروژ در روز ۱۸‌آبان عكس او را در يك جلسه در مراسم سفارت رژيم به‌مناسبت عيد نوروز ۱۳۹۷ منتشر كردند در حاليكه اين مزدور در رديف جلو در كنار پرساندبرگ وزير وقت شيلات نروژ و يك زن مأمور ايرانی به‌نام بهاره حیدری (لِتِنس) قرار دارد و سفير رژيم نيز همان جا است.
يكي از مأموريت‌هاي داوودزاده در اسلو تشكيل شركتهاي تجاري و انجمن‌هاي پوششي براي جاسوسي و زمينه‌سازي اقدامهای تروريستي و براي دور زدن تحريمها بود. از جمله، انجمني به‌نام انجمن دوستي نروژ-ايران با شماره ثبت۹۱۹۶۶۳۲۳۵ به‌همراه دو نفر ديگر به‌نامهاي مرجان غريب (از اقوام داودزاه) و پرويز خدابنده شهركي تشكيل داد. اطلاعات آخوندها براي انتقال برخي تجهيزات و كالاهاي ممنوعه به ايران از طريق داوودزاده، به تأسيس شركتهای پوششی در شهرستان بم به‌عنوان يك شهر زلزله‌زده كه نيازمند سازندگي و كمكهاي ويژه است، مبادرت كرد. به همين منظور داوودزاده برای دور زدن تحريمها با مدير بانك اقتصاد نوين در تهران ديدار و هماهنگی مي‌كرد. علاوه بر اين، وي در هماهنگي با سفارت رژيم در اسلو تسهيلاتي برای سفر تيم فوتبال بم به نروژ فراهم كرد و در اين زمينه با مترجم سفارت به‌نام امامي همكاري نزديك داشت.
وزارت اطلاعات كه از لو رفتن و دستگيري اين مزدور در دانمارك غافلگير شده از برادرش در اصفهان (محمدرضا داود زاده) تعهد گرفت كه او و ديگر اعضای خانواده بايد در مورد دستگيري محمد داودزاده سكوت كنند و هر سؤال يا مراجعه‌یي در اين باره را نيز بلادرنگ با رابط وزارت اطلاعات در ميان بگذارند. روزنامه دانماركي يولند پستن بر اساس اسناد به‌دست آمده از سفارت رژيم در دانمارك نوشت: «به جزوه‌یی از سفارت ایران دست پیدا کرده است که در آن چندین ایرانی که در تبعید بوده اند به‌عنوان تروریست مشخص شده اند….دو رئیس پیشین آژانس اطلاعاتی این جزوه را نوعی لیست ترور می دانند». سياستمداران دانماركي خواستار تحقيقات درمورد «ليستهاي مرگ» رژيم ايران شده اند.
فعاليتهاي وزارت بدنام در نروژ به‌طور مشخص توسط محمد حسن حبيب الله زاده سفير آخوندها در نروژ اداره و هماهنگ مي‌شود. طبق شرح وظايف ابلاغ شده، وزارت اطلاعات توجه ويژه‌یي به نروژ به‌دليل «حضور رسمي منافقين (مجاهدین) و شوراي ملي مقاومت» در اين كشور دارد و اداره كل ضد جاسوسی وزارت مزبور مسایل مربوطه را دنبال مي‌كند.

20 آبان 97