رویترز: بالاترین میزان مرگ و میر کرونا در ایران، شمار فوتیها در روز به ۲۰۰نفر رسیده است این آمار در بدترین شرایط پاندمی در فروردین شمار فوتیها ۱۵۸نفر بود. با برداشتن محدودیتها از فروردین تعداد مبتلایان و مرگ و میرها در ایران به‌شدت افزایش یافت.

روز سه‌شنبه آمار وزارت بهداشت نشان داد، ایران بالاترین تعداد مرگ ومیر از کووید ـ ۱۹ طی ۲۴ساعت را ثبت کرده است. ۲۰۰ مرگ و میر گزارش‌شده در روز سه‌شنبه بیش از رکورد قبلی در روز یکشنبه یعنی ۱۶۳کشته در یک روز بود. سخنگوی وزارت بهداشت شمار قربانیان را ۱۱هزار و ۹۳۱نفر اعلام کرده است.

در پی برداشتن تدریجی محدودیت‌هایی که از اواسط آوریل – اواخر فروردین – آغاز شد، تعداد مبتلایان روزانه و مرگ و میرهای جدید به‌شدت افزایش یافته است.

ایران یکی از بدترین تعداد مبتلایان در اوایل پاندومی را داشت. بیشترین تعداد مرگ و میرهای ثبت شده در یک روز در مرحله اول یعنی در ۱۵آوریل -۲۷فروردین – ۱۵۸نفر بود که اکنون به ۲۰۰نفر رسیده است.
(‌خبرگزاری رویترز: ۱۷ تیر)

روز چهارشنبه ۱۸تیر۱۳۹۹ آمار قربانیان کرونا در ۳۴۲شهر ایران بیش از ۶۷هزار و ۶۰۰نفر رسید . شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۱۹۷۰نفر، در تهران به ۱۷۰۵۰نفر، در خراسان رضوی به ۴۸۹۰نفر، در زنجان به ۶۵۰نفر، در قم به ۴۰۵۰نفر، در کرمانشاه به ۱۷۳۵نفر، در لرستان به ۲۴۷۰نفر و در همدان به ۱۵۷۵نفر رسیده است.

حریرچی معاون کل وزیر بهداشت رژیم گفت: «امروز با رقم غیرقابل قبول و بی‌سابقه فوت روبه‌رو شدیم، این در حالی است که ما در دقیقه ۳۰ و ۴۰بازی هستیم… پایان یافتن محدودیت‌ها… باعث شد که به فوت ۲۰۰نفر از بیماران در ۲۴ساعت گذشته برسیم. در صورتی که اقدامات همه‌جانبه … انجام نشود مطمئناً شرایط از این بدتر خواهد شد… به هیچ‌وجه واکسن کرونا کمتر از ۱۲ماه آینده در دسترس نیست» (ایلنا۱۷تیر).

محسنی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس رژیم گفت: «ما در برخی از روز‌ها ۳۰۰کشته نیز از کرونا داشتیم و اگر می‌بینید آمار‌های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت پایین‌تر است به‌خاطر این است که آمار‌ها از افرادی است که در بیمارستان جان خود را از دست دادند، اما کسانی که در منزل و یا در مسیر انتقال به بیمارستان فوت شدند در این آمار‌ها دیده نشدند». وی اعتراف کرد «ترس مردم ازخالی ماندن سفره‌ها به واسطه تعطیلی کسب و کارها مردم را به کف جامعه کشاند، بحث نترسیدن مردم نبود، بلکه ترس از آینده‌ای که سرپرست خانواده نمی‌توانست معیشت اعضای خانواده خودش را تأمین کند» (رویداد ۲۴- ۱۵تیر).

در تهران، جلسه اضطراری ستاد کرونا تشکیل شد. زالی رئیس این ستاد گفت: «در روزهای اخیر در تهران وضعیت بسیار شکننده‌ای حاکم است، آمار مبتلایان، فوتی‌ها و افراد نیازمند بستری طی ۱۰روز گذشته به‌صورت صعودی رو به افزایش بوده است. همه اعضایی که در جلسه امروز حضور داشتد نگرانی خود را ابراز کردند… مراجعه به مراکز درمانی افزایش یافته است بنابراین نیازمند دخالت‌های جدی‌تری هستیم» (ایسنا ۱۸ تیر).

