تام توگنهات رئیس کمیته امور خارجه پارلمان انگلستان
از بیانیه دوست محترم درباره ایران و روشنی موضعی که بیان کرد بسیار استقبال می‌کنم. مهم است که به‌خاطر بیاوریم رژیم ایران یک مهاجم و متجاوز نه تنها به بریتانیایی‌های دو ملیتی بلکه مردم سراسر منطقه بوده است. به جهات مختلف از هجوم و تجاوز سوریه حمایت می‌کند و خشونتی که موجب شده میلیونها نفر مردم آن کشور از خانه و کاشانه‌شان آواره شوند و صدها هزار نفر کشته شوند. آیا دوست محترم موافق است که تصمیم اخیر دولت ایران برای شعله‌ور کردن بیشتر آن آتش با بردن نفتکش گریس ۱به آبهای سوریه تنها تأیید دیگری بر این است که این رژیم وحشتناک قوانین بین‌المللی را هر بار نقض می‌کند؟
دومینیک راب وزیر خارجه انگلستان
از دوست محترم رئیس کمیته امور خارجی تشکر می‌کنم. او کاملاً درست می‌گوید که این رفتار نه تنها در رابطه با سوریه بلکه گریس ۱برخلاف منافع بین‌المللی است. به‌خصوص در مورد نقض تحریم‌های سوریه و حمایت از رژیم اسد صحت دارد، در حالیکه تضمینهای کاملاً روشن به انگلستان داده شده بود که این چیزها اتفاق نمیافتد.

دکتر لیام فاکس نماینده پارلمان انگلستان
چنان‌چه دوست محترمم می‌داند من همواره به‌دلیل پولهای فراوان داده شده که رژیم ایران را قادر ساخت تروریسم بین‌المللی را تأمین مالی کند، و چنان‌چه دوست محترمم گفت به‌دلیل محدود نکردن رژیم ایران در بی‌ثبات کردن منطقه، درباره برجام بسیار بدبین بوده‌ام. اگر رژیم ایران نقض برجام را ادامه دهد، آنطور که می‌کند وقتیکه می‌گوید که تسریع غنی‌سازی اورانیوم را ادامه خواهد داد، آیا انگلستان، تحت این توافق، پروسه‌ای را شروع می‌کند که نتیجه‌اش برگشتن تحریمات سازمان ملل است؟
دومینیک راب وزیر خارجه انگلستان
من هم مانند دوست محترم نگرانی‌هایی در رابطه با برجام دارم. روشن است رژیم ایران نمی‌تواند مسیری را که می‌رود ادامه دهد، بدون این‌که عواقب مهمی برایش داشته باشد.
ما انتظار داریم رژیم ایران تحت قانون حقوق‌بشر بین‌المللی و تحت پیمان وین روابط کنسولی به مسئولیت هایش عمل کند و بیدرنگ نازنین (زاغری) و افراد دو ملیتی دیگر را آزاد کند. آنها به‌طور غیرقانونی در بازداشت هستند و هیچ معامله‌ای با رژیم ایران وجود ندارد. این کشور باید به تعهدات بین‌المللی‌اش عمل کند و آنها را بیدرنگ انجام دهد.
جان وودکاک نماینده پارلمان انگلستان
من و تعدادی از همکارانم این هفته به عربستان سعودی رفتیم و تأسیسات ابقیق را دیدیم و هیچ شکی نداریم که صدمات بسیار دقیقی که به آن وارد شده بود توسط رژیم ایران صورت گرفته است. آیا وزیر خارجه اکنون می‌تواند به ما اطمینان دهد که به هیچوجه به این رفتار بد رژیم ایران پاداش داده نخواهد شد و این‌که ما باید در این زمان حساس به‌دنبال همگامی با آمریکا باشیم؟
دومینیک راب وزیر خارجه انگلستان
ما نزدیک به قطعیت هستیم که رژیم ایران مسئول آن بود. این نامقبول و بی‌اعتبار است که رژیم ایران بگوید حملات را شبه‌نظامیان حوثی کردند. ما مسلماً با آمریکا به‌عنوان نزدیک‌ترین متحد نظامی و امنیتی‌مان هماهنگی خواهیم کرد، اما چنان‌چه گفتم، در واقع ما باید به گسترده‌ترین شکل بین‌المللی به رژیم ایران پاسخ دهیم اگر که قرار است بیشترین تأثیر را بر رفتار رژیم ایران در آینده داشته باشیم، زیرا رژیم ایران روی جداسازی و شکاف انداختن در غرب تکیه می‌کند و در حقیقت به کشورهای دیگر روی می‌آورد و تلاش می‌کند با آنها تعامل و اتحاد کند در حالیکه انزوایش بیشتر و بیشتر می‌شود.
