روش‌های کلاهبرداری که رژیم ایران از آن‌ها برای قاچاق نفت خود استفاده می‌کند، از طریق شبکه‌های حمل و نقل مخفی و تحت‌الحمایه شبه نظامیان مسلح و بازوهای منطقه‌ای آن‌ها، چه از طریق دریا و چه از خشکی، بر هیچ کس پوشیده نیست، اما اجرای عملیات فساد و قاچاق با روش‌های «قانون مند» یا از طریق نهادهای دولت عراق، موضوعی سئوال برانگیز است که باید در موردش تامل به خرج داد.
العربیه نت به اسناد درز داده‌ شده‌ای دست یافته که بوسیله یکی از نمایندگان پارلمان عراق، تهیه شده و این امر نشان دهنده تخلفات شرکت دولتی بازاریابی نفت عراق «سومو» است که ناظر اصلی صادرات و عملیات بازاریابی نفت عراق به حساب می‌آید و باب پرسش‌های زیاد پیرامون روند فساد و حیف‌ومیل اموال را گشوده است.

این اسناد نشان می دهند که شرکت «سومو»در رابطه با ضمانت نامه‌های اجرایی شماری از قراردادها یا همان اعتبارهای گشوده شده از سوی بانک مرکزی عراق در این بانک‌ها برای واردات مشتقات نفتی در جهت تأمین نیازهای محلی (نفت گاز، بنزین، دیزل، نفت‌سفید و گاز‌مایع )

 

با بانک‌های خصوصی عراق تعامل داشته که مستلزم تأمین دلار می‌باشد.با توجه به تحقیقات العربیه نت، نکته غیر مترقبه این است که، شورای مدیریت این بانک‌ها متعلق به تاجران ایرانی بوده و یا در تملک افرادی مرتبط با ایران است، بدین معنا که تهران از این قراردادها منتفع شده و بدین ترتیب، تحریم‌های آمریکا را از طریق صادرات مشتقات نفتی خود به عراق با نرخ حمایت شده از سوی بانک مرکزی عراق، بی اثر می‌سازد که هدف از این روند، به دست آوردن دلار و سود حاصل از تفاوت برابری ارز یا اصطلاحا «حراج ارز» و تأمین مالی بانک‌های خصوصی با پول بانک مرکزی است.
العربیه نت چندین بار کوشید با شرکت «سومو» تماس بگیرد تا از چند و چون این ماجرا آگاه شود. در این راستا، توضیحات درخواست شده به شکل ایمیل برای حیدر الکعبی رئیس روابط عمومی شرکت، ارسال شد که او هم به نوبه خود آن را به علاء الیاسری مدیر کل «سومو» داد اما به بهانه رخدادهای امنیتی عراق، هنوز پاسخی به العربیه نت داده نشده است (اینجا لازم به یادآوری است که حق شرکت برای پاسخگویی، محفوظ است.)
بر اساس آمار و ارقام و همان‌طور که در جدول زیر نشان داده شده، مجموع مبلغ فرآورده‌های نفتی وارداتی از ایران برای سال‌های 2010 تا 31/31/2017 از 21 میلیارد دلار فراتر رفته است.آمار و ارقامی که اخیرا توسط این شرکت اف .جی .ای (فاكتس غلوبال إنرجی)، منتشر شده، گواه این امر است که جهش بزرگی در صادرات گازوئیل ایران به همسایگان خود مانند عراق، افغانستان، پاکستان و سوریه مشاهده می‌شود که چالشی در برابر تحریم‌های آمریکا به حساب می‌آید. صادرات گازوئیل در سه ماهه آخر سال 2019 به حدود 95 هزار بشکه در روز افزایش یافت که بیش از 80 درصد بیشتر از سه ماهه سوم و حدود 4 برابر سه ماهه اول سال می‌باشد.
بانک‌های عراقی و روابط پنهان با ایران
بانک‌های خصوصی عراق‌، که در زیر آن‌ها را مرور می‌کنیم‌، هر کدام داستانی دارند که آشکارا بیانگر روابط ایران و عراق است.
1-بانک همکاری منطقه‌ای
این بانک با سرمایه گذاری ایرانی و عراقی و با مجوز رسمی بانک مرکزی عراق، تاسیس شده که در مجوز آن تصریح شده، مالکیت این بانک به بازرگانان عراقی و ایرانی باز می‌گردد.
2-بانک اتحاد سرمایه‌گذاری
فاضل الدباس ،صاحب امتیاز این بانک، درکنار داشتن پرونده‌های فساد اداری، به همراه خمیس الخنجار تاجر عراقی متهم شده و اخیراً به همراه 3 رهبر شبه‌نظامیان عراقی مرتبط با ایران تحریم‌های آمریکا در 6 دسامبر سال 2019 در موردش باجرا گذاشته شده است.
در اینجا لازم یادآوری است که، بانک مرکزی عراق در نوامبر 2018 تصمیم گرفت بانک «اتحاد برای سرمایه گذاری» را به عنوان بانک تحت سرپرستی خود قلمداد کند. افزونتر این که، دادستان عمومی اردن در 28 مه 2018، یادداشتی را برای اینترپل برای پیگرد «الدباس» صادر کرد ولی نامبرده به مقصد نامعلومی متواری شد.3-بانک اسلامی ایلاف
این بانک پیش از این با بانک توسعه صادرات ایران همکاری داشت و در سال 2012 در معرض تحریم‌های آمریکا قرار گرفت ولی این تحریم‌ها در سال 2013 در دوران اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا برداشته شد که دوران مذاکرات و «نرمش» از سوی اوباما، پیش از امضای برجام به حساب می‌آید.
4-بانک اسلامی البلاد
اراس حبیب الفیلی رئیس هیئت‌مدیره این بانک، به دلیل اتهام تأمین مالی سپاه پاسداران ایران و تسهیل استفاده نیروی قدس از بخش بانکی عراق برای انتقال پول از تهران برای حزب الله از سوی واشنگتن‌، مورد تحریم قرار گرفت.

 

 

 
چهارشنبه دوم بهمن ۹۸
http://t.me/begoonah1
http://instagram.com/begoona