مدتهاست که جمهوری اسلامی حول بلندپروازی‌های اتمی‌اش فریبکاری کرده؛ اما برای سالیان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به این رژیم در مقابل عموم پوشش داده است. شاید دیگر چنین نباشد.

یک گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که روز جمعه به اعضاء فرستاده شد و به مطبوعات نیز نشان داده شد می‌گوید، “آژانس با نگرانی جدی متذکر می‌شود که برای بیش از ۴ ماه، ایران اجازه دسترسی به دو سایت کشور را نداده است.” این گزارش می‌افزاید که برای نزدیک به یکسال، جمهوری اسلامی “سؤالات حول احتمال وجود مواد اتمی و فعالیت‌های مرتبط با اتمی اعلام نشده” را روشن نساخته است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بطور خاص نگران محل یک دیسک فلزی اعلام نشده از اورانیوم و استفاده از دیگر مواد اتمی فاش نشده برای تحقیقات در اوایل سال‌های ۲۰۰۰ است. این گزارش به عادت تهران به پاکسازی و نابود کردن تأسیسات[برای رد گم کردن] اشاره می‌کند.ظاهراً پایه توافق اتمی ۲۰۱۵باراک اوباما روی حسابرسی صادقانه از سوءرفتارهای اتمی ایران استوار بود. اما این گزارش و عدم شفافیت تهران روشن می‌سازد که این کشور مشغول پنهان‌سازی تأسیسات و مواد اتمی بوده است.

این شواهد این شک را دوباره برمی‌انگیزد که نقشة رژیم (ایران)، استفاده از دستاوردهای اقتصادی توافق و بعد به کمک مواد و تحقیقات مخفی، حرکت بسوی ساخت یک سلاح بعد از انقضای محدودیت‌های توافق بوده است.

یک گزارش جداگانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که روز جمعه ارسال شد متذکر می‌شود که ایران ذخیرة اورانیوم خود را افزایش داده هر چند که این دولت از غنی‌سازی در حد تسلیحاتی امتناع کرده است. همچنین تهران بعد از آغاز تزریق گاز اورانیوم به سانتریفیوژهای فردو در سال گذشته، در اول ماه ژوئن به آژانس گفت که در حال آماده‌سازی سانتریفیوژهای جدید در تأسیسات نطنز است.

منتقدان تحریم‌های “فشار حداکثری” پرزیدنت ترامپ می‌گویند که این تخطی‌ها ثابت می‌کند که این استراتژی شکست خورده است. اما این واکنشی قابل انتظار در قبال فشار اقتصادی بیشتر می‌باشد. تشدید اقدامات تهران بمنظور ترساندن دیگر امضاءکنندگان است بدون اینکه آنها را از توافق ۲۰۱۵ خارج کند.

ترامپ اهرم قابل‌توجه جدیدی برای مذاکره مجدد برای یک توافق اتمی جدید ایجاد کرده که در عین حال به فعالیت‌های منطقه‌ای و برنامه موشکی رژیم نیز می‌پردازد.

اما بعید است که ایران قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا اقدامی بکند. امر پنهانی نیست که تهران خواهان شکست ترامپ است. بنا به گوگل و مایکروسافت، هکرهای ایرانی کمپین انتخاباتی پرزیدنت را مورد حمله قرار داده‌اند و جو بایدن گفته است که قبل از دنبال کردن یک توافق جدید مجدداً وارد توافق اتمی ۲۰۱۵ خواهد شد.

جدای از اینکه چه کسی برنده خواهد شد، دور انداختن اهرم جدید ایجاد شده با فشار حداکثری، کاری غیرعاقلانه است. و کاهش تحریم‌ها روی ایران در بحبوحه مناقشه‌اش با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کاملاً نابخردانه است.

گزارش صادقانه دیدبان اتمی باید موجب یکه خوردن هر دو کاندیدا بشود. بدون حسابرسی واقعی از مواد و تحقیقات اتمی این کشور، هیچ راهی برای مذاکره حول یک توافق جدید یا بازگشت به توافق اتمی وجود ندارد.

https://www.wsj.com/articles/irans-pre-deal-deceptions-11591744764

ترجمه از بگونه

چهارشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۹
http://t.me/begoonah1
http://instagram.com/begoonah