آمریکا در آخرین ضربه سیاسی اقتصادی خود بر اساس فشار حداکثری برای تغییر رفتار رژیم ایران ۳۹ شرکت وابسته به صنعت پتروشیمی وابسته به قرارگاه خاتم سپاه پاسداران را تحریم کرد.

در یک نگاه کلی ببینیم با تحریم نفت و فولاد و معادن و پتروشیمی چه ضربه ای از نظر اقتصادی به رژیم وارد شده است. بنابه امارهای اعلام شده در آمد نفتی رژیم در سال ۹۶-۹۷ از ۲.۸۰۰ بشکه نفت چهل و یک تا چهل و شش میلیارد اعلام شده در حالیکه بودجه تنظیم شده دولت براساس در آمد ۵۵ میلیارد بسته شده بود. اکنون صادرات نفت به ۴۰۰ هزار بشکه رسیده است.
آمار صادرات فولاد و محصولات معدنی ایران
به گزارش سازمان توسعه و تجارت ایران، میزان صادرات آهن و آلیاژهای آن (چدن و فولاد) طی سال گذشته خورشیدی به حدود ۳.۹ میلیارد دلار و صادرات مس و محصولات مسی به حدود ۷۰۰ میلیون دلار بالغ شد. ایران همچنین بیش از ۸۴۰ میلیون دلار صادرات سنگ آهن داشته است.

معاون معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) با اعلام اینکه با وجود تمام محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها، بخش معدن ایران با برنامه‌ریزی های خوبی که داشته موفق عمل کرده است، گفت: در سال گذشته علاوه بر تامین نیاز داخل، ٨.۵ میلیارد دلار صادرات مواد معدنی و صنایع معدنی داشته‌ایم. 🔻پتروشیمی
بر اساس آخرین آمار گمرک رژیم، سهم پتروشیمی‌ها در سبد صادرات غیرنفتی کشور، ۳۱.۹درصد بوده است.
رژیم در سال ۱۳۹۵(به‌طور تقریبی معادل سال ۲۰۱۶میلادی) حدود ۱۵میلیارد دلار از صنعت پتروشیمی فروش خالص داشته است. این پول از فروش ۲۸میلیون تن محصولات پتروشیمی به‌دست آمده است. حدود دو سوم سود در فروش خارجی و یک‌سوم آن مربوط به فروش داخلی بوده است.
در سال بعد یعنی سال ۱۳۹۶(به‌طور تقریبی معادل سال ۲۰۱۷میلادی) فروش محصولات صادراتی پتروشیمی به خارج حدود ۷/۱۱میلیارد دلار بوده است. در مقایسه نسبت فروش خالص خارجی با فروش داخلی سال قبل نتیجه گرفته می‌شود که کل فروش خالص داخلی و خارجی در سال ۱۳۹۶(۲۰۱۷) بالغ بر ۱۸میلیارد دلار بوده است. (۳میلیارد دلار بیشتر از سال قبل). بنابر این با یک حساب سرانگشتی ۴۱ میلیارد + ۸.۵ میلیارد + ۱۸ میلیارد = ۶۷ میلیارد که برای رژیمی که اساسا اقتصادش وابسته به نفت است بسیار فلج کننده می باشد. در گام بعدی اگر تحریم گاز هم اضافه شود نابود کننده خواهد بود. با در نظر گرفتن خطر اصلی که همان خشم و نارضایتی مردم ایران است آیا رژیم می تواند به سیاست صبر و انتظار ادامه دهد یا خیر؟ در حالیکه مذاکره یا تقابل هر دو مساوی با مرگ می باشند.

 

۲۰ خرداد ۹۸ دوشنبه

http://t.me/begoonah1
https://www.instagram.com/begoonah