بعد از ظهر روز شنبه ۱۷خرداد ۱۳۹۹ آمار قربانیان کرونا در ۳۲۵ شهر ایران از ۴۹ هزار و ۸۰۰ نفر بیشتر است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۱۶۹۰ نفر، در خراسان رضوی به ۳۱۳۵ نفر، در خراسان شمالی به ۵۵۹ نفر، در خوزستان به ۳۹۶۵ نفر، در سیستان و بلوچستان به ۱۶۸۵ نفر، در کرمان به ۵۹۰ نفر، در کرمانشاه به ۱۱۹۵ نفر و در هرمزگان به ۲۷۳ نفر رسیده است.
در حالیکه کرونا هر روز قربانیان بیشتری در سراسر کشور بجای میگذارد، امروز روحانی در ستاد کرونا به دروغپردازیهای همیشگی پرداخت و گفت: در زمینه‌های علمی و تحقیقی «در منطقه و جهان اسلام رتبه اول را دارا هستیم …و امروز بسیاری از ایرانیان و غیرایرانیان در نوبت هستند که برای معالجه به ایران بیایند». وی در عین حال به ناگزیر اذعان کرد که «این اپیدمی طولانی است و پایان مشخص و روشنی برای آن در اختیار نداریم». اما بلافاصله برای لاپوشانی نقش جنایتکارانه رژیم در برگرداندن مردم بر سر کار «اجتماعاتی که مردم در کنار همدیگر قرار می‌گیرند، عروسی، عزا، اجتماعات قومی و قبیله‌ای» را برجسته کرد و گفت: «اینکه ضدانقلاب مدام تبلیغ می‌کند که همه کارها باید تعطیل باشند و برخی از رسانه‌های ما که مطلب ندارند، مطالب شب قبل رسانه‌های ضد انقلاب را تکرار می‌کنند، درست نیست».
رئیس جمهور رژیم بی رودربایستی افزود که نباید مردم را با “آقا پیک دوم درست شد، پیک‌سوم درست شد … مضطرب و نگران کنیم».
همزمان مینو محرز عضو کمیته کشوری کرونا اعلام کرد: «در حال حاضر حدود ۲۰ درصد از کل جمعیت کشورمان به این بیماری مبتلا شده اند و طبق گفته سازمان بهداشت جهانی حداقل ٤٠ تا ۷٠ درصد جمعیت کل کشور به این بیماری مبتلا خواهند شد»(سایت خبرفوری ۱۷ خرداد).
در تهران زالی رییس ستاد کرونا گفت: «قطعاً موج جدیدی از کرونا در تهران شکل می‌گیرد. در ۲۴ ساعتی که گذشت میزان مراجعان سرپایی در حوزه درمان بالغ بر ۷.۹ دهم درصد رشد داشته است، همچنین افزایش ۱۰.۱ درصدی مراجعان به حوزه بهداشت و درمان در مقایسه با روز‌های گذشته نشان از افزایش بار بیماری کرونا دارد»(خبرگزاری دانشجو ۱۶ خرداد).
در خوزستان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اهواز از ۷۸۲ مورد ابتلای جدید و رییس دانشکده علوم پزشکی آبادان از ۱۰۷ مبتلای جدید طی ۲۴ ساعت خبر دادند(رسالت ۱۷ خرداد و خبرگزاری سپاه پاسداران ۱۶ خرداد). معاون دانشگاه علوم پزشکی دزفول گفت: «۱۰۰ نفر از پرسنل و کادر درمان زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی دزفول به کرونا مبتلا شدند که از این تعداد ۱۲ نفر پزشک هستند»(خبرگزاری صدای و سیمای رژیم ۱۷ خرداد).
در هرمزگان شیوع کرونا هر روز ابعاد گسترده تری بخود میگیرد. رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: «۳۳۳ مورد جدید به مبتلایان به کرونا در هرمزگان افزوده که شمار کل مبتلایان را به ۵۰۱۹ نفر رساند… متأسفانه امروز ۹ نفر از مبتلایان به کرونا در هرمزگان جان خود را از دست دادند که شامل دو مرد ۳۸ ساله و ۳۴ ساله و یک زن ۲۵ ساله بدون بیماری زمینه ای بوده است»(خبرگزاری پاسداران ۱۶ خرداد). یک عضو شورای به اصطلاح اسلامی بندرعباس گفت: “آمار ابتلای به بیماری کرونا در بازه دو هفته اخیر در شهر بندرعباس چند برابر رشد داشته است و اگر شرایط اینگونه ادامه پیدا کند امکانات شهر دیگر قادر به پاسخگویی و کنترل اوضاع کنونی نیست. گناه مسئولان آنگاه سنگین‌تر می‌شود که انفجار آمار را نتیجه بی مبالاتی مردم می‌دانند در حالی که از سوی آن‌ها در زمینه مقابله با شیوع بیماری هیچ اقدام مؤثری نشده است»(ایمنا ۱۷ خرداد). در همین حال خبرگزاری نیروی قدس از افزایش ۲۰۰ درصدی مبتلایان در جزیره قشم خبرداد و نوشت «شهرستان جاسک از شنبه ۱۷ خرداد به حالت اعمال محدودیت‌های شدید کرونایی در می آید»( ۱۶ خرداد).

شنبه۱۷ خرداد۱۳۹۹
http://t.me/begoonah1
http://instagram.com/begoonah