خبرگزاری آسوشیتدپرس ۷تیر ۹۹، درباره انفجار در مجمتع پارچین که در ساعت ۳۰دقیقه بامداد روز جمعه ۶تیر در شرق تهران به‌وقوع پیوست نوشت:

«بر اساس تصاویر ماهواره‌یی که روز شنبه منتشر شد، انفجاری که پایتخت ایران را لرزاند در یک منطقه کوهستانی در شرق تهران رخ داد که به‌گفته تحلیلگران در آنجا سیستمهای تونل زیرزمینی و تولید موشکی مخفی شده است.
آنچه در روز جمعه باعث یک انفجار مهیب و شعله‌های عظیم آتش در آسمان تهران شد هنوز مشخص نشده است.
واکنش غیرمعمول رژیم ایران در پی این انفجار بر حساسیت طبیعت منطقه‌یی در نزدیکی محلی که بازرسان بین‌المللی معتقدند رژیم ایران دو دهه پیش برای تولید ماشه سلاح اتمی در آنجا آزمایشهای شدیدالانفجار انجام داده‌ دلالت می‌کند.
این انفجار باعث تکانهای شدید به خانه‌ها، شکستن پنجره‌ها و روشن شدن افق شهر در منطقه کوهستان البرز شد.

عکس های ماهواره‌یی این منطقه، در حدود ۲۰ کیلومتری (۱۲. ۵ مایل) شرق مرکز شهر تهران، صدها متر (حیاط) از زمین سوخته و شخم زده شده را نشان می‌دهد که در تصاویر منطقه گرفته شده در هفته‌های قبل از حادثه دیده نشده است.
محل ذخیره گاز در نزدیکی آنچه تحلیلگران از آن به‌عنوان تأسیسات موشکی خجیر یاد می‌کنند، می‌باشد.

فابیان هینز محقق در مرکز جیمز مارتین برای مطالعات منع تکثیر در مؤسسه مطالعات بین‌المللی میدل بری در مونتریی کالیفرنیا بهنظر می‌رسد که این انفجار در تأسیساتی در گروه صنعتی شهید باقری انجام شده باشد که سازنده موشک‌های با سوخت جامد می باشد.
مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی مستقر در واشنگتن، خجیر را به‌عنوان «محل تونل‌های بی‌شماری، که برخی به آن مظنون به مونتاژ تسلیحاتی هستند» شناسایی کرده است. ساختمانهای بزرگ صنعتی در محلی که از عکسهای ماهواره‌ای قابل مشاهده است نیز نشان می‌دهد که مونتاژ موشکی در آنجا انجام می‌شود».

وال استریت ژورنال نوشت: انفجار بزرگی در نزدیکی سایت کلیدی نظامی پارچین رخ داد

وال استریت ژورنال روز ۶تیر درباره انفجار در نزدیکی سایت پارچین در گزارشی نوشت: «انفجار بزرگی در نزدیکی یک سایت کلیدی نظامی در ایران رخ داد. وزارت دفاع رژیم ایران گفت این حادثه بر اثر انفجار یک مخزن گاز صنعتی در یک منطقه مدنی پارچین بوده است. پایگاه نظامی پارچین یک مجتمع عظیم است که به توسعه و تولید موشک و مهمات اختصاص داشته و شامل چندین سایت آزمایشی است. مؤسسه علوم و امنیت بین‌المللی گفته بود پارچین دست کم تا سال۲۰۰۴ برای آزمایش مواد انفجاری استفاده می‌شد که می‌توانسته برای تسلیحات اتمی استفاده شود. سایت نظامی موشکی خجیر نیز در محوطه عمومی این انفجار قرار دارد.

انفجار جمعه ااحتمالاً سؤالاتی را در مورد این‌که این انفجار یک حادثه یا خرابکاری بوده باشد مطرح می‌کند.

مجاهدین خلق: «سرهای جنگی موشک‌های بالستیک» در تهران منفجر شده‌اند

العربیه: سازمان مجاهدین خلق روز جمعه بیست وششم ژوئن ۲۰۲۰ با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که ادعاهای ایران دربارهٔ انفجار مخازن گاز در تهران «مطلقاً دروغ» است و این انفجار «در قسمت تولید سرهای جنگی برای موشک‌های بالستیک به وقوع پیوسته‌است.»

دو شب پیش انفجاری در شرق تهران رخ داد که جمهوری اسلامی ادعا کرد یک مخزن گاز در منطقه عمومی پارچین – تهران منفجر شده است.

برخلاف اعلام مقامات رسمی ایران دربارهٔ انفجار مخازن گاز، کمیسیون امنیت و ضد تروریسم شورای ملی مقاومت این اتفاق را «انفجار بزرگ در قسمت مهمات‌سازی و مشخصاً تولید سرهای جنگی برای موشک‌های بالستیک به وقوع پیوسته» خواند.

شنبه ۷ تیر ۱۳۹۹
http://t.me/begoonah1
http://instagram.com/begoonah