روز پنجشنبه ۲۶تیر ۱۳۹۹ آمارقربانیان کرونا در۳۴۶شهر ایران بیش از ۷۱هزار و ۷۰۰نفر رسیده است . شمار قربانیان در البرز به ۲۲۶۵نفر، در تهران به ۱۷۸۵۰نفر، در فارس به ۱۷۲۵نفر، در کرمانشاه به ۱۸۲۰نفر، در لرستان به ۲۶۹۵نفر، در مازندران به ۳۱۴۵نفر، در همدان به ۱۸۹۵نفر رسیده است.

مسعود یونسیان عضو کمیته اپیدمیولوژی کووید۱۹ دانشگاه پزشکی تهران گفت: «افزایش اخیر موارد ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در کشور قابل پیش‌بینی و پیشگیری بود. همان‌گونه که پیش از این و بار‌ها تذکر داده و پیش‌بینی کرده بودیم، بازگشایی‌های زود هنگام مشاغل و فعالیت‌هایی که ضرورت نداشتند . . . . منجر به افزایش انتقال بیماری شد و بخشی از نتیجه آن را مشاهده کردیم و در آینده نیز موارد بیشتری را شاهد خواهیم بود» (روزنامه حکومتی رسالت ۲۶ تیر).

نمکی وزیر بهداشت رژیم گفت: «در استانهایی مثل استان مازندران یا خراسان رضوی و خود تهران و البرز ما جای نگرانی داریم» (تلویزیون شبکه خبر رژیم ۲۵تیر).

در حالی‌که رژیم آخوندی کمترین کمکی به مردم برای مقابله با کرونا نمی‌کند، ایرج حریرچی معاون وزارت بهداشت گفت: «اگر هر خانوار ایرانی به‌خاطر کرونا حدود یک میلیون و ۶۰۰هزار تومان، افزایش هزینه داشته باشند، هزینه‌های کمرشکن سلامت از ۳.۷درصد به حدود ۸درصد می‌رسد. در خانوارهای روستایی این شاخص از ۴.۹ به ۱۲.۹درصد افزایش می‌یابد» (عصر ایران ۲۶تیر).

در تهران، جلیلی خشنود، معاون ستاد کرونا گفت: «موج دوم از موج اول خیلی سنگین‌تر بود. بیماران بدحال و فوتی ما بیشتر است و به نوعی سیلی که از موج دوم می‌خوریم شدیدتر است. . . شاید در تهران قرنطینه چند روز یا چند هفته بعد ادامه پیدا کند تا بتوانیم این موج دوم را کنترل کنیم. ما با دو مشکل کمبود تخت بستری و کمبود کادر درمان مواجه هستیم. کادر درمان ما اکثراً آلوده می‌شوند یا اقوام درجه یکشان مبتلا می‌شوند که مجبورند از آنها مراقبت کنند.در بیمارستان شهدای تجریش ۱۷۲نفر از نیروهای خودمان درگیر شدند و خود بنده و معاونتها هم درگیر شدند. من خودم بستری هستم و ریه‌ام ۴۰درصد درگیر شده است. معاونت درمان و بهداشت بیمارستان هم بستری هستند» (ایسنا ۲۶تیر).

در مازندران، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: «۶۰ تا ۷۰درصد شهرستانهای استان قرمز شده است. میزان بستری هم‌چنان در حال افزایش است، با این روند ممکن است تا چند هفته آینده ظرفیت خالی برای پذیرش بیماران وجود نداشته باشد» (همشهری۲۶تیر). سخنگوی همین دانشگاه گفت: «هم‌اکنون یک‌هزار و ۱۳۰تخت بیمارستانهای دولتی و ۱۸۸تخت بیمارستانهای خصوصی برای بیماران کرونایی اختصاص دارد. . . یک‌هزار و ۸۴بیمار مشکوک به ویروس کرونا با مشکل حاد تنفسی در بیمارستانهای وابسته به دانشگاه بستری و تحت درمان قرار دارند» (ایرنا ۲۶تیر).

در آذربایجان شرقی، «معاون دانشگاه علوم پزشکی گفت هر روز مراجعات به بیمارستانها افزایش پیدا می‌کند. . . از هر هشت بیمار کرونایی یک نفر متصل به دستگاه تنفس بوده و در وضعیت بدحالی قرار دارد، هم‌اکنون نیز بیش از ۸۵۰نفر در بیمارستانهای استان بستری هستند» (ایسنا ۲۵تیر).

در خوزستان، رئیس بیمارستان کودکان ابوذر اهواز گفت: «حداقل روزانه هشت یا ۱۰مورد و بعضی اوقات تعداد بیشتری از کودکان مبتلا به کرونا در ICU این بیمارستان بستری می‌شوند» (سایت روزنو ۲۶تیر).

در فارس، «ظرفیت بیمارستان حضرت علی اصغر و دو بیماستان دیگر که در شیراز برای بیماران کرونایی در نظر گرفته شده تکمیل شده است. معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: «اگر همین شرایط ادامه پیدا کند در دو سه هفته آینده ما با آمار بالاتری در میزان مرگ و میر همراه خواهیم بود» (خبرگزاری سپاه پاسداران ۲۵تیر) .

پنج شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۹

http://t.me/begoonah1
http://instagram.com/begoonah