روز یکشنبه ۱۶ تیرماه ۱۳۹۸، دکتر هانی یازرلو و فرزندش هود یازرلو از زندانیان سیاسی سابق از سوی نیروهای وزارت اطلاعات در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. این بازداشت ناگهانی در حالی صورت گرفته که دکتر هانی یازرلو دو عمل جراحی قلب باز را پشت سر گذاشته است و از بیمارهای مختلفی رنج می برد.
یک منبع نزدیک به این افراد گفت: “روز یکشنبه ساعت ۵:۳۰ عصر، ماموران به منزل مسکونی خانواده یازرلو در تهران مراجعه و بدون ارایه مدرک قضایی اقدام به تفتیش منزل آنها کردند. ماموران وزارت اطلاعات تعدادی از لوازم شخصی آنها از جمله کتابها از جمله یک انجیل، کامپیوترها، تلفن های همراه، مقداری ارز خارجی و پاسپورتها را توقیف کرده و همراه دکتر هانی یازرلو و فرزندش هود به نقطه نامعلومی بردند».

هر چند مشخص نبودن اتهامات و دلایل بازداشت و حتی محل دقیق نگهداری آنان نگران کننده است اما بیشترین نگرانی خانواده در حال حاضر در مورد وضعیت جسمی و سلامتی دکتر یازرلو است. ایشان دو عمل قلب باز را پشت سر گذاشته، تعدادی از رگهای قلب او گرفتگی دارد و به شدت به قرص های خود و استفاده منظم از آنها نیاز دارد. موضوع وقتی نگران کننده تر می شود که دکتر هانی یازرلو در بازداشت قبلی خود از دسترسی به قرص های خود برای ۲۴ ساعت محروم شده بود، امری که جان او را به خطر انداخته بود».
لازم به یادآوری است دکتر هانی یازرلو فعال سیاسی با سابقه ای است که در دهه های ۵۰ و ۶۰ و ۷۰ و ۹۰ بارها بازداشت و در زندانهای مختلف تحمل حبس کرده است.
هود یازرلو، پیش از این در خردادماه سال ۸۷ همراه با مادر خود، نازیلا دشتی توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شد، آقای یازرلو که در دانشگاه قم تحصیل می‌کرد به واسطه بازداشت از تحصیل محروم شد. وی پس از حدود سه سال تحمل حبس از باب اقدام علیه امنیت ملی در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۰ از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.
پس از آزادی هود، نازیلا دشتی که خود از زندانیان سیاسی دهه شصت محسوب می شود، در اواخر فروردین ماه ۱۳۹۱ پس از تحمل حدود ۳ سال زندان از زندان اوین آزاد شد.
حامد یازرلو، دیگر عضو این خانواده چهار نفره است که از اسفند ۸۷ تا اواسط بهمن ۹۰ در زندان اوین متحمل سه سال حبس تعزیری از باب اقدام علیه امنیت ملی شد. حامد یازرلو دانشجوی ستاره داری بود که مسئولان گزینش وزارت علوم، با عدم تایید وی در مصاحبه آزمون دکتری در دو سال پیاپی و با وجود قبولی، از ادامه تحصیلش جلوگیری کردند.

http://t.me/begoonah1
https://www.instagram.com/begoonah