روز پنجشنبه ۱۹تیر ۱۳۹۹ اآمار قربانیان در ۳۴۲شهر ایران بیش از ۶۸هزار و ۱۰۰نفر رسید.
شمار قربانیان در آذربایجان غربی به ۱۹۳۵نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۴۵۰نفر، در خراسان رضوی به ۵۰۶۰نفر، در خوزستان به ۵۱۶۵نفر، در فارس به ۱۴۷۵نفر، در کردستان به ۱۳۶۵نفر، در گلستان به ۱۷۱۰نفر، در مازنداران به ۳۰۳۰نفر و در همدان به ۱۶۰۰نفر رسیده است. به‌گفته پزشکان در شیراز طی یک هفته گذشته دست کم ۳۵۰نفر از بیماران کرونایی در استان فارس جان‌باخته‌اند.

سخنگوی وزارت بهداشت رژیم، در آمار مهندسی‌شده‌اش، شمار قربانیان در ۲۴ساعت گذشته را با یک جهش بی‌سابقه ۲۲۱نفر اعلام کرد. وی شمار بیماران تحت مراقبت ویژه را ۳۳۲۴نفر ذکر کرد که از ابتدای شیوع کرونا در زمستان گذشته بی‌سابقه است (ایرنا ۱۹تیر).

مدیر گروه بیماریهای عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: «ممکن است آمار‌های واقعی ۱۰برابر آمار‌های رسمی باشند… اگر آمار مبتلایان ۲هزار و ۶۰۰نفر اعلام می‌شوند، ممکن است آمار واقعی ۲۰هزار نفر باشند و شاید از این تعداد ۴۰۰نفر هم فوت کنند» (جوان ارگان سپاه پاسداران۱۸تیر).

در تهران، زالی گفت: «تاالان ۴۴۰۰نفر از پرسنل بهداشتی درمانی دانشگاهها در تهران ابتلا پیدا کردند… مشوق‌های مالی توزیع‌شده تاکنون به‌دلیل مشکلات پرداخت کارانه‌ای و درآمدهای اختصاصی جدی تقلیل یافته… یک نارضایتی پنهان از عدم تحقق و تحصیل مشوقهای مالی در مجموعه محیطی وجود دارد… به‌دلیل یک اشتباه راهبردی تهران هیچوقت قرمز تلقی نشده… باید برای یک‌هفته تهران به‌طور کامل تعلیق بشود… اگر اینهم کفایت نکرد به‌مدت یک‌هفته ما لاک دان را در تهران اعمال کنیم» (تلویزیون شبکه خبر رژیم۱۸تیر).

سایت حکومتی خبر فوری نوشت: «کرونا؛ بمبی ساعتی در تهران است که به‌زودی منفجر می‌شود… وضعیت کرونا در تهران هر روز بدتر می‌شود… رئیس مجتمع بیمارستانی خمینی گفت: نکته نگران‌کننده‌تر این است که تعداد بیماران بدحال که نیازمند بستری در آی.سی.یو هستند، نسبت به بیماران بستری بیشتر شده و بیش از ۴۰درصد است. هم‌چنین تعداد بیمارانی که با کمک دستگاه تنفسی، تنفس می‌کنند بالا رفته است» (سایت خبر فوری۱۹تیر).

در خراسان رضوی، عضو شورای شهر مشهد گفت: «در موج دوم شیوع ویروس کرونا همه رکوردها شکسته شده … افزایش فوت شهروندان مشهدی زنگ خطر را به صدا درآورده است» (ایرنا۱۹تیر). «وضعیت در خراسان رضوی و مشهد مقدس هم‌چنان قرمز است و تمهیدات چندانی برای مقابله با وضعیت مشاهده نمی‌شود… بنابر اعلام رسمی ستاد کرونای استان وضعیت در ۱۷شهرستان خراسان رضوی قرمز است» (خبرگزاری نیروی قدس ۱۹تیر).

در قم، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «تمامی بیمارستانها و کادر بهداشت و درمان استان قم در حالت آماده‌باش کامل به‌سر می‌برند… علاوه بر بیمارستان کامکار، بیمارستان فرقانی را برای بار دیگر آماده پذیرش بیماران کرونایی کرده‌ایم» (جوان ارگان سپاه پاسداران۱۸تیر).

در آذربایجان غربی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «هم‌اکنون ظرفیت بیمارستانهای طالقانی و خمینی در ارومیه پر شده و سومین بیمارستان نیز وارد مدار درمان بیماران کرونا شده است. در سایر شهرهای استان ظرفیت تخت‌های بیمارستانی در حال پر شدن است و ادامه این روند جای نگرانی دارد» (خبرگزاری حکومتی مهر۱۸تیر).

در گلستان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «شمار شهرهای با وضعیت قرمز کرونا در استان گلستان به ۱۲شهر افزایش یافته و فقط دو شهر علی‌آباد کتول و مراوه‌تپه در وضعیت زرد قرار دارند… در برهه‌ای از زمان، تعداد بیماران بستری به ۱۵۰نفر رسیده بود اما امروز بیش از ۷۰۰نفر است» (خبرگزاری حکومتی مهر۱۹تیر).

در مازندران، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «شهرهای آمل، بابل، بهشهر، رامسر، محمودآباد، سوادکوه و نوشهر در وضعیت قرمز قرار دارند… شیوع بیماری کرونا به‌سرعت افزایش پیدا کرده و اگر این وضعیت را کنترل نکنیم مجبوریم به‌سمت قرنطینه، برگرداندن محدودیتها و بستن بسیاری از مراکز حرکت کنیم» (ایسنا۱۹تیر).

درگذشت عبدالمهدی شادور از پرسنل بیمارستان گنجویان دزفول
و دکتر فرهاد سرحدی متخصص جراحی عمومی در بیمارستان امام زمان در اثر کرونا

تشییع پیکر دکتر غلامحسین که براثر کرونا درگذشت

پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹
http://t.me/begoonah1
http://instagram.com/begoonah