شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری و صدور حکم قرار منع تعقیب برای معلمان بازداشت شده در تحصن آبانماه و برآورده کردن دیگر مطالبات فرهنگیان کشور شده است.

متن بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان:
به نام خداوند جان و خرد
فرهنگیان عزیز!
دانش آموزان گرامی!
مردم شریف ایران!
همانطور که می‌دانید شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در اعتراض به کیفیت نامطلوب آموزش و پرورش کشور و پایمال شدن حقوق دانش‌آموزان، همچنین وضعیت اسفناک معیشت معلمان، در ماه‌های مهر و آبان، معلمان را به تحصن فراخواند.
متاسفانه مسئولان به جای توجه به مطالبات برحق فرهنگیان، مانند همیشه راه سرکوب و برخورد با فعالان صنفی را در پیش گرفتند و روند احضار، پرونده‌سازی و تهدید فعالان را همچنان ادامه دادند.
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ضمن اینکه گفتگو برای برطرف کردن مشکلات را راهی منطقی می‌داند، اعتراض به شیوه‌های مدنی و قانونی را نیز حق معلمان و دانش‌آموزان دانسته و منتظر حسن نیت مسئولان و بازخورد مثبت آنان است و آماده هر نوع همکاری برای حل معضلات صنفی و آموزشی است. بنابراین خواسته‌های خود را به این شرح اعلام می‌دارد:
۱. آزادی فوری و صدور حکم قرار منع تعقیب برای معلمان بازداشت شده آقایان: محمدرضا رمضانزاده، حسین رمضانپور، علی فروتن، امید شاه‌محمدی، پیروز نامی علی کروشات و محمدعلی زحمتکش و بسته شدن پرونده قضایی فعالان صنفی که پرونده مفتوح دارند.
۲. تنظیم بودجه کافی برای آموزش‌ و پرورش بدون خالی کردن جیب خانواده‌ها به نام‌ کمک‌های داوطلبانه مردمی در بودجه  ۱۳۹۸، همچنین تامین سرانه مدارس بخش دولتی به منظور کیفیت بخشی به آموزش .
۳. افزایش حقوق فرهنگیان بازنشسته و شاغل به بالای خط فقر با توجه به نرخ واقعی تورم افسار گسیخته.
۴. لغو طرح ناکارآمد «معلم تمام وقت»
در صورتی که دولت و مجلس تا یک هفته دیگر از تاریخ انتشار این بیانیه، هیچ گامی برای رفع مشکلات برندارند و همکاران ما همچنان در زندان بمانند، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، چاره‌ای ندارد تا از خانواده دانش‌آموزان کمک بخواهد و فراخوان اعتراضی گسترده بدهد؛ چرا که مطالبات امروز فرهنگیان و شورای هماهنگی، مطالبات اکثریت جامعه ایران است.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

۷ آذر ۹۷