رادیو آلمان : یک تحلیلگر مسایل سیاسی در تهران که حال و روز جامعه را از نزدیک زیر نظر دارد می‌ گوید تصور جمهوری اسلامی این است که می‌تواند با مجازات اعدام جلوی موج بعدی اعتراض‌ را بگیرد. اما علیرغم این ارعاب خیزش بعدی قطعی است.قصد جمهوری اسلامی از احکام اعدام گسترده ایجاد رعب و وحشت است، زیرا شرایط اقتصاد ایران که هم به خاطر تحریم‌ها و ناکارآمدی دولت و هم به خاطر شیوع کرونا به شدت بحرانی شده، جامعه را در آستانه انفجار قرار داده است.

به گفته او مردم به شدت خشمگین و عصبانی هستند. تنها