سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت روز جهانی کارگر خواستار آزادی بی قید و شرط و فوری کارگران و سایر فعالاتی شده است که به خاطر شرکت در اعتراضان و اعتصابات صلح‌آمیز دستگیر دشه‌اند.

در این بیانیه آمده است که بر اساس تحقیقات این سازمان از یکم ماه مه سال گذشته تا روز جهانی کارگر امسال، صدها کارگر و مدافع حقوق کارگران در ایران بازداشت شده‌اند. عفو بین‌الملل این بازداشت‌ها را بخشی از کارزار سازمان یافته‌ی مقامات جمهوری اسلامی برای سرکوب ناآرامی‌ها و اعتراضات عمومی می‌داند.

در این بیانیه آمده است که در یک سال گذشته برای ده‌ها نفر حکم حبس صادر شده و در دستکم ۳۸ مورد مجازات شلاق نیز برای فعالان صادر شده است. اسماعیل بخشی و سپیده قلیان از جمله بازداشت‌شدگانی هستند که عفو بین‌الملل خواستار تحقیقات بی‌طرفانه درمورد شکایات آنها به شکنجه و بدرفتاری شد.

عفو بین‌الملل در این بیانیه با اشاره به عمیق‌تر شدن بحران اقتصادی در ایران از جمله به دلیل اعمال تحریم‌های آمریکا و اعتراضات صلح‌آمیز کارگران، مقامات ایران را متهم کرده است که به جای رسیدگی به شکایات کارگران و کارمندان، به بازداشت صدها تن از معلمان، رانندگان کامیون و کارگران کارخانجات دست زده‌اند.
این نهاد مستقل حقوق بشری به بازداشت بیش از ۲۰ آموزگار از اردیبهشت ماه گذشته تا امسال اشاره کرده است که برخی به زندان، شلاق و دیگر مجازات‌ها محکوم شده‌اند. بر پایه تحقیقات عفو بین‌الملل در این بازه زمانی صدها فعال حقوق کارگری به طور خودسرانه بازداشت شده‌اند که دست‌کم ۱۲ تن از آنها در زندان نگهداری می‌شوند.
عفو بین‌الملل در بیانیه خود به اعتصابات صلح‌آمیز سراسری رانندگان کامیون در سال گذشته، اعتراضات و اعتصابات کارگران فولاد اهواز و نیشکر هفت‌تپه در ماه‌های گذشته، به بازداشت‌های خودسرانه، شکنجه بازداشت‌شدگان و حتی تهدید به اعدام رانندگان کامیون اشاره کرده است و این موارد را نقض آشکار قوانین و استانداردهای حقوق بشر دانسته است.
وزارت امور خارجه آمریکا هم با اشاره به اطلاعیه عفو بین‌الملل با انتقاد از بازداشت فعالان کارگری در روز کارگر نوشته است: «با هزینه‌ای که [رژیم] در سوریه کرده، می‌توانست حقوق کارگران را پرداخت کند. کارگران ایرانی سزاور این نیستند که در روز کارگر بازداشت شوند.»

رادیو آلمان

 
http://t.me/begoonah1
https://www.instagram.com/begoonah