روز سه‌شنبه ۱۷تیر۱۳۹۹ آمارقربانیان کرونا در ۳۴۲شهر ایران بیش از ۶۶هزار و ۹۰۰نفر است. شمار قربانیان در آذربایجان غربی به ۱۹۰۵نفر، در تهران به ۱۶۹۰۰نفر، در خراسان رضوی به ۴۷۸۰نفر، در خوزستان به ۵۱۱۰نفر، در سیستان و بلوچستان به ۲۱۳۰نفر، در فارس به ۱۴۰۵نفر، در کهکیلویه و بویراحمد به ۳۴۵نفر، در گلستان به ۱۶۸۰نفر، در مازنداران به ۲۹۹۵نفر و در هرمزگان به ۷۱۰نفر رسیده است.

ابعاد جان‌باختگان به حدی است که سخنگوی وزارت بهداشت رژیم در آمار مهندسی شده خود ناگزیر شمار قربانیان در ۲۴ساعت گذشته را ۲۰۰نفر اعلام کرد که ۲۶درصد از بالاترین رقم اعلام شده رژیم در اسفند و فروردین بیشتر است. وی شمار بیماران تحت مراقبت ویژه را ۳۲۷۰نفر اعلام کرد و گفت: «استانهای خوزستان، هرمزگان، بوشهر، کرمانشاه، کردستان، ایلام، آذربایجانهای غربی و شرقی و خراسان رضوی در وضعیت قرمز هستند و استانهای تهران، اصفهان، مازندران، گلستان، البرز، کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان، همدان، زنجان و اردبیل در وضعیت هشدار قرار دارند»(ایرنا ۱۶تیر).

در تهران، ر‌ئیس شورای شهر «نسبت به افزایش آمار فوت‌شدگان کرونا هشدار داد و گفت: روز گذشته ۷۰فوتی ناشی از ویروس کرونا در بهشت زهرا دفن شدند»(ایسنا ۱۷تیر). زالی، رئیس ستاد کرونا گفت: «در ۲۴ساعت گذشته تعداد مبتلایان جدید بستری شده به ۵۳۴بیمار می‌رسد که نسبت به روزهای گذشته یکی از بالاترین آمارها است… در این مدت ۸۴بیمار نیز در بخش‌های مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی بستری شده‌اند… شرایط در استان تهران کماکان نگران‌کننده، بی‌ثبات و ناپایدار است… تاکنون تلاش شده است تا یک توازن بین میزان ابتلا و ظرفیت بیمارستانها برقرار شود اما با افزایش آمار ممکن است شرایط متفاوت شود»(ایسنا ۱۶تیر).

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا گفت: «در هفته اول فروردین، اوج بیماری و مرگ را در ارتباط با ویروس کرونا در تهران داشتیم؛ در روز هشتم فروردین ۱۱۹مرگ در تهران به‌دلیل ویروس کرونا ثبت شده است… . هم اکنون اوضاع نامناسبی داریم… . . وضع بدتر خواهد شد و تهران به شرایط سخت و غیرقابل باوری خواهد رسید»(خبرگزاری نیروی قدس ۱۶تیر).

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: در حال حاضر در این بیمارستان تخت خالی موجود نیست… برای همین در فضای آزاد این سایهبانها زده شده است تا پس از خالی شدن تخت‌ها، بیماران به بخش‌ها منتقل شوند. وقتی تعداد بیماران از یک سطحی فراتر می‌رود طبیعتاً نمی‌توان آن را کنترل کرد»(خبر فوری ۱۶تیر).

در آذربایجان غربی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی «از فوت ۱۵بیمار کرونایی و مرگ ۶بیمار مشکوک به کرونا در استان خبر داد و گفت: هم‌اکنون ظرفیت بیمارستانهای طالقانی و خمینی در ارومیه پر شده و سومین بیمارستان نیز وارد مدار درمان بیماران کرونا شده است. وی از بستری بودن ۱۶۳بیمار بدحال در بخش آی.سی.یو خبر داد که ۵۲نفر آنها به دستگاه ونتیلاتور متصل‌اند. این آمار نسبت به روزهای گذشته رکورد زده و نشان‌دهنده افزایش نگران‌کننده آمار بیماران است»(مهر ۱۶تیر).

