ادی راما، نخست‌وزیر آلبانی و دبیرکل سازمان امنیت و همکاری اروپا، روز چهارشنبه نهم بهمن در یک نشست خبری در مقر ناتو در بروکسل دربارهٔ تنش‌های اخیر بین آلبانی و ایران صحبت کرد.

آلبانی مقر بیش از دو هزار نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق است که پس از بسته شدن اردوگاه‌های آنها در عراق، به این کشور منتقل شده‌اند.

ادی راما در یک نشست خبری تازه خود در این زمینه گفت:‌ «آلبانی مفتخر است که به چند هزار نفر که جانشان توسط رژیم در تهران تهدید شده پناه داده است.

نخست‌وزیر آلبانی ادامه داد: «این بخشی از سنت ما است، بخشی از هویت ماست. ما تنها کشوری بودیم که پس از جنگ جهانی دوم یهودیان بیشتری نسبت به گذشته داشتیم، بنابراین، به خوبی می‌دانیم که در جریان هولوکاست آلبانی برای یهودیان یک خانه امن بود.»

او در ادامه با اشاره به پناه دادن کشورش به شهروندان ایرانی گفت که «بنابراین، ما این کار را به عنوان یک عمل بشردوستانه انجام دادیم. این اقدام، بیانیه‌ای علیه رژیم [ایران] نبود، اما ما واقعاً به هیچ وجه قصد تغییر سنت و رویکرد خود نسبت به این افراد را نداریم؛ افرادی که باید در برابر رژیمی که جانشان را تهدید می‌کند محافظت شوند.»

پلیس آلبانی پیش از این اعلام کرده است که توطئه یک شبکه شبه‌نظامی ایرانی را کشف کرده که قصد داشتند حملات برنامه‌ریزی شده‌ای علیه اعضای تبعیدی سازمان مجاهدین خلق در این کشور انجام دهند.
رادیو فردا
پنجشنبه ۱۰بهمن ۹۸
http://t.me/begoonah1
http://instagram.com/begoonah