بعدازظهر روز یکشنبه ۱۸خرداد ۱۳۹۹ آمار قربانیان کرونا در ۳۲۵شهر ایران مرز ۵۰هزار نفر را پشت سر گذاشت. شمار قربانیان در البرز به ۱۶۸۵نفر، در خوزستان به ۴۰۱۵نفر، در سیستان و بلوچستان به ۱۷۰۵نفر، در کردستان به ۹۸۵نفر، در کرمانشاه به ۱۲۱۵نفر و در هرمزگان به ۲۸۵نفر رسیده است. در تهران شمار قربانیان قطعاً از ۱۰ و ۴۰۰نفر بیشتر شده است.

حریرچی معاون وزیر بهداشت رژیم آخوندی گفت: «فکر نکنیم که الآن ما کشته‌هایمان ۵۰۰۰تاست ۸۰۰۰هزار تاست الآن ۹۰۰۰ تاست، اولاً از یک‌طرف نه خیلی بالاست البته تک‌تک آنها مهم هستند و اگر بی‌احتیاطی کنیم ارقام ۱۰هزار تا و ۱۵هزارتا و خدای نکرده … ممکن است تعدادش دویست سیصد هزار نفر هم متأسفانه برسد»(افلاک تلویزیون رژیم در خرم‌آباد ۱۷خرداد).

آمار قربانیان به‌حدی است که یک رسانه حکومتی نوشت: «کرونا بیش از جنگ تحمیلی از ایرانیان قربانی می‌گیرد ولی سر و صدا ندارد و همین جاست که فریب می‌خوریم… همه فعالیت‌ها را عادی کرده‌اند و برای خالی نبودن عریضه، عبارت کلیشه‌ای «با رعایت پروتکل‌های بهداشتی» را تکرار می‌کنند، گو این‌که کرونا از این کلمات می‌ترسد!… وارد موج دوم کرونا شده‌ایم و مرگ های بیشتری در راه است، بیشتر از جنگ نظامی»(سایت عصر ایران ۱۷خرداد).

در تهران زالی رئیس ستاد کرونا گفت: «آمار مبتلایان به کرونا در تهران طی ۲۴ساعت گذشته تاکنون به ۱۲درصد رسیده که این عدد دیروز ۱۰درصد بوده و با رشد ۲درصدی مواجه هستیم»(خبرگزاری حکومتی مهر۱۷خرداد).

در کرمانشاه، استاندار پیک دوم را که هم‌اکنون جریان دارد «سخت‌تر از پیک اول» توصیف کرد(ایسنا ۱۸خرداد).

در خوزستان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اهواز از ابتلای قطعی ۸۷۵مورد تنها در یک شبانه‌روز خبر داد و گفت: «کل مبتلایان به ۱۹۰۸۱نفر رسید». این بالاترین میزان ابتلا در یک شبانه روز در خوزستان است(خبرگزاری سپاه پاسداران ۱۷خرداد).

در کرمان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت گفت: «امکانات بهداشت و درمان جنوب استان کرمان پاسخگوی این حجم مراجعات نیست. از یک ماه قبل آمار مبتلایان به ویروس کرونا در جنوب استان کرمان افزایش پیدا کرده است. روز گذشته تست ۶۷مورد جدید مبتلا به ویروس کرونا در جنوب استان کرمان مثبت شده است»(خبرگزاری نیروی قدس رژیم۱۷خرداد).

در هرمزگان، استاندار از پر شدن ظرفیت تخت‌های بیمارستانی در بخش آی.سی.یو ابراز نگرانی کرد و گفت: «متأسفانه این اتفاق در بندرعباس رخ داده است»(سایت حکومتی صراط ۱۸خرداد).

در کردستان رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «روند شیوع بیماری کرونا در سراسر استان به‌ویژه در دو شهرستان سنندج و قروه به‌شدت نگران‌کننده است. شهرستان سنندج وارد پیک دوم بیماری شده است و با وضع موجود می‌توان وضع سنندج را وخیم توصیف کرد»(خبرگزاری حکومتی مهر۱۷خرداد).

یکشنبه ۱۸ خرداد۱۳۹۹
http://t.me/begoonah1
http://instagram.com/begoonah