طبق گزارشات اداره مالیاتی سوئد، این مرد۴۶ساله از حدود ده سال پیش از ایران آمده و از چند سال پیش تابعیت سوئد را به دست آورد. در سالهای اخیر وی به عنوان روزنامه نگار در یک سایت اینترنتی عرب زبان مستقر در سوئد، مشغول به کار بوده است.
طبق اطلاعات جدید شرکت خدمات عمومی هلندی VPRO، این جاسوسی مظنون به پیوند با یک سریال حمله ایرانی است که اکنون در چندین کشور اروپایی در حال بررسی است. این حملات و تلاش برای حمله به ایرانیان تبعیدی انجام شده است
در نوامبر سال 2017، بنیانگذار ASMLA احمد مولا نیسی در بیرون از خانه خود در لاهه هلند به ضرب گلوله کشته شد. پس از آن قتل، تیرانداز اسلحه با صداخفه کن خود را پرتاب کرد و در یک BMW سیاه فرار کرد اما هنوز کسی دستگیر نشده است. همین سری قتل ها مربوط به قتل مخالف ایرانی علی معتمد در هلند در دسامبر سال 2015 است.
در تاریخ 28 سپتامبر 2018، پلیس امنیت دانمارک به یک خانه حمله کرد. بعداً، مقامات دانمارکی اظهار داشتند که در این پرونده، برنامه های حمله از سرویس اطلاعاتی     ایران علیه یک رهبر ASMLA در دانمارک متوقف شده است. در همین مورد، یک مرد نروژی در 21 اکتبر در گوتنبرگ دستگیر شد که مظنون به جاسوسی پناهندگان و آماده شدن برای قتل بود که بعداً به دانمارک استرداد شد.
بازدید از ایستگاه تلویزیونی
یکی از پیامدهای این مرگ این است که اتحادیه اروپا در ژانویه سال جاری تحریم هایی را برای سرویس اطلاعاتی ایران اعمال کرده است.
یکی از تهدیدها یک خبرنگار برجسته تلویزیونی مخالف در هلند است که باید مرد متهم به جاسوسی سوئدی ـ ایرانی او را شناسایی می کرد.
به گزارش VPRO، در میان وسایل متعلق به این 46 ساله، عکس های مفصلی از مرکز این تلویزیون پیدا شده است، از جمله ورودی ها و خروج های آن. این خبرنگار میگوید : سرویس های اطلاعاتی هلند و سوئد گفته اند كه من در معرض خطر جدی هستم. آنها به من عکس خانه و استودیوی تلویزیون ما را نشان دادند. کسی که به دنبال من می گشت دقیقاً می داند ورودی ها و خروجی ها کجاست، می گوید: عکسهایی که باید جاسوس 46 ساله گرفته باشد.
بازرس و دادستان سوئدی، هانس-یورگن هانستروم نمی خواهد قبل از شروع دادرسی، درباره تحقیقات یا پیوندها با هلند چیزی بگوید او می گوید هیچ نظری نمی دهم.
تحقیقات مقدماتی شامل 1700 صفحه است. علاوه بر این، مطالبی متشکل از استراق سمع تلفن برای چند ماه در سال 2018 و همچنین مکالمات متنی واتساپ وجود دارد، مطالبی که با عنوان «بسیار گسترده» توصیف شده است.
وکیل متهم به جاسوسی 46 ساله، هانا لیندبول نمی خواهد چیزی بیشتر از این بگوید او‌ می گوید: «موکل من جرم را تکذیب می‌کند.»

پنجشنبه ۲۵ مهر ۹۸

 

 

http://t.me/begoonah1
http://instagram.com/begoonah