رادیو آلمان به نقل از نشریه آلمانی فوکوس خبرداد:شعبه کومرتس بانک شهر هامبورگ حساب بانکی زنی ایرانی‌تبار به نام ایریس معتمد امینی را بدون اطلاع قبلی مسدود کرده است. گمان می‌رود که کومرتس بانک زیر فشار آمریکا و در سایه نگرانی از مجازات‌های مالی، حساب این زن ایرانی‌تبار را مسدود کرده باشد. مسئولان بانک حاضر به ارائه هیچ توضیحی تا این لحظه نشده‌اند.
گفته می‌شود که این پدیده‌ای منحصر به فرد نیست، و پیش از این هم حساب‌های ایرانیان ساکن آلمان از سوی بانک‌ها مسدود شده است.
سایت آنلاین نشریه «فوکوس» روز پنجشنبه ۱۵ آذر (۶ دسامبر) خبر مسدود شدن حساب بانکی ایریس معتمد امینی را منتشر کرده است. خبرنگار این نشریه حتی در این رابطه با ایریس و همچنین با رئیس اتاق بازرگانی ایران و آلمان نیز گفت‌وگو کرده است.

ایریس معتمد امینی می‌گوید پس از درگذشت پدرش، او تلاش کرده بود که دارایی‌های پدرش در ایران را به آلمان منتقل کند. موضوعی که در ابتدا کومرتس‌بانک با آن کمترین مشکلی نداشته است. اما مسئولان این بانک پس از انجام کارهای اداری و حتی پس از بررسی کامل مدارک، یک باره نظر خود را تغییر داده و بدون اطلاع قبلی، حساب بانکی او را مسدود کرده‌اند.
میشائیل توکوس، رئیس دفتر هامبورگ اتاق بازرگانی آلمان و ایران معتقد است که کومرتس بانک زیر فشار آمریکا و از ترس مجازات‌های پیش‌بینی شده از سوی آمریکا اقدام به مسدود کردن حساب بانکی این زن نموده است.