مری رابینسون نماینده پارلمان انگلستان
دوست محترم اهمیت اطمینان از این‌که رژیم ایران هرگز به تسلیحات اتمی دست نیابد را تصدیق می‌کند. هر چند در ماههای اخیر رژیم ایران شرایط توافق اتمی (برجام) عمداًً نقض کرده است، از جمله غنی‌سازی اورانیوم، او را به توانایی ساختن آن تسلیحات اتمی نزدیک‌تر کرده است. آیا او موافق است و در نگرانی‌های من مشترک است که رژیم ایران این مسیر را هم‌چنان ادامه خواهد داد مگر این‌که با یک جبهه قوی و متحد غرب روبه‌رو شود؟
جان ویتینگ دیل نماینده پارلمان انگلستان
من از دفاع مداوم دوست محترم از آرمان آزادی مطبوعات، که رژیم ایران یکی از بدترین ناقضان آن در جهان است، قویاً استقبال می‌کنم. به‌طور خاص آیا او فشار روی رژیم ایران را ادامه خواهد داد.
‌دومینیک راب وزیر خارجه انگلستان
این هفته در مجمع عمومی سازمان ملل، بریتانیا جلسه‌ای را درباره آزادی مطبوعات و جلسه دیگری را در رابطه با رکورد حقوق‌بشر در ایران میزبانی خواهد کرد، بنابراین من می‌توانم اطمینان دهم که ما از هر دو موضوع کلیدی دفاع می‌کنیم، نه تنها به‌طور یکجانبه بلکه چند جانبه، تمام موضوعاتی که نگران آنهاست.
سر جورج هوارث نماینده پارلمان انگلستان
من درباره اهمیت اطمینان از این‌که رژیم ایران هرگز به تسلیحات اتمی دست نیابد با آقای محترم موافقم. آیا او می‌تواند به ما بگوید برآوردش از زمانبندی محتمل دستیابی رژیم ایران به آن توانمندی چیست؟
لوییز المن نماینده پارلمان انگلستان‌
اعمال رژیم ایران با پایگاههایش در سوریه، تسلیحات برای حزب‌الله در لبنان و تسلیحات برای حماس در غزه، احتمال جنگ در خاورمیانه را بیشتر می‌کند. وزیر خارجه درباره پرداختن به این موارد که صلح در کل منطقه را تهدید می‌کند، چکار می‌کند؟
دومینیک راب وزیر خارجه انگلستان
تحریم‌های گسترده‌ای علیه رژیم ایران در جریان است که انگلستان تحت‌نظر اتحادیه اروپا اجرا می‌کند خانم محترم کاملاً بدرستی به تمام نیروهای نیابتی اشاره می‌کند که رژیم ایران از طریق آنها تلاش می‌کند با تهاجم و تجاوز و خصومت اعمال نفوذ کند. مهمترین چیز،علاوه بر تحریمات کار کردن با گسترده‌ترین حمایت بین‌المللی، از جمله تمام اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل است تا آنها به مسئولیت هایشان برای پایان دادن به این رفتار تهاجمی و متخاصم عمل کنند.
استفان کراب نماینده پارلمان انگلستان

آیا وزیر خارجه تأیید می‌کند که دهها هزار شهروند بریتانیایی که هم‌اکنون در عربستان سعودی کار می‌کنند، به‌دلیل حملات حمایت شده رژیم ایران و رفتار آدمکشانه‌اش علیه عربستان سعودی با نگرانی و تهدید علیه جانشان زندگی می‌کنند؟ او چه می‌تواند به این مجلس بگوید که نشان دهد مصمم است رفتار غیرمسئولانه رژیم ایران باید پایان یابد؟
گارث جانسون نماینده پارلمان انگلستان
آیا وزیر خارجه در خشم من مشترک است که به‌رغم تضمینهای قطعی و وعده‌های دولت ایران، نفتکش گریس ۱که در آبهای جبل الطارق توقیف شد به‌طرف سوریه می‌رفت؟ آیا او موافق است که این تنها نمونه دیگری از این است که چرا دولت ایران احترامش را در سراسر جهان از دست می‌دهد؟
دومینیک راب وزیر خارجه انگلستان
دوست محترم کاملاً درست می‌گوید. من این را در هر سطحی به دولت ایران گفته‌ام. واقعیت این است که اگر تضمینهای روشن و بی‌ابهام داده شده و سپس زیرپا گذاشته شده، تنها اعتماد را کم می‌کند و باعث بی‌اعتمادی به رژیم ایران و اثبات ناتوانیش در انجام مسئولیت هایش می‌شود. رفتاری که تنها می‌تواند اعتبار این رژیم را لکه‌دار کند و زمانی را که بتواند به انزوای بین‌المللی‌اش خاتمه دهد طولانی‌تر می‌کند.
