خبرگزاری ایرنا ۱۷ اردیبهشت ۹۸
گوگوش و مسعود تنها نبودند
یکی از مصادیق ضربات اطلاعاتی به کشور، استفاده از سلبریتی‌ها یا هنرمندان در راستای انجام پروژه‌های امنیتی و تبدیل آن‌ها به اپوزیسیون فرهنگی جمهوری اسلامی است. پدیده‌ای که ریشه در دوران پیش از شکل‌گیری شبکه‌های جدید اجتماعی دارد.
از مشهورترین مصادیق این پروژه، «فائقه آتشین» با اسم هنری «گوگوش» خواننده مشهور زن پاپ است. کسی که خوانندگی را در اواخر دهه چهل آغاز کرد و به یکی از محبوب‎ترین خوانندگان زن معاصر ایران در دوره پیش از انقلاب بدل شد. پس از انقلاب، گوگوش برخلاف بسیاری از خوانندگان هم‌نسل و هم‌عصر خویش از ایران خارج نشد. حداکثر در محافل خصوصی و خاص ترانه می‌خواند و به زندگی عادی مشغول بود و اساساً از محافل سیاسی به دور بود. این وضعیت در دهه هفتاد زمانی تغییر کرد که یک جریان خاص امنیتی برای انجام برخی مقاصد سراغ هنرمندان می‌رفت. به گفته عده‌ای این جریان با دادن «مرسدس خاص» همسر سابق گوگوش را به ساختن فیلم واداشت. مسعود کیمیایی سال‌ها بعد در چند مصاحبه به این موضوع واکنش نشان داد.

کیمیایی در یک مصاحبه در اوایل دهه ۸۰ گفت: «حیطه سعید امامی حیطه آتش است، اجازه بدهید از کنارش رد شویم … شما از هر طرف به این حیطه نزدیک شوید، آن آتش دامان شما را می‌گیرد و کسی که در آن تاریخ این آتش را روشن کرد، خیلی آگاهانه این کار را کرد. خیلی دانسته این کار را کرد. بعد‌ها فهمیدم که من در این ماجرا تنها نبودم، بلکه خیلی‌های دیگر هم بودند. خیلی از هنرمندان سینما، از تئا‌تر، از نقاشی و ادبیات… بله من تنها نبودم…».
جمله کلیدی کیمیایی در این مصاحبه، عبارت آخر بود. عبارتی که نشان می‌دهد مسئله منحصر در یک یا دو فرد نیست. با این وجود، پس از انتشار شایعاتی مبنی بر همکاری گوگوش با برخی جریانات خاص، وی از کشور خارج شد.
⭕️*مهناز افشار در مسیر گوگوش؟
حضور مهناز افشار در سینمای ایران و شهرت وی در ابتدا به‌واسطه شباهتش با گوگوش بود. اما به نظر می‌رسد افشار در کریدوری قرار گرفته که سرنوشتی همچون گوگوش برایش دور از تصور نیست. پس از انتشار یک توییت با اکانت یک روحانی که گفته شد جعلی است، مهناز افشار که مدت زیادی است در حاشیه پررنگ‌تر از متن سیاست قرار گرفته، از محتوای این توییت انتقاد کرد. پس از ترور یک روحانی در مقابل حوزه علمیه و ابراز دوستان نزدیک قاتل در خصوص اینکه وی تحت تأثیر واکنش مهناز افشار اقدام به ترور کرده، سبب افزایش التهاب در فضای مجازی شد. پس از آن عده‌ای به منزل مهناز افشار حمله کردند. در همین میان، مهناز افشار با انتشار یک تصویر خبر از حضور در یک ورک شاپ در کشور آلمان داد، که البته تصویر وی روی پوستر برنامه نیز حاشیه‌ساز بود. گفتنی است که برخی در داخل کشور با انتشار این شایعه که افشار قصد بازگشت به ایران را ندارد، و در صورت بازگشت باید دستگیر و محاکمه شود، در حال تکمیل پازل خود از طریق فشار رسانه‌ای هستند.
پیش از این، مهناز افشار به‌واسطه انتساب همسرش به محافل سیاسی، و برخی مسائل و حواشی پیرامون فعالیت‌های همسر، کمابیش مورد انتقاد و حمله جریانات مختلف بود. فارغ از صحت این مسائل، به‌نظر می‌رسد گمانه هدایت‌شدن مهناز افشار در ابراز برخی مواضع، چندان بی‌راه نیست.
تا آنجا که شاید رد افرادی را که به‌طور خودجوش به‌صورت شبانه جلوی خانه وی تجمع کردند، باید در همان محفلی جست که به سفارت عربستان حمله کردند، یا آن خواننده موهن را در برابر رئیس فعلی قوه قضاییه نشاندند. افرادی که احتمالاً در هدایت مهناز افشار هم دخیل هستند.
پرسش این است که بروز اتفاقات و حواشی اخیر با محوریت مهناز افشار در روز‌های اخیر با التهابات ناشی از شرایط اقتصادی جامعه امری عادی است؟ پ.ن- اعزام گوگوش به خارج کشور برای مقابله با خانم مرضیه و دیگر هنرمندان بزرگی مانند آندرانیک ؛ منوچهر و … بود که به مجاهدین و شورای ملی مقاومت ایران پیوسته بودند. رژیم با اعزام گوگوش و سپس باز گذاشتن راه تورهای مسافرتی برای هنرمندان و تهدید و تطمیع این خط را دنبال کرد.
http://t.me/begoonah1
https://www.instagram.com/begoonah