روز دوشنبه ۹تیر۱۳۹۹ آمار قربانیان کرونا در ۳۴۱ شهر ایران بیش از ۶۲هزار و ۶۰۰نفر است. شمار قربانیان در البرز به ۱۹۹۰نفر، در بوشهر به ۵۸۵نفر، در خراسان جنوبی به ۱۷۵نفر، در خراسان رضوی به ۳۷۹۰نفر، در خوزستان به ۴۷۸۵نفر، زنجان به ۵۵۹نفر، در قزوین به ۵۴۰نفر، در کرمان به ۷۸۰نفر، در گیلان به ۳۱۸۰نفر، در لرستان به ۲۲۹۵نفر، در همدان به ۱۴۱۵نفر رسیده است.

سخنگوی وزارت بهداشت رژیم در آمار مهندسی شده خود شمار قربانیان را در ۲۴ساعت گذشته ۱۶۲نفر اعلام کرد که بالاترین رقم از ابتدا تاکنون است. وی افزود: «از روز یکشنبه خیز قابل توجهی در آمار ابتلا و بستری در استان تهران داریم که نگران‌کننده است… استانهای خوزستان، کردستان، آذربایجان‌های غربی و شرقی، هرمزگان، بوشهر، خراسان رضوی و کرمانشاه در وضعیت قرمز و استانهای ایلام، لرستان و گلستان در وضعیت هشدار قرار دارند».

محمدرضا محبوب‌فر عضو ستاد کرونا گفت: «از هر ده اصفهانی ۳نفر ناقل بیماری کرونا هستند… با فراگیر شدن بیماری کرونا در کشور مرگ و میرها هم افزایش یافته است. به‌جرأت می‌توان گفت در هر ۱۵دقیقه دو نفر (یعنی شبانه روز ۱۹۲نفر) جان خود را در اثر این بیماری از دست می‌دهند»(خبرگزاری حکومتی مهر ۸تیر)

در تهران، زالی رئیس ستاد کرونا از بستری شدن ۳۹۹نفر در بخشهای عادی و ۱۲۲نفر در بخش مراقبتهای ویژه در ۲۴ساعت گذشته خبر داد و گفت: «آمار در تهران. . به شکل نگران‌کننده‌ای در حال تغییر است. . برای اولین بار عدد بستری ما از عدد ترخیص ما پیشی گرفته» (تلویزیون رژیم ۸تیر).

خداکرمی، رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران گفت: «از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز، بیش از ۵هزار نفر از همشهریان تهرانی جان خود را از دست داده‌اند»(مدارا ۸تیر). پیش از این، در ۲۲خرداد زالی گفته بود: «میزان مرگ و میر استان تهران از مجموعه کشور به‌مراتب پایین‌تر است… معدل سن مرگ و میر در تهران نسبت به معدل ملی ۱۰سال پیرتر است».

در لرستان، به گزارش پزشکان وضعیت در بروجرد و خرم‌آباد خطرناک است، در سلسله و دلفان دست کم ۱۰۰نفر از کرونا جان‌باخته‌اند که در هیچ آماری به حساب نمیآید. حداقل ۱۰درصد پرستاران به ویروس مبتلا هستند. در آینده نزدیک کادر درمان از زنجیره درمان خارج می‌شوند. بیمارستانها، کمبود پرستار دارند. اما مجوز استخدام به بیمارستانها نمی‌دهند و پرستارها را برای این‌که بیمه نشوند برای ۸۹روز به‌صورت کارگر بکار می‌گیریم. رؤسای دانشگاهها دیگر پولی برای تهیه ماسک و مواد ندارند.

در خراسان رضوی، دبیر کارگروه کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: «وضعیت شهر مشهد از مرحله قرمز هم عبور کرده است. تعداد بستری شدگان در بیمارستانهای تحت پوشش این دانشگاه بیش از ۶۰۰نفر است که طی مدت شیوع کرونا بالاترین میزان است… آمار روزانه بستری شدگان بین ۱۲۰ تا ۱۵۰نفر گزارش‌شده است» (ایرنا ۹تیر). عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: «شرایط مشهد مانند ماه‌های اسفند و فروردین و شاید بدتر از آن شده است. اورژانس‌ها و بخش‌هایی از بیمارستانها پر از مبتلایان کرونا است؛ به‌طوری که بیشتر کادر درمانی نیز درگیر و مبتلا شده‌اند، مشکل کادر درمانی داریم و تحت فشار هستیم»(ایسنا ۹تیر). بنا به گزارش رئیس گروه اطلاع‌رسانی دانشگاه، ظرف هفته اخیر روزانه حدود ۴۰۰بیمار کرونایی و حدود ۵۰۰مشکوک به کرونا به بیمارستانها و آزمایشگاههای تشخیص کرونا در مشهد مراجعه کرده‌اند(عصر ایران ۸تیر).

در خراسان جنوبی، مدیر گروه بیماریهای عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: «میزان موارد مثبت بیماری کرونا در خراسان جنوبی به‌ویژه بیرجند بسیار افزایش یافته است… تاکنون دو بخش ICU بیماران مبتلا به ویروس کرونا در بیرجند پر شده است و درصدد راه‌اندازی و تجهیز بخش سوم هستیم. دو روز قبل بخش جدید ICU برای مبتلایان در بیمارستان ولی عصر راه‌اندازی شد که اکنون این بخش نیز پر شده است»(ایسنا ۹تیر)

در خوزستان، معاون دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: «قرمز بودن وضعیت خوزستان به ۶هفته رسیده است. با توجه به فشاری که روی سیستم درمانی و بهداشتی است باید محدودیت‌هایی برای نفس کشیدن سیستم درمانی اجرایی شود»(ایرنا ۹تیر). رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: «شرایط در جنوب غرب خوزستان به‌گونه‌یی است که اگر محدودیتها در این منطقه اعمال نشود ورودی مبتلایان در بیمارستانهای منطقه از کنترل خارج خواهد شد»(ایرنا ۸تیر). در دزفول به گزارش پزشکان، در ۸روز اول تیرماه در بیمارستان گنجویان دزفول دست کم ۱۶۷تن از مبتلایان به کرونا جان‌باخته‌اند. شمار جان‌باختگان در این بیمارستان از اول اسفند تاکنون ۶۲۴نفر است.

در هرمزگان، رئیس شورای شهر بندرعباس گفت: «مردم از تصمیمات دولتمردان ناراضی و گله‌مند هستند… بندرعباس هم‌چنان در تجهیزات درمانی و کادر درمان با مشکلات جدی روبه‌رو است، دولت با پنهان‌کاری در ارائه اطلاعات مختلف حق و حقوق بندرعباس را نادیده گرفته است».
(ایلنا ۸تیر)

دوشنبه ۹تیر ۱۳۹۹
http://t.me/begoonah1
http://instagram.com/begoonah