جمعی از فعالین مدنی و سیاسی طی بیانیه‌ای با اشاره به گسترش ویروس کرونا در کشور و عدم رعایت پروتکل‌های ویژه وضعیت بحرانی کرونا در زندان قرچک ورامین، نسبت به وضعیت سلامت گلرخ ابراهیمی ایرایی در زندان و
عدم اعزام او به مرخصی ابراز نگرانی کردند
متن کامل بیانیه :
“ابراز نگرانی و اعتراض جمعی از کنشگران مدنی و فعالان سیاسی از وضعیت سلامت گلرخ ایرایی در بحران کرونا و عدم اعزام وی به مرخصی
گلرخ ابراهیمی ایرایی فعال سیاسی هنگامی که در زندان اوین در حال گذران دوران حبس خود بود، طی پرونده‌سازی به قصد سرکوب و فشار بیشتر متهم به تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری شد و در بیدادگاه انقلاب در روندی کاملا ناعادلانه، مغرضانه و بدون در نظر گرفتن حقوق متهم و بی‌توجهی به ضوابط و موازین حقوقی مجموعا به ۳ سال و ۷ ماه حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب محکوم شد که با اعمال ماده ۱۳۴ (تجمیع احکام) ۲ سال و ۱ ماه حبس و محرومیت مذکور قابل اجرا است. علت اتهام “اهانت به بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبری” اعتراض به اجرای حکم اعدام سه زندانی سیاسی (در سال گذشته) در حین خواندن سرود در سالن ملاقات و اتهام “تبلیغ علیه نظام” به بهانه صدور بیانیه‌ها و نامه‌های وی از زندان است؛ فعالیت‌هایی کاملا مسالمت‌آمیز، مدنی و به دور از هرگونه خشونت در اعتراض به خشونت و نابرابری!
گلرخ ایرایی از تاریخ ۱۸ آبان ۹۸ محبوس و قریب به ۷ ماه یعنی نزدیک به یک سوم از مدت حبس خود را بلاانقطاع و بدون یک روز مرخصی در شرایط غیرانسانی و اسفناک زندان قرچک ورامین سپری کرده است. همچنین، تاکنون از حق تماس تلفنی و ملاقات خانم ایرایی با همسر خود، آرش صادقی، که او نیز در زندان رجایی‌شهر کرج بدلیل فعالیت‌های مدنی محبوس است، بطور غیرقانونی ممانعت به عمل آمده است.
در زندان قرچک چند تن از زندانیان در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باخته‌اند و مسئولان ذی‌ربط در راستای صیانت جان و سلامت زندانیان هیچگونه تدبیری اتخاذ نکرده‌اند. همچنین، زندان قرچک بدون رعایت پروتکل های ویژه وضعیت بحرانی کرونا زندانی جدید الورود را پذیرش می‌کند و جان زندانیان را بیشتر در معرض خطر مرگ قرار میدهد.
در وضعیت بسیار بحرانی ویروس کرونا در زندانها نه تنها شماری از زندانیان عادی، سیاسی و عقیدتی از زندانهای مختلف مشمول مرخصی شده‌اند بلکه مدت مرخصی آنها بعضا تمدید شده است. این درحالیست که گلرخ ایرایی که تا این لحظه از حقوق بدیهی یک زندانی محروم بوده، با وجود آنکه شرایط قانونی مرخصی را داراست بدلیل اغراض سیاسی به بهانه‌های واهی از حق مرخصی محروم مانده است.
امضاکنندگان این بیانیه ضمن محکوم کردن حکم ناعادلانه علیه گلرخ ایرایی، نگران جان گلرخ ایرایی بوده و خواستار اعزام وی به مرخصی هستند. جان و سلامت گلرخ ایرایی در زندانی که بیشتر به شکنجه‌گاه شباهت دارد و اصل تفکیک جرایم و نیز اصول بهداشتی در آن رعایت نشده، مسئولان آن از درک ارزش جان، سلامت و حق آدمی تماما بی‌بهره‌اند و هم و غمی جز زجر دادن زندانی و خانواده‌هایشان ندارند، شدیدا در خطر است. مسلما مسئولیت هر تهدید جانی، جسمی و روحی و تضییع حقوق زندانی بطور ویژه بر عهده هر مقام و مسئولی است که با اعزام زندانی به مرخصی مانع‌تراشی کند و باید قانونا در مقام متهم قرار گرفته و پاسخگو باشد.
گلرخ ابراهیمی ایرایی زندانی سیاسی از تاریخ ۱۸ آبان ۹۸ دوران محکومیت خود را در بند مشاوره ۱ زندان قرچک ورامین سپری می‌کند.
منبع هرانا

 

 
جمعه ۲۶ اردیبهشت۱۳۹۹
http://t.me/begoonah1
http://instagram.com/begoonah