متخصص بیماریهای عفونی بیمارستان طالقانی گفت: «بیمارستانها با محدودیت تخت و ازدیاد مراجعه روبه‌رو هستند و ادامه این روند نظام درمانی کشور را دچار چالش می‌کند… اگر افزایش تصاعدی ابتلا کنترل نشود، پذیرش بیماران جدید و رسیدگی به بیماران بدحال امکان‌پذیر نخواهد بود و به افزایش آمار مرگ و میر منجر می‌شود… و با وجود خستگی کادر درمان نظام سلامت توان احیای خود از نظر تجهیزاتی و نیروی انسانی را از دست می‌دهد… زمانی که ویروس در فصل گرما با این شدت در حال انتشار است، قطعاً در فصل سرما میزان ابتلا بالاتر می‌رود» (ایسنا۱۸تیر).

دکتر سوری، استاد اپیدمیولوژی گفت: «نمی‌توان انتظار داشت که فقط با توصیه و اطلاع‌رسانی به مردم مانع شیوع بیماری شد و همهٔ بار مسئولیت شعله‌ور شدن اپیدمی را متوجه مردم کنیم. این منصفانه نیست، وظیفه دولتها و سازمانهای ذیربط این است که برای پیشگیری از شیوع بیماری برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری مناسب داشته باشند و با ابزارهایی که در اختیار دارند کرونا را کنترل و در اختیار خود قرار دهند… میانگین تعداد مرگ در کشور ما حدود دو برابر میانگین جهانی است در جهان به ازای هر یک میلیون ۶۵مورد مرگ داریم و در کشور ما این عدد به ۱۳۵می‌رسد… امروز کشور ما از لحاظ مرگ و میر به رتبه دوم دنیا رسیده است» (خبرگزاری سپاه پاسداران۱۸تیر).

معاون دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: «در حال بازگشت به روزهای بحرانی اسفند ۹۸هستیم… . ۴۸۵نفر بیمار کرونایی در بیمارستانهای تابعه علوم پزشکی تهران بستری هستند که ۱۷۷نفر آنها در بخش‌های مراقبت‌های ویژه قرار دارند… برخی از بیماران کرونایی نیازمند مراقبت‌های ویژه هستند که منتظر خالی شدن تخت‌های آی.سی.یو هستیم» (خبرگزاری حکومتی مهر۱۷تیر).

در لرستان، یک کادر درمانی بیمارستان خرم‌آباد گفت: «شاید ۳۰۰-۲۰۰کرونایی بردم غسالخانه، جوان تا پیر همه مردند … تختها یکساعت هم خالی نمی‌مانند به‌محض این‌که یک مریض مرخص می‌شود مریض دیگر تو اورژآنس ما باید پذیرش بدهیم» (تلویزیون شبکه افلاک۱۷ تیر).

در کرمانشاه، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «میانگین موارد فوت در تیرماه امسال نسبت به اسفند سال گذشته ۱۲ برابر شده است. میانگین موارد بستری در تیر ماه نسبت به اسفند ۴، ۳برابر شده است» .
(ایسنا۱۷تیر)

در البرز، معاون دانشگاه علوم پزشکی گفت: «از ۱۴ خرداد شاهد افزایش بیماری بوده‌ایم، شب‌های گذشته آمار مراجعین و بستری کنندگان بسیار افزایش پیدا کرده است و رکورد پیک قبلی کرونا در البرز شکسته شد» (خبرگزاری سپاه پاسداران۱۸تیر).

در اردبیل، معاون دانشگاه علوم پزشکی گفت: «ابتلای به کرونا در این استان با شتاب زیاد رو به افزایش است… در شبانه روز گذشته، مراکز درمانی استان بیشترین آمار بستری را در یک ماه اخیر داشته‌اند» .
(ایرنا۱۸تیر)

چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹
http://t.me/begoonah1
http://instagram.com/begoonah