در خراسان رضوی، رئیس بیمارستان شریعتی مشهد گفت: «تمام بخش‌های این مرکز به کرونا اختصاص یافته، بیشترین آمار مبتلایان و فوتی‌ها جوانان هستند»(ایسنا ۱۶تیر). فرماندار تربت‌جام گفت: «شرایط از قرمز عبور کرده و بسیار نگران‌کننده است. بیمارستان هم ظرفیت پذیرش بیماران کرونایی را ندارد…..بیمارستان تربت‌جام ظرفیت پذیرش بیش از این ندارد»(ایسنا ۱۷تیر).

در گلستان، معاون دانشگاه علوم پزشکی گفت: «روزانه بیش از یکصد بیمار در استان بستری می‌شوند، در شرایط کنونی تنها شانس ما این است که تعداد بستریها و ترخیص شدگان برابر شود.۴۰درصد بیماران بستری بدحال و ۲۰درصد در بخشهای مراقبتهای ویژه بستری شده‌اند»(خبرگزاری نیروی قدس ۱۶تیر). وی هم‌چنین گفت: «از زمان شیوع کرونا ۱۱ کودک گلستانی… جان خود را از دست دادند.در پیک اول ۳۰۰نفر از کادر درمانی به این بیماری مبتلا شدند و اکنون در پیک دوم روزانه ۲۰۰پزشک و پرستار با داشتن علایم مشکوک درخواست مرخصی می‌کنند»(ایرنا ۱۷تیر).

در کرمانشاه، معاون دانشگاه علوم پزشکی گفت: «حدود ۳۰درصد مردم کرمانشاه تاکنون به کرونا مبتلا شده‌اند…این درصد نشان می‌دهد فاصله زیادی با یک جامعه ایمن داریم» (ایسنا ۱۷تیر).

در مازنداران، «از هفته گذشته آمار مبتلایان به کرونا در مناطق تحت پوشش دو دانشگاه علوم پزشکی بابل و مازندران شتاب گرفت. هم‌اکنون حدود ۶۰۰بیمار در بیمارستانهای تحت پوشش این دو دانشگاه تحت درمان قرار دارند… در سه روز گذشته به‌دلیل افزایش بیماران کرونایی شهرهای بابل؛ بهشهر، آمل و نوشهر به شهرهایی با وضعیت قرمز پیوستند… حداقل تا یک هفته آینده این روند ادامه داشته … و بار دیگر استان مازندران را با چالش جدی مواجه می‌کند»(خبرگزاری ایرنا ۱۶تیر).

در ایلام، استاندار گفت: «کرونا بیداد می‌کند، ۲۲۰مبتلا و هفت فوتی در یک روز فاجعه‌بار است و این زنگ خطری برای. . استان است»(خبرگزاری حکومتی مهر ۱۷تیر).

در هرمزگان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: از ۱۱هزار کادر درمانی استان هرمزگان ۹۳۴نفر تاکنون به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند که ۵۰درصد از خردادماه به بعد رخ‌داده است»(همشهری ۱۷تیر).

فوت دو کادر درمانی دراثر کرونا
سعادت سجادیان پرسنل رادیولوژی بیمارستان محمدی بندرعباس به علت کرونا در سن ۳۷ سالگی درگذشت. همچنین علی صانعی از پرسنل بیمارستان هاجر شهرکرد بر اثر ابتلا به کرونا فوت کرد.

photo_2020-07-07_15-27-10

فوت دکتر فرید یوسفی از متخصصان گوش و حلق و بینی تهران، در اثر ابتلا به کرونا

سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹
http://t.me/begoonah1
http://instagram.com/begoonah