رادیو آلمان:سازمان عفو بین‌الملل با انتشار گزارشی تازه از ادامه ارتکاب «جنایت علیه بشریت» توسط جمهوری اسلامی ایران پرده برداشته است.

این سازمان در گزارش خود با عنوان «اسرار به خون آغشته: چرا کشتار ۶۷ جنایت ادامه‌دار علیه بشریت است؟» می‌گوید جمهوری اسلامی با پنهان نگه‌داشتن سرنوشت و محل دفن هزاران نفر از مخالفان و دگراندیشان سیاسی که سه دهه پیش اتفاق افتاده است، هم‌چنان در حال انجام «جنایت علیه بشریت» است. این سازمان حقوق بشری گزارش مزبور را در ۱۳ آذر (۴ دسامبر) منتشر کرد.

سازمان عفو بین الملل در این گزارش از سازمان ملل درخواست کرده تا درباره ناپدید شدن اجباری واعدام‌ زندانیان سیاسی که در دهه ۶۰ خورشیدی بدون طی شدن روند قضایی و قانونی صورت گرفته، تحقیقات مستقل و کامل انجام شود.

گزارش جدید سازمان عفو بین الملل که در ۲۰۰ صفحه منتشر شده به تشریح سیاست‌هایی می‌پردازد که با تمسک به آنها، حکومت ایران در طول سه دهه تلاش کرده است حقیقت را در مورد آنچه این سازمان «ناپدید کردن و اعدام سازمان یافته مخالفان» خود می‌داند، از افکار عمومی پنهان دارد.
این گزارش هم‌چنان بیان می‌کند جرم «ناپدید کردن قهری» قربانیان همچنان ادامه دارد و این نظر را این‌گونه توضیح می‌دهد: «تا زمانی ‌که جمهوری اسلامی درباره سرنوشت قربانیان به خانواده‌ها و بازماندگان در مورد سرنوشت و محل دفن عزیزان‌شان اطلاعات ندهد و شفاف‌سازی نکند، هم‌چنان به «جنایت علیه بشریت» ادامه‌ می‌دهد.»
«اسرار به خون آغشته» هم‌چنین گزارش مفصلی از ابعاد و پراکندگی جغرافیایی کشتار ۶۷ در سراسر کشور فراهم کرده‌ و دست کم ۳۲ شهر در نقاط مختلف ایران را شناسایی کرده است که می‌گوید کشتارهای ۶۷ در آنها اتفاق افتاده‌اند.