کیوان پاشایی، علی عزیزی، امین زارع، سالار طاهر افشار، الیار حسین زاده و یاسین حسن پور، شش تن از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری آبان‌ماه توسط «دادگاه» کیفری ارومیه به پرداخت پانزده میلیون ریال جزای نقدی بدل از ۸ ماه حبس و ۲۰ ضربه شلاق محکوم شدند.

طبق گزارش دریافتی و به نقل از منابع فعال حقوق بشری در ایران، براساس این حکم که توسط شعبه ۱۰۱ «دادگاه» کیفری ۲ شهرستان ارومیه به ریاست «قاضی» حمید گلی نژاد صادر و روز سه‌شنبه ۲۷ اسفندماه ۱۳۹۸ به آنها ابلاغ شده است، کیوان پاشایی فرزند سعید، علی عزیزی فرزند زینال، امین زارع فرزند یحیی، سالار طاهر افشار فرزند جهانگیر، الیار حسین زاده فرزند پرویز و یاسین حسن پور فرزند شهریار به اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات و اعتراضات غیرقانونی و بستن خیابان” به پرداخت پانزده میلیون ریال معادل یک میلیون و پانصد هزار تومان جزای نقدی بدل از ۸ ماه حبس تعزیری و تحمل ۲۰ ضربه شلاق محکوم شدند. این حکم در خصوص کیوان پاشایی، امین زارع و سالار طاهر افشار به مدت سه سال به حالت تعلیق در آمده است.

کیوان پاشایی، علی عزیزی، امین زارع، سالار طاهر افشار به “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات واعتراضات غیرقانونی و بستن خیابان ” و الیار حسین زاده و یاسین حسن پور به ” اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات و اعتراضات غیرقانونی و بستن خیابان و تخریب پمپ بنزین و بارگذاری فیلم آن در فضای مجازی” متهم شده بودند. الیار حسین زاده و یاسین حسن پور به علت فقدان ادله اثباتی و نبود شاکی خصوصی از اتهام “تخریب پمپ بنزین و بارگذاری فیلم آن در فضای مجازی” تبرئه شدند.

لازم به توضیح است که علی عزیزی در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه ۹۸ در محل کار خود بازداشت شده بود. وی پس از بازداشت به بازداشتگاه اداره اطلاعات نیروی انتظامی منتقل شده و مدتی بعد در تاریخ ۲ آذرماه با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا زمان پایان دادرسی آزاد شد. آقای عزیزی مدتی بعد روز یکشنبه ۴ اسفندماه ۹۸، توسط ماموران سرکوبگر امنیتی در منزل پدری خود در ارومیه بازداشت شده بود. وی روز چهارشنبه ۷ اسفندماه طی تماس کوتاهی با خانوادهاش از انتقال خود به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز خبر داد. او روز دوشنبه ۱۲ اسفندماه، با پایان مراحل بازجویی از بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز به زندان این شهر منتقل شده بود. آقای عزیزی هم اکنون در زندان تبریز بسر میبرد. وی در زمان برگزاری «دادگاه» نیز در بند قرنطینه زندان تبریز زندانی بوده و امکان حضور در این جلسه را نداشت.

همچنین شایان ذکر است که سالار طاهر افشار پیشتر نیز سابقه بازداشت داشته است. آقای طاهر افشار در تیرماه سال گذشته توسط نیروهای سرکوبگر امنیتی در شهر ارومیه بازداشت و پس از ۱۲ روز آزاد شده بود. وی اردیبهشت ماه امسال توسط «دادگاه» انقلاب ارومیه به پرداخت یک میلیون تومان جزای نقدی بدل از یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

 

 
پنجشنبه  ۲۹اسفند ۱۳۹۸
http://t.me/begoonah1
http://instagram.com/begoonah