روز یکشنبه ۲۷بهمن، ۴روز قبل از برگزاری نمایش انتخابات، آخوند حسن روحانی در یک نشست خبری ظاهر شد و درباره مسائل مختلفی صحبت کرد.

علت به‌صحنه آمدن روحانی، از یک‌سو ترسش از تحریم و سوت و کور شدن نمایش انتخابات و التماس و درخواست برای شرکت در این نمایش و از سوی دیگر باز شدن شکاف در رأس نظام بود. از همین رو بود که او حرفهایش در مورد انتصابات و انتخابات را پس گرفت و تلاش کرد آن را رفع و رجوع کند، وی در همین رابطه انکار کرد که انتخابات رژیم را انتصابات و تشریفات خوانده است و گفت: «اگر انتصابات است که دیگر این همه اصرار و التماس نمی‌خواهد… آن انتخاباتی که انتصابات بود مال قبل از انقلاب بود».
روحانی هم‌چنین گفت: «۳گزینه بیشتر وجود ندارد؛ انتخاب مطلوب، انتخاب محدود و شرکت نکردن و قهر. «اگر انتخاب مطلوب نبود، انتخاب محدود را هم کنار بگذاریم؟… این‌که ضرر است!…». گویی مردم ایران مجبورند بین آنچه که گرگهای اصلاح‌طلب و کفتارهای اصول‌گرا مشخص می‌کنند، یکی را انتخاب کنند و راه دیگری ندارند!
روحانی هم‌چنین گفت که گزارش قبلی وزارت کشور حاکی از این بود که ۷۰حوزهٔ غیررقابتی وجود دارد؛ اما امروز فقط ۴۴حوزهٔ غیررقابتی هست؛ روحانی به‌ خود وعده داد که «اکثر حوزه‌ها رقابتی است و مردم حضور پیدا می‌کنند… اگر رقابتی نباشد، «باز هم به‌نظر من مردم باید حضور پیدا بکنند».
به‌زودی و هنگامی که نتایج اتاق تجمیع اعلام شود، بیشتر روشن خواهد شد که آیا کرنش این جماعت به‌خاطر استخوانی است که به‌سمت‌شان پرتاب شده، یا حربهٔ تهدید و ارعاب است که مؤثر واقع گردیده، یا ترس از قیام علت اصلی است. او به‌خصوص هراس خودش از باز شدن «شکاف حاکمیتی» را ابراز کرد و گفت علت قیام همین بوده و نه افزایش قیمت بنزین. این رمز پشتک و واروی زبونانهٔ روحانی از انتصابات به‌ انتخابات واقعی است.
پارادوکس ترس از قیام و منافع باندی
تناقض روحانی و باندش این است که از یک‌طرف می‌خواهند باند رقیب را از قیام بترسانند و بگویند اگر قلع و قمع کنید آتش زیر خاکستر قیام شعله‌ور خواهد شد، اما از طرف دیگر خودشان بیش از باند رقیب از قیام می‌ترسند و ناگزیر اصل را بر مسکوت گذاشتن موقتی تضادها می‌گذارند. با این حال تضاد منافع عمل می‌کند و ناگزیر بیرون می‌زند. کما این‌که روحانی در سخنان خود در دو سه جا از اختلافاتش بر سر حدود اختیارات شورای نگهبان و این‌که مجری قانون اساسی من هستم حرف زد و از جمله در مورد FATF خطاب به‌ خبرنگاری که او را در همین رابطه مورد سؤال قرار داده بود، گفت خب این نقد و انتقاد است، این را هم می‌فرمایید نکنیم؟ چشم نمی‌کنیم!

 

 

 

دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸
http://t.me/begoonah1
http://instagram.com/begoonah