چین و جمھوری اسلامی بی سر و صدا یک قرارداد ویژه ۲۵ساله امضاء کرده‌اند. «نیویورک تایمز» به پیش‌نویس این قرارداد ۱۸ صفحه ای که «نسخه نهایی» نام دارد دست یافته است.
حضور گسترده چین در بنادر ایران، امور بانکی، ارتباطات مخابراتی، راه آهن و ده‌ها حوزه دیگر ایران در بندهای این قرارداد بلندمدت منظور شده است.
طبق این قرارداد، چین طی ۲۵ سال آینده، به طور منظم، از پیش تعیین شده و با تخفیف بسیار زیاد، از نفت ایران استفاده خواهد كرد.
این سند همچنین به گسترش عمیق فعالیت‌های نظامی چین در ایران مجوز می دهد. این برنامه شامل آموزش و تمرین‌های مشترک نظامی، تحقیقات مشترک نظامی، توسعه تسلیحات و همکاری‌های اطلاعاتی به مدت چند دهه است.
نزدیک ۱۰۰ بند در این قرارداد گنجانده شده است، بندهایی بسیار مطابق با جاه طلبی های چین برای گسترش نفوذ اقتصادی و استراتژیکِ این کشور در سراسر اوراسیا.
این قرارداد فرودگاه‌های ایران، راه آهن‌ها، مترو، مناطق آزاد تجاری «ماكو» در شمال غربی ایران، حتی «آبادان» را تحت مدیریت چین قرار می دهد.
این توافق نامه همچنین شامل کمک ویژه چین به مقامات ایرانی برای کنترل و رصد بیشتر فضای مجازی ایران می شود.
ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت در جهان بوده. اما این کشور صادرات نفت، بزرگترین منبع درآمد تهران را به دلیل تحریم‌ها از دست داده است.
«فریدون مجلسی» دیپلمات سابق ایران، گفت: همه درها به روی ایران بسته است. تنها راه باز چین است. هرچه باشد، تا زمانی که تحریم ها برداشته نشود، این معامله بهترین گزینه است.
منتقدین، به قراردادهای مشابه قبلی سرمایه گذاری چین با کشورهایی در آفریقا و آسیا اشاره می کنند که این کشورها را به شدت به چین بدھکار کرده است.
نگرانی ویژه‌‌ی این قرارداد ۲۵ ساله، واگذاری بنادر ایرانی از جمله دو بندر در سواحل دریای عمان به چین است، یک موردِ آن واگذاری بندر استراتژیک «جاسک» به چینی‌ها، درست در کناره خارجی تنگه هرمز در ورودی خلیج فارس است، بخش اعظم نفت جهان از این آبراهه عبور می کند و واگذاری «جاسک» به چین موجب تسلط چین بر این تنگه راهبردیِ استراتژیک می شود.

دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹
http://t.me/begoonah1
http://instagram.com/begoonah