گراهام پی جونز نماینده پارلمان انگلستان
حوثیها ۱۰۰مین دریایی ساخت رژیم ایران را در دریای سرخ به دست آورده‌اند. اگر آنها به یک نفتکش حامل دو میلیون بشکه نفت صدمه می‌زدند، بدترین بحران محیط‌زیستی تاکنون ایجاد می‌شد. این دولت(انگلیس) کی می‌خواهد برای برخورد با تروریستهای اسلامی در یمن گام بردارد؟
دانیل کازینسکی نماینده پارلمان انگلستان
وزیر خارجه بدرستی حملات وحشتناک به آرامکو و مداخله رژیم ایران در یمن را در بیانیه‌اش مورد توجه قرارداد. آیا همچنین تأیید خواهد کرد که در چند سال گذشته اظهارات فزاینده‌ای درباره دخالت رژیم ایران در بحرین، عراق، سوریه و البته تأمین مالی حزب‌الله در لبنان، بوده است؟ آیا او به همان نسبت روی این اظهارات و تأثیراتش روی شرکایمان در منطقه تمرکز خواهد کرد؟
دومینیک راب وزیر خارجه انگلستان
دوست محترمم کاملاً درست می‌گوید که ما باید تمام فعالیت‌های بی‌ثبات کننده‌ای که رژیم ایران از طریق نیابتی‌هایش در منطقه انجام می‌دهد را مورد توجه قرار دهیم و این‌که به این یا آن موضوع نگاه کنیم بدون این‌که وضعیت را در تصویر بزرگتر مورد رسیدگی قرار دهیم.
استوارت مالکام نماینده پارلمان انگلستان
دو سال پیش دولت نتیجه‌گیری کرد که رژیم ایران مسئول حمله سایبری به همین مجلس بود. وزارت‌خارجه چه ارزیابی از تهدید کنونی حملات سایبری دولت ایران داشته است؟
دومینیک راب وزیر خارجه انگلستان
رژیم ایران آشکارا تلاش می‌کند از تمام امکانات بالقوه‌اش برای اعمال نفوذ و استفاده از توانش در منطقه، بهره‌برداری کند. نه فقط نظامی چنان‌چه در مورد آرامکو دیدیم، بلکه سایبری. ما مطمئن می‌شویم که بهترین تجهیزات و منابع تکنولوژیکی را داریم تا مطمئن شویم می‌توانیم از خودمان دفاع کنیم. بار دیگر ما نیاز خواهیم داشت در مورد آن با شرکای بین‌المللی‌مان کار کنیم.
دکتر ماتیو آفورد نماینده پارلمان انگلستان
اکنون چهار سال از توافق اتمی می‌گذرد. بسیاری از ما در آنزمان علیه آن بودیم. اما پس از آن رژیم ایران متخاصم‌تر شد. نه تنها درگیر حملات به شهروندان ما شد، بلکه در حملات سایبری به پلیس و حمل‌ و نقل و ترابری. حتی به خود این پارلمان، حملات پی‌درپی کرد. آیا وزیر خارجه واقعاً براین باورست که این رژیمی است که می‌خواهد با جامعه بین‌المللی تعامل کند؟
دومینیک راب وزیر خارجه انگلستان
دوست محترم این نکات را با قدرت می‌گوید. رژیم ایران به جامعه بین‌المللی مسلماً به انگلستان در رابطه با مورد گریس ۱ این پیام روشن را می‌دهد که به حرفش عمل نمی‌کند.

 
چهارشنبه ۱۰ مهر۱۳۹۸

http://t.me/begoonah1
http://instagram.com/begoonah