روز پنجشنبه ۱۲تیر۱۳۹۹ آمار قربانیان کرونا در ۳۴۲شهر ایران بیش از ۶۴هزار و ۲۰۰نفر است. شمار قربانیان در آذربایجان غربی ۱۷۶۰نفر، در ایلام به ۴۴۰نفر، در خراسان رضوی به ۴۰۵۰نفر، در خراسان شمالی به ۷۵۰نفر، در قم به ۳۹۳۰نفر، در کرمانشاه به ۱۶۳۰نفر، در لرستان به ۲۳۵۰نفر، در هرمزگان به ۶۵۰نفر و در همدان به ۱۴۴۰نفر رسیده است.

در تهران، زالی رئیس ستاد کرونا از افزایش ۷.۹درصدی بستری‌شدگان تهران در ۲۴ساعت گذشته خبر داد (ایرنا ۱۲تیر) و مدیرعامل بهشت زهرا گفت: وضعیت این گورستان «حتی با ۷۰روز گذشته شهر تهران قابل قیاس نیست». او ابراز نگرانی کرد که «تهران به شرایط سخت و غیرقابل تصوری بازخواهدگشت». یکی از کارکنان بهشت زهرا نیز گفت: «۱۷-۱۶نفر زیر شش سال دفن کردیم… اینجا سر ما روزبه‌روز دارد شلوغ‌تر می‌شود»(تلویزیون شبکه۲ رژیم ۱۱تیر).

مینو محرز عضو ستاد کرونا گفت: «اصلاً نمی‌دانیم در پاییز و زمستان با وجود آنفلوانزا چه بلایی قرار است سر جامعه بیاید. به‌زودی وارد پیک دوم کرونا می‌شویم… الآن تقریباً به روزهای اول برگشتیم… آمار بالاست و مریض بدحال و مرگ‌ومیر هم بیشتر است… الآن به‌سرعت پیک بالا می‌رود همه خسته شده‌اند»(سایت انتخاب ۱۱تیر). مردانی، عضو دیگر ستاد کرونا از وضعیت «بسیار خطرناک» تهران و افزایش روزانه بیماران و بستری‌شدگان و فوتی‌ها خبر داد (ایسنا ۱۱تیر).

رئیس بیمارستان خمینی تهران گفت: «تعداد مراجعان و تعداد بستریها هر دو، ۳برابر شده است. تعداد قابل توجهی از بیماران آی.سی.یو زیر ۳۰سال هستند و نسبت بیماران به بیش از ۴۰درصد افزایش یافته است. تعداد بیمارانی که با کمک دستگاه تنفسی، تنفس می‌کنند، بالا رفته است»(ایسنا ۱۱تیر). همین خبرگزاری نوشت: مسئولان تکرار می‌کنند که «وضعیت تهران نگران‌کننده است و مردم باید بیشتر رعایت کنند» اما واقعیت «بیمارستانهای مملو از بیماران بدحال و پزشکان و پرستاران حیرت‌زده» است.

در گلستان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی «تعداد شهرستانهای وضعیت قرمز را به هشت مورد افزایش داد… و گفت اکنون ۵۴۵بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستانهای استان بستری هستند. ظرفیت تمامی بیمارستانهای گنبدکاووس پر شده و تختهای شهرستان آق‌قلا هم در حال تکمیل شدن است»(ایرنا ۱۱تیر).

در سیستان و بلوچستان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: «سیر بیماری کرونا در سیستان و بلوچستان فزاینده است و روز بروز بر آمار موارد مثبت آزمایشگاهی افزوده می‌شود»(جوان ارگان سپاه پاسداران ۱۲تیر).

در ایلام، استاندار گفت: «ظرف ۱۱روز گذشته ۴۰درصد آمار مبتلایان در استان بالا رفته است»(خبرگزاری حکومتی مهر ۱۱تیر). معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گفت: «وضعیت در پنج شهرستان ایلام، آبدانان، دره‌شهر، دهلران و ایوان، قرمز و آمار چرداول هم در حال افزایش است. آمار مبتلایان کماکان سه رقمی و بسیار نگران‌کننده است و زنگ خطر برای تهدید سلامت مردم بصدا درآمده است»(ایرنا ۱۲تیر).

در کرمان، رئیس دانشکده علوم پزشکی سیرجان گفت: «افزایش کار و خستگی همکاران اعم از پرستاران و پزشکان به‌دلیل افزایش بار بیماری، منجر به کم شدن دقت همکاران برای مراقبت از خودشان شده که این باعث مریضی پرسنل و کاهش کارآیی مجموعه می‌شود»(خبرگزاری سپاه پاسداران ۱۱تیر).

در هرمزگان، رئیس بیمارستان میناب از ابتلای ۷۲نفر از پرسنل بیمارستان به کرونا خبر داد و گفت: «بیمارستان میناب بزرگترین مرکز درمانی شرق هرمزگان است که ۹۶تخت‌خوابی بوده و اکنون به ۱۱۶تخت افزایش پیدا کرده که عملاً تعداد تختهایی که بیمار روی آن خوابانده می‌شود به بیش از ۳۰۰تخت می‌رسد… به‌دلیل تکمیل ظرفیت مجبور به استفاده از تختهای بخش زایمان برای درمان بیماران کرونایی شدیم». (ایسنا ۱۲تیر)

در گیلان، معاون دانشگاه علوم پزشکی گفت: «شمار مبتلایان به کرونا و تعداد بستری بیماران گیلانی در مراکز «ICU» در حال افزایش است»(ایسنا ۱۲تیر)

در لرستان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «ما ۱۶۹ تخت آی.سی.یو داریم الآن تقریباً ۱۵۵تایش پر است ما ۱۴تخت را گذاشتیم برای بیماریهای سوپر ویژه. در خرم‌آباد تقریباً خالی نداریم» (تلویزیون شبکه افلاک ۱۱تیر).

در زنجان، معاون دانشگاه علوم پزشکی گفت: «بررسیها نشان می‌دهد احتمال ابتلای ۸۵درصد جمعیت شهرستان زنجان به کرونا وجود دارد. همه مرخصی‌ها تا اطلاع بعدی لغو شدند و برخی بیمارستانها دیگر توان پذیرش بیمار کرونایی را ندارند. در حال حاضر تعداد تخت بیمارستانهای استان زنجان ۲هزار تخت است. بیمارستان ولیعصر اشباع شده و بیمارستانهای دیگر هم در حال سرریز شدن هستند»(خبرگزاری سپاه پاسداران ۱۲تیر).

پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹
http://t.me/begoonah1
http://instagram.com/begoonah