اظهارات روحانی در جلسهٔ هیأت دولت ، در روز چهارشنبه 4 تیر ، از هراس شدید رئیس‌ جمهور نظام ولایت از پیامد های قطعنامه شورای حکام آژانس که در آن به‌ ابعاد محتمل نظامی در برنامه اتمی رژیم اشاره شده خبر می‌ داد .

روحانی گفت : « من می‌ ترسم که آژانس را این شیادان آلوده بکنند و آژانسی که همواره باید قضاوتش یک قضاوت دقیق باشد عادلانه باشد صحیح باشد این را وادار کردند که برود دنبال نبش قبر … فشار می‌ آورند به‌ آژانس که برود یک موضوعی را که مربوط به‌ 18سال پیش هست برو این را نظارت کن پیدا کن دارند گول می‌ زنند آژانس را ، از مسیر خودش منحرف می‌کنند » .

– نبش قبر یا روی میز آمدن مجدد PMD

اشاره روحانی به‌ نبش قبر ، فعال کردن بحث PMD ( ابعاد محتمل نظامی ) در برنامهٔ‌ اتمی رژیم است که در برجام توسط سیاست مماشات اوباما و همدستی اروپا و آژانس ، سرش در گل رفت و موضوع پیدا شدن آثار اورانیوم غنی‌شده با غنایی که تنها مصرفش بمب اتمی است ، مسکوت ماند و بدون این‌که رژیم به‌ سؤالات سالیان آژانس در این باره جواب بدهد ، بسته‌ بندی و بایگانی شد . اما الآن دوباره این موضوع سرش دارد باز می‌ شود ، تحولی که برای رژیم فوق‌العاده خطرناک و وحشت‌ آور است .

از سوی دیگر روز گذشته وزارت‌ خارجه آمریکا در گزارش سال 2002 خود در مورد منع تکثیر تسلیحاتی و خلع‌ سلاح دربارهٔ افشای برنامه مخفی رژیم برای تولید سلاح اتمی ، اعلام کرد : « گروه اپوزیسیون ایرانی در سال 2002 تأسیسات اتمی مخفی در نظنز و اراک را به‌ طور علنی افشا کرد و پس از آن ، تحقیقات آژانس پرونده رژیم ایران را به‌ شورای امنیت ملل متحد ارجاع کرد » . یادآوری این موضوع توسط وزارت‌ خارجهٔ آمریکا که پروژهٔ اتمی رژیم را ، نخست مجاهدین افشا کردند ، وحشت رژیم را مضاعف می‌ کند .

کارشناسان و رسانه‌ های رژیم ، با وحشت‌ زدگی از چرخش فضای آژانس و سایر مجامع بین‌المللی علیه رژیم بر اثر فشار آمریکا سخن می‌ گویند . روزنامهٔ حکومتی وطن امروز از باند خامنه‌ ای می‌ نویسد : « نکتهٔ جالب توجهی که در سناریو جدید آمریکا علیه ایران وجود دارد ، چرخش ناگهانی سازمانهای بین‌المللی ( بخوانید مشخصاً آژانس ) و همراهی با آمریکا برای تکمیل پازل فشار حداکثری بر نظام است » .

علت وحشت‌ زدگی رژیم

این هراس ناشی از آن است که رژیم می‌ داند آمریکا به‌ دلیل قدرت تعیین‌ کننده‌ اش در سیاست جهانی و مجامع بین‌المللی می‌ تواند گلوی رژیم را به‌ خاطر نقضهای اتمیش بفشارد و فشار حداکثری خود را باز هم تشدید کند .

یک کارشناس حکومتی به‌ نام حنیف غفاری ، در روزنامهٔ رسالت 4 تیر ماه می‌نویسد : « صحنه را به‌ گونه‌ یی طراحی کردند که نظام بین‌الملل ناچار شود میان دو گزینه « باز گشت همه تحریم‌ های ایران با استناد به‌ مکانیسم ماشه » یا « تمدید تحریم تسلیحاتی ایران » دست به‌ انتخاب بزند » .

دخیل بستن به‌چین و روسیه

در این رابطه تمام امید رژیم به‌اروپا بود ، ولی هم‌چنان که این کارشناس حکومتی هم اشاره کرد اروپا در برابر آمریکا کاری از دستش ساخته نیست ؛ ضمن آن‌که خود اروپا ، هم از تروریسم رژیم در منطقه که دامنهٔ آن به‌ خاک اروپا هم کشیده می‌ شود ، بیمناک است و هم از دستیابی رژیم به‌ بمب اتمی نگران است . روحانی در اظهارات امروز خود با بیان بی‌ توقعی‌اش از اروپا که نشان می‌ داد هنوز امیدش از اروپا را قطع نکرده ، گفت : « اروپا شرمندهٔ ما هستند و به‌ وظایف قانونی خود در قبال ما عمل نکردند … ما هم‌ چون توقعی از این سه کشور اروپایی نداریم » . روحانی با زبونی از چین و روسیه نیز تملق‌ گویی کرد که « خوب ایستادند و قاطعانه عمل کردند » .

این تملق‌ گویی به‌خاطر آن است که روز چهارشنبه 4 تیرماه شورای امنیت به درخواست آمریکا برای بررسی قطعنامه پیشنهادی‌اش علیه رژیم ایران تشکیل جلسه داد . در این قطعنامه از شورای امنیت خواسته شده است که تحریم‌ های تسلیحاتی رژیم آخوندی را به‌مدت نامحدودی تمدید کند . تملق‌ گویی روحانی از چین و روسیه به‌خاطر آن است که آنها قطعنامه آمریکا را وتو کنند ؛ اما حتی اگر هم آنها قطعنامه را وتو کنند ، میخی کوبیده می‌ شود که می‌ تواند مبنای اقدامات بعدی آمریکا باشد .

حتی اگر قطعنامه تصویب نشود ، آمریکا می‌ تواند مکانیسم ماشه را فعال کند که این برای رژیم ، خیلی بد تر و سخت‌ تر از تصویب تمدید تحریم‌ های تسلیحاتی است ؛ چرا که با مکانیسم ماشه ، بلافاصله 6 قطعنامهٔ قبلی ( قبل از برجام ) شورای امنیت بر می‌ گردد و اقدام نظامی علیه رژیم از مشروعیت بین‌المللی برخوردار می‌ شود .

رژیم مدعی است چون آمریکا از برجام خارج شده، نمی‌ تواند مکانیسم ماشه را درخواست کند ، ولی به‌ گفتهٔ تحللیگران ، آمریکا با قدرتی که دارد می‌ تواند آن را از طریق اروپایی‌ ها عملی کند و عملی شدن مکانیزم ماشه همان چیزی است که رژیم به‌ شدت از آن وحشت دارد .

جمعه ۶ تیر۱۳۹۹
http://t.me/begoonah1
http://instagram.com/begoonah