رژیم آخوندی از روز دوم قیام، در وحشت از رسیدن صدا و پیام قیام به‌دنیا، اتصال اینترنتی سراسر ایران را قطع کرد. این اقدامی است که از هنگام پیدایش اینترنت تاکنون در دنیا سابقه نداشته و هزینه‌های بسیار سنگین اقتصادی و سیاسی برای رژیم داشته و دارد. تن‌دادن رژیم به‌ پرداخت چنین هزینه‌یی، گویای شدت وحشت رژیم از قیام است و ادامهٔ آن به‌مدت ۶روز ضمن آن‌که پدیده‌یی نادر و حیرت‌انگیز است، معنایی جز کذب ادعای ولی‌فقیه ارتجاع در مورد غلبه بر قیام ندارد و این معنا را همهٔ دنیا دریافته است.
هزینه‌های سنگین اقتصادی
سایت حکومتی انتخاب (۳۰آبان) اعتراف می‌کند « تخمین‌هایی که تا الآن زده شده نشان می‌دهد ضرر و زیان اینترنت اگر با همین وضع ادامه پیدا کند از منفعت افزایش قیمت بنزین هم جلو می‌زند.
برآورد ها نشان می‌دهد طی ۴روز نزدیک به‌۱٫۵میلیارد دلار (با دلار ۱۲هزار تومانی چیزی معادل ۱۸هزار میلیارد تومان) به‌ اقتصاد کشور و ۹۰۰میلیارد تومان در ۳روز اول به‌کسب و کارهای اینترنتی زیان وارد شده است».
روشن است که این حجم ضرر و زیان مادی ناشی از قطع اینترنت، از دید رژیم پنهان نبوده است و با این همه رژیم اقدام به‌آن کرد. چرا که خود را در آستانهٔ سقوط دید.
آذری جهرمی وزیر ارتباطات رژیم روز دوشنبه در پاسخ یک خبرنگار گفت:
«قطعا این قطع خدمات ضربه زیادی هم به‌کسب و کارها زده، هم به‌ مردم زده، منتهی حفظ امنیت کشور به‌تشخیص شورای امنیت کشور بسیار حائز اهمیت است.» (ایسنا ۲۷آبان ۹۸)
روشن‌تر از آذری، خطر سرنگونی را یکی از سرکردگان پاسداران به‌نام آبنوش که سرکردهٔ عملیات بسیج رژیم است بیان کرده؛ وی طی یک سخنرانی به‌وضوح تمام می‌گوید: «هماهنگیهای عجیب‌و غریبی در فتنه جاری شکل گرفته و فقط منتظر یک جرقه بودند تا کشور را نابود کنند که اطلاعات تکمیلی پس از اعترافات اعلام خواهد شد.
وی با بیان این‌که اینترنت با تأخیر قطع شد اما باز کمک شد تا ساماندهی پیچیده این گروهها بهم بریزد، افزود:‌ «معجزه‌ها را در فتنه و انقلاب دیده بودم اما این فتنه، فتنه دیگری بود… به‌عنوان کسی که در صحنه بودم معتقدم فقط خدا ما را نجات داد» (خبرگزاری حکومتی ایستا ـ ۳۰آبان ۹۸).
اما برخلاف ادعای این مزدور، رژیم هنوز خود را نجات یافته نمی‌بیند، چرا که به‌رغم هزینهٔ سنگین اقتصادی و سیاسی قطع اینترنت، هنوز به‌آن ادامه می‌دهد و به‌رغم وعده‌های مکرر مبنی بر رفع انسداد، بجز اندکی (۱۰درصد یا کمتر) خطوط و ارتباط اینترنتی ایران با دنیای خارج، هم‌چنان قطع است.

