روز ۲۹ آذر ۹۷ خبرگزاریهای بین المللی  از تصمیم ترامپ به خروج از سوریه خبر دادند. در پی این تصمیم جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا و برت مک گورک نماینده آمریکا در ائتلاف جهانی علیه «داعش» استعفا دادند.
خبرگزاری آسوشیتدپرس۳۰ آذر ماه (۲۱ دسامبر) گزارش داد که دونالد ترامپ رئيس جمهور آمریکا بدون مشورت با کابینه و تیم امنیت ملی خود این تصمیم را گرفته است. یک مقام رسمی کاخ سفید به آسوشیتدپرس گفته است که خود رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه هم از تصمیم ترامپ «شوکه» شده و به ترامپ پیشنهاد کرده که «عجولانه تصمیم نگیرد».
اسرائیل بلافاصله اعلام کرد که حملات به پایگاههای حزب الله وسپاه پاسداران در سوریه ر ا از سر می گیرد.
درخبری دیگر اعلام شد که آمریکا نیروهای خود را از سوریه که تعداد آنها به ۳هزار نفر می‌رسد به عراق و شصت کیلومتری مرز ایران منتقل می کند.
تا کنون ناظران سیاسی تصمیم ترامپ را شوک آور و نگران کننده تعبیر و تفسیر کرده اند. برخی گفته این تصمیم را در ارتباط با تعهدات ترامپ و سرنوشت سیاسی وی در انتخابات پیش رو ارزیابی کرده اند.

برای ما ایرانی ها سیاست های بین المللی از جمله آمریکا در ارتباط با رژیم مورد توجه قرار می گیرد و تحلیل و تفسیر می شود. اینکه به سود رژیم و به زیان مردم ایران است یا برعکس. این را ما می توانیم از واکنش و بازتاب این تصمیم در درون رژیم ارزیابی کنیم. طبعا ابتدا به ساکن چنین برداشت میشود که با توجه به حضور رژیم و متحدینش در سوریه این تصمیم به نفع رژیم است .
واکنش رژیم در رسانه های رسمی پس از اعلام خروج آمریکا از سوریه اعلام پیروزی بود! اما به نظر می آید تاری که ترامپ می نوازد صدایش فردا در می آید!
نصرت‌الله تاجیک طی مطلبی در سایت حکومتی دیپلماسی ایرانی ۳۰ آذر ۹۷ با عنوان «خروج از سوریه، بازی ترامپ برای تقابل با ایران» این تصمیم را «احتمالا یک بازی روانی با افکار عمومی و جابه‌جایی نیرو» توصیف کرد و هدف آن را «تمرکز بر موضوعات خاص و ویژه و از جمله مقابله با سیاست‌های منطقه‌ای ایران تا بازگشت کامل نیروها به آمریکا» دانست.
خبرگزاری فارس در همین روز ( ۳۰آذر ۹۷ ) نوشت: «در واکنش به این رفتار ترامپ بلافاصله در محافل سیاسی ایران فرضیه‌ای مطرح شد که گویا ترامپ… در حال خارج کردن نیروهایش از منطقه آسیب‌پذیر سوریه است تا به اقدامی شدیدتر، مثلاً نظامی، علیه ایران دست بزند.»
فارس افزود که این تصمیم:«نمی‌تواند به توافق پنهان با روسیه یا ترکیه ربط داشته باشد. این امر ثابت می‌کند که چرخشی جدی در سیاست ترامپ پدید آمده که باید دلایل مهم دیگر برای آن جستجو کرد.»
سایت آفتاب وابسته به باند روحانی ۲۹ آذر ۹۷ نوشت: « به نظر می‌رسد خروج نیروهای آمریکایی از سوریه چراغ سبز آمریکا به ترکیه برای حمله به کردها است».
علی خرم، طی مقاله‌ای در روزنامه آرمان اول دی ۹۷ پس از طرح د۲فرضیه که بعضی تصمیم آمریکا را امتیاز به روسها و بعضی امتیاز به ترکیه می‌دانند، نوشت:‌ « ترامپ راه را باز نمود تا در دخالت نظامی ترکیه در شمال شرقی سوریه، اولاً تقابلی بین نیروهای آمریکایی و ترک پیش نیاید زیرا آمریکا عمدتاً در منطقه کردی سوریه حضور داشت. ثانیا، کردها گزینه درگیری و جنگ‌طلبی را کنار بگذارند.»
افشار سلیمانی، دیپلمات سابق، طی مقاله‌ای در رونامهٔ جهان صنعت ۱دی ۹۷ در مطلبی با عنوان «ایران وجه‌المصالحه قرار نگیرد» خروج نظامی آمریکا از سوریه را به قله کوه یخی توصیف کرد که بخش عمده آن زیر آب مانده است. وی در ادامه می‌افزاید: «قبل از هر مسأله‌ای به‌نظر می‌آید که آمریکای ترامپ، سوریه را به هر بازیگری واگذار کند، تحویل ایران نمی‌دهد.»
از این اظهارنظرها می‌توان دریافت که بیرون کشیدن نیروهای آمریکایی از سوریه، یک تحول مهم و منشأ تحولات مهمتری در منطقه و جهان خواهد بود.
در این رابطه مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، گفت: «ما رژیم ایران را اصلی‌ترین کشور حامی تروریسم در جهان، در این منطقه می‌بینیم. تصمیم ر‌ئیس جمهور به خارج کردن دو هزار نفر نیروی آمریکا از سوریه مبتنی بر این واقعیت است که تلاش در آنجا برای از بین بردن داعش نزدیک به اتمام است.
وی افزود: خاورمیانه هم‌چنان مکانی است که از آن تروریسم سرچشمه می‌گیرد. ما رژیم ایران را اصلی‌ترین کشور حامی تروریسم در جهان در این منطقه می‌بینیم و این دولت یک کمپین فشرده برای وارد کردن فشار به جمهوری اسلامی را آغاز کرده است تا این تروریسم را متوقف کند.»
همزمان آسوشیتدپرس گزارش داد: «یک ناو هواپیمابر آمریکا برای اولین بار بعد از خروج آمریکا از توافق اتمی با رژیم ایران وارد آبهای خلیج‌فارس شد و به طولانی‌ترین غیبت ناو هواپیمابر در این منطقه حساس حداقل از زمان حملات تروریستی ۱۱سپتامبر تاکنون پایان داد.»
آسو شیتدپرس افزود: «ورود ناو هواپیمابر یو.اس.اس جان سی استینس در روز جمعه(۳۰آذر) در شرایطی صورت می‌گیرد که مقامهای رژیم ایران به‌طور مکرر تهدید به بستن تنگه هرمز می‌کنند.»

http://t.me/begoonah1
https://www.instagram.com/begoonah