رادیو فرانسه:محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در مصاحبه‌ای با روزنامه آلمانی «زوددویچه سایتونگ» اعلام کرد که نیروهای ایران به دعوت دولت سوریه در این کشور حضور دارند و تا هرزمانی که دمشق بخواهد در آنجا خواهند ماند. وی همچنین «اینستکس» را که تنها امکان مبادله نفت ایران با مواد غذائی و داروئی را فراهم کرده است، نه تنها ناکافی دانست بلکه آن را برخلاف تعهد اتحادیه اروپا در چارچوب برجام معرفی کرد. ظریف گفت که در برجام عادی‌سازی مناسبات بازرگانی میان غرب و ایران پیش‌بینی شده است و «اینستکس» نه تنها عادی‌سازی این مناسبات نیست، بلکه عکس آن است. محمد جواد ظریف در مصاحبه خود با «زوددویچه سایتونگ»، درباره «اینستکس» گفت «ما می‌توانیم با آن کنار بیائیم، زیرا نمی‌خواهیم انتظارات زیادی از شرکای اروپائی خود داشته باشیم.

اما اولاً «اینستکس» هنوز به راه نیافتاده

ثانیاً سازماندهی آن تاکنون ٩ ماه طول کشیده؛ و ثالثاً باید پول به آن سرازیر شود؛ و این فقط زمانی عملی است که معامله‌ای وجود داشته باشد. معاملات نفتی و سرمایه‌گذاری در ایران ضرورت دارند». محمد جواد ظریف در بارۀ کاهش تولید روزانۀ نفت ایران از ٢ میلیون ونیم بشکه به یک میلیون و کفایت آن در دراز مدت گفت : «این میزان حتی از مقداری که ما تا پیش از توافق هسته‌ای با وجود تحریم‌های سازمان ملل متحد می فروختیم کمتر است. اما حالا آمریکا با تمام قدرت فشار می آورد و همه در برابر آن زانو می زنند. شرکت‌های اروپائی ایران را ترک کردند. حرف‌های زیبا در درازمدت کافی نیست». پرسش دیگر «زوددویچه سایتونگ» این بود که ایران در حال حاضر تا چه حد از ثبات برخوردار است؟
ظریف در بارۀ ثبات سیاسی در ایران گفت «ایران بسیار با ثبات است، زیرا ما وابسته به قدرت‌های خارجی نیستیم. ثبات ما از داخل می‌آید، اما مردم رنج می‌برند. هیچ کارشناسی پیش‌بینی نمی‌کرد که به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب این همه آدم به خیابان بیاید».
هنگامی که خبرنگار آلمانی به وی یادآوری کرد که «در ایران بدون وقفه اعتراضات هست و مردم می‌خواهند که دولت پول آن‌ها را در سوریه یا جای دیگر خرج نکند و آن را به بهبود شرایط زندگی در داخل اختصاص دهد»، محمد جواد ظریف اعتراف کرد که« بخشی از مردم ایران با سیاست خارجی حاکمیت موافق نیستند و می‌توانند نظر خود را در خیابان و روزنامه‌ها بیان کنند. اما نظرسنجی دانشگاه «ماریلند» نشان می‌دهد که اکثریت بزرگ معتقد است سیاست ما در سوریه و منطقه برای امنیت ملی ما اجتناب‌ناپذیر است». به این می گویند ماورای وقاحت!
جمعه ۳ اسفند ۹۷

 

http://t.me/begoona1
https://www.instagram.com/begoonah