به گزارش خبرگزاری فرانسه از قاهره مصر، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، عصر امروز پنج‌شنبه ۲۰ دی‌ماه (۱۰ ژانویه) در جدیدترین اظهارنظر خود تاکید کرده است که «زمان عقب راندن نیروهای ایرانی از منطقه خاورمیانه فرا رسیده تا بدین ترتیب امنیت منطقه برقرار و منافع کشورهای متحد منطقه نیز تامین شود».
محور سخنان این مقام وزارت امور خارجه امریکا، «سیاست و خط‌ مشی دولت آمریکا در خاورمیانه» بوده است.
مایک پومپئو همچنین به حضور نیروهای ایرانی در منطقه اشاره کرده و گفته است: «ما از طریق دیپلماسی و همکاری با متحدان خود برای بیرون راندن آخرین نفرات و نیروهای ایرانی از سوریه استفاده خواهیم کرد.»
پومپئو همچنین اضافه کرده که «آمریکا به پشتیبانی خود برای تامین و برقراری صلح و ثبات در منطقه و همچنین پایان دادن به درد و رنج مردم سوریه ادامه خواهد داد».

«آمریکا کنار مردم ایران می‌ایستد»
به گزارش رادیو فردا وزیر خارجه آمریکا در سخنان روز پنجشنبه خود گفت: ۴۰ سال پیش روزی است که این رژیم بی‌رحم سر کار آمد. دولت ترامپ در کنار مردم ایران می‌ایستد، چون آنها به دنبال آزادی و پاسخگویی هستند که شایستگی آن را دارند.
به گفته وی، وقتی آمریکا عقب‌نشینی می‌کند هرج و مرج بوجود می‌آید. زمانی که آمریکا باعث شرم خودش می‌شد پایان یافته است.
پومپئو تاکید کرد که آمریکا از زمان روی کار آمدن دولت ترامپ توانسته است روابطش را با کشورهای خاورمیانه بازسازی، و با ادعاهای دشمنانش و حقیقت زشت اسلام افراطی مقابله کند.
وزیر خارجه آمریکا افزود: «رئیس‌جمهور ترامپ چشم بستن بر اقدامات ایران را از بین برد، داریم با هم‌پیمانان کار می‌کنیم تا با اقدامات انقلابی رژیم ایران مقابله کنیم».
وی در عین حال خواستار مقابله بیشتر کشورهای مختلف با «فعالیت‌های پلید» جمهوری اسلامی شد.
آقای پومپئو به نقش ایران در خاورمیانه تاخت و تهران را متهم کرد که نفوذ مخربش را در یمن، عراق و لبنان گسترش داده است.
وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد که آمریکا به دنبال آن است تا «حتی یک نظامی ایرانی هم در سوریه نماند».
او گفت رژیم جمهوری اسلامی «نفوذ سرطانی خود را به سوریه و یمن و لبنان گسترش داد. حزب‌الله لبنان زرادخانه‌ای از راکت گرد آورد و اسرائیل را هدف گرفت و بشار اسد، مردم عادی کشورش را با گاز سارین هدف قرار داد. ما آن را محکوم کردیم اما کار دیگری نکردیم».
او تأکید کرد که آمریکا «با استفاده از دیپلماسی و همکاری با هم‌پیمانانش کاری می‌کند که حتی یک نظامی ایرانی هم در سوریه نماند».وزیر امور خارجه آمریکا ضمن انتقاد از «بی‌عملی» آمریکا طی سال‌های گذشته، قول داد که رویکرد ایالات متحده تغییر کرده و دیگر «هراس» نخواهد داشت.
آقای پومپئو در ادامه با اشاره به خروج ایالات متحده از برجام گفت: برجام «قول‌های کاذب» می‌دهد و تحریم‌هایی که بر اساس برجام برچیده شد هیچ‌گاه نباید برچیده می‌شد.
وزیر خارجه آمریکا افزود: تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده علیه رژیم ایران قوی‌ترین تحریم‌ها در تاریخ هستند، و تا زمانی که رژیم ایران سیاست‌هایش که ایالات متحده و جامعه بین‌المللی را تهدید می‌کند تغییر ندهد این تحریم‌ها تشدید خواهد شد.
او در ادامه چند کشور عربی از جمله امارات، عربستان، کویت، عمان و اردن را نام برد که به گفته او، همگی در «مهار توسعه‌طلبی» جمهوری اسلامی مشارکت کرده‌اند.
مایک پومپئو گفت که تلاش‌ها برای مهار ایران به خاورمیانه ختم نمی‌شود و «از کره جنوبی تا لهستان» همگی به «کارزار جهانی ترور» کمک کرده‌اند.
وزیر خارجه آمریکا بر ریشه‌کن کردن کامل داعش تأکید کرد اما گفت که هم‌پیمانان آمریکا باید در این راستا فعال‌تر شوند.
به گفته مایک پومپئو، تا زمانی که تهران مانند «یک کشور عادی» رفتار نکند و تا زمانی که جمهوری اسلامی ایران به خط مشی خود ادامه بدهد امنیت در منطقه برقرار نخواهد شد.
او در این زمینه به ۱۲ شرطی که پیشتر اعلام کرده بود اشاره کرد و گفت که این شروط همچنان پابرجا هستند.
او افزود که ما به عراق کمک کردیم تا از نفوذ ایران بکاهند و این روند ادامه خواهد یافت.