عادل عبدالمهدی نخست وزیر دست نشانده اعلام استعفا کرد
به گزارش رادیو آلمان دفتر نخست‌وزیر عراق طی بیانیه‌‌ای از تصمیم عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر این کشور، به استعفا خبر داد.
به گفته رویترز، طبق این بیانیه‌، نخست‌وزیر گفته است، استعفای خود را تسلیم پارلمان می‌کند تا نمایندگان در مورد یک دولت جدید تصمیم بگیرند.
در این بیانیه آمده است که تصمیم عبدالمهدی در پاسخ به فراخوان آیت‌الله علی سیستانی، بانفوذترین مرجع تقلید شیعیان عراق برای تغییر در رهبری این کشور اتخاذ شده است.
آیت‌الله سیستانی در مراسم نماز جمعه در نجف به طور خاص از اعضای پارلمان که به دولت رأی داده‌اند درخواست کرد، در انتخاب خود و حمایت از دولت فعلی عراق تجدیدنظر کنند.

جشن پیروزی مردم و قیام‌کنندگان عراقی

با اوجگیری قیام مردم عراق برای به زیر کشیدن دولت و نخست‌وزیر تحت‌امر رژیم ولایت فقیه، و پس از تأکید آیت‌الله سیستانی برای برکناری و سلب اعتماد از دولت، بعد ازظهر جمعه ۲۹نوامبر۲۰۱۹برابر با هشتم آذر عادل عبدالمهدی مهره سرسپرده خامنه‌ای اعلام استعفا کرد.

با سقوط دولت دست نشانه ولایت فقیه و مهره یی که خامنه‌ای اخیراً نیز از طریق قاسم سلیمانی بر لزوم ابقای او در رأس دولت عراق تأکید کرده بود، قیام مردم عراق با یک پیروزی بزرگ از یک نقطه‌عطف عبور کرد و مردم و جوانان شورشگر این تحول را در شهرها و نقاط مختلف عراق جشن گرفتند.
تلویزیون العربیه الحدث گزارش کرد:‌ ساعاتی پیش عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر فعلی عراق، استعفانامه خود را رسماً تقدیم پارلمان کرد. طبق روال قانونی، پارلمان بایستی ظرف ۲۴ساعت آینده نظر خود را در این مورد اعلام نماید.
به‌دنبال این خبر تظاهرکنندگان در بغداد و دیگر شهرهای عراق به جشن و پایکوبی دستاورد پایداری خود پرداختند.

 

 

بغداد پس از کناره گیری نخست وزیر دولت دست نشانده عادل عبدالمهدی

 
جمعه ۸ آذرماه ۹۸
t.me/begoonah1
instagram.com/begoonah