خبرگزاری آلمان: ۸۰ میلیون ایرانی هنوز اینترنت ندارند خبرگزاری آلمان با استناد به گفته‌های مدیر یک شرکت خصوصی فن‌آوری اطلاعات گزارش داده که اتصال اینترنت در ایران هنوز بسیار ضعیف و محدود است و دسترسی کاربران ایرانی در تهران فقط به سایت‌های جستجوگری چون گوگل، خدمات پیام کوتاه (اس ام اس) و ایمیل‌ها امکان‌پذیر شده است.
مسئولان این شرکت خصوصی اینترنتی روز جمعه اول آذر (۲۲ نوامبر) به این خبرگزاری گفته‌اند که در ایران بسیاری از وبسایت‌ها هنوز بلوکه هستند.
در گزارش خبرگزاری آلمان همچنین تاکید شده که اینترنت پرسرعت «ال تی ای» تلفن همراه ۸۰ میلیون ایرانی متصل نشده و هنوز قطع است.
آذری جهرمی، وزیر ارتباطات گفته است که «با صلاح‌دید مراجع امنیتی» و شورای امنیت کشور ارتباطات مثل قبل برقرار خواهد شد اما او تاریخ خاصی برای اتصال اینترنت اعلام نکرده است.
«نت‌بلاکس» یکی از سایت‌هایی ترافیک اینترنت در جهان را رصد می‌کند در تازه‌ترین توییت خود نوشته است قطعی اینترنت در ایران هزینه‌های انسانی و اقتصادی برجای گذاشته است.
اما در نخستین ساعات اتصال اینترنت تصاویر و ویدیوهایی با وجود تهدیدهای حاکمیت روانه شبکه‌های اجتماعی شد. در برخی از ویدیوها بانک‌ها و خودروهای سوخته پلیس به نمایش گذاشته شده است. در یکی دیگر از فیلم‌ها معترضان زنی را از دست نیروهای امنیتی نجات می‌دهند.

برنامه‌ریزی یک و نیم ساله برای قطع اینترنت و معنای آن
به گفتهٴ‌ صاحب‌نظران قطع کامل اینترنت، به‌لحاظ فنی و تکنیکی یک اقدام پیچیده محسوب می‌شود و چنان که گفته شده، رژیم از یک سال و نیم پیش برای آن برنامه‌ریزی کرده و تدارک دیده است. آیا این به‌معنای آن است که رژیم خود می‌دانسته بر دهانهٔ آتشفشان خشم‌وکین مردم ایران نشسته و قیامی آتشفشانی با پتانسیل سرنگونی در تقدیرش می‌باشد؟ یا در هراس از آنچه خود در رسانه‌هایش آن را ارتش سایبری مجاهدین نامیده، به‌چنین طرح و برنامه‌یی اقدام کرده؟ یا اصلاً این هر دو، دو روی یک سکه‌اند؟
هزینهٔ سیاسی که رژیم برای قطع کامل اینترنت پرداخته کمتر از هزینهٔ اقتصادی آن نیست. اکنون همهٔ دنیا می‌دانند و می‌بینند که این رژیم تا کجا بی‌ثبات و متزلزل است و تا کجا از قیام مردم به‌جان آمده وحشت دارد که حاضر است هر بهایی را برای مقابله با آن بپردازد. می‌دانیم رژیم آخوندی برای آن‌که خود را مقتدر و برخوردار از حمایت و پایگاه مردمی وانمود کند، چه هزینه‌های کلانی صرف می‌کند که تنها یک قلم آن راه‌انداز راه‌پیمایی میلیونی اربعین در عین فلاکت و افلاس اقتصادی است، اما اکنون با قطع اینترنت، به صراحت پیام ضعف و ذلت می‌دهد. کما این‌که رئیس‌جمهور آمریکا در یک پیام توئیتری نوشت: «رژیم ایران آن‌قدر بی‌ثبات شده است که تمام سیستم اینترنتی را قطع کرد تا مردم خوب ایران نتوانند درباره خشونت شدیدی که در داخل آن کشور جریان دارد، صحبت کنند»

 

 
جمعه ۱ آذر۱۳۹۸

t.me/begoonah1
instagram.com/begoonah