در حالی که اکثریت مردم ایران زیر خط فقر روزگار را می گذرانند و مردم و کسبه کم در آمد سالیانه زیر فشار بار مالیاتی و زورگویی حکومتیان هستند . این نهادهای غارت و چپاول که همه زیر نظر خامنه ای هستند از دادن مالیات معاف بوده اند .
به گزارش خبرگزاری فارس معافیت این ۱۰ بنیاد در بخشنامه‌ای در دی ماه سال گذشته از طرف نادر جنتی معاون سازمان امور مالیاتی ابلاغ شده است. در این بخشنامه اعلام شده: «بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی دارای مجوز معافیت از طرف حضرت امام خمینی و مقام معظم رهبری از شمول پرداخت مالیات‌های موضوع قانون مالیات‌های مستقیم، خارج گردیده‌اند». یکی از غول‌های اقتصادی و به عبارتی نهادهای مالی چپاولگر
آستان قدس رضوی است که از دادن مالیات معاف گردیده است. در جنگ و جدال باندهای غارت و چپاول و فرار مالیاتی آستان قدس رضوی علی مطهری در مجلس گفت: «هرکسی، یا هر نهادی که درآمدی دارد، باید مالیات بدهد؛ معنی ندارد که بگوییم آستان قدس معاف از مالیات است.»
اما با دخالت خامنه‌ای این دعوا خاتمه پیدا کرد و خامنه ی در نامه ای در ۱۵ آذر ۱۳۹۵ درآمدهای آستان قدس رضوی و شرکت‌ها و موسسات وابسته به آن را از پرداخت مالیات معافند اعلام کرد. خامنه‌ای در نامه‌اش نوشت: «لکن چون فعالیت‌های اقتصادی باید شفاف و رقابت‌پذیر باشند توصیه می‌شود که مالیات شرکت‌ها و موسسات برابر مقررات محاسبه و پرداخت و به صورت جمعی-خرجی عینا به آستان برگشت داده شود.»!
در بودجه سال جاری دولت روحانی هفت هزار میلیارد تومان به این ده نهاد مالی اختصاص داده شده که چهارهزار و هشتصد میلیارد تومان به کمیته امداد امام، حدود ۱۱۸ هزار میلیارد تومان به بنیاد شهید، ۱۳۴ میلیارد تومان به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، ۴۳۰ میلیارد تومان بودجه به سازمان تبلیغات اسلامی، حدود ۳۰۵ میلیارد تومان به جامعه المصطفی العالمیه، ۸۹۶ میلیارد تومان به مرکز خدمات حوزه‌های علمیه و ۱۱۰ میلیارد تومان نیز به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اختصاص یافته است.