زهرا محمدی، مدرس زبان کُردی و عضو انجمن فرهنگی – اجتماعی «نوژین» به اتهام به اصطلاح «تشکیل دسته و جمعیت به قصد برهم زدن امنیت ملی» از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ده سال حبس محکوم شده است.

آخرین جلسه دادگاهی زهرا محمدی بیست و هفتم بهمن‌ماه ٩٨ در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندح به ریاست قاضی «سعیدی» برگزار شده بود و امروز سه‌شنبه بیست و چهارم تیرماه حکم ده سال حبس به وکیل وی ابلاغ شد.

روز دوشنبه یازدهم آذرماه ٩٨، زهرا محمدی با قرار وثیقه ٧٠٠ میلیون تومانی به شیوه موقت از بازداشت آزاد شده بود.

زهرا محمدی دوم خردادماه ٩٨ توسط مأموران لباس‌شخصیِ وزارت اطلاعات در خانه‌اش بازداشت و تا دهم خردادماه همان سال در مکان نامعلومی در حبس انفرادی به سر برده بود و پس از آن به زندان سنندج انتقال یافت و محل نگهداری او به اطلاع خانواده‌اش رسید.
زهرا محمدی متعاقباً، در جریان ملاقاتی با اعضای خانواده‌اش، گفته بود که در مدت هشت روزی که در حبس انفرادی به سر می‌برده زیر فشار قرار گرفته تا وادار به «اعترافات» اجباری شود.

روز چهارشنبه بیست و هفتم شهریورماه ٩٨، این فعال مدنی کُرد بدون اطلاع‌رسانی قبلی به وکلا و خانواده‌اش، برای جلسه‌ی دادرسی به شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج منتقل که برگزاری آن جلسه متعاقباً به تعویق افتاد.

انجمن فرهنگی – اجتماعی «نوژین» در واکنش به اتهامات وارده به زهرا محمدی اعلام کرده بود: «زهرا محمدی در حالی برای اعترافات اجباری تحت فشار می‌باشد که وی هیچ وابستگی به حزب یا جریان سیاسی ندارد و تنها جرم وی آموزش زبان کُردی به کودکان می‌باشد.»

سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹

http://t.me/begoonah1
http://instagram.com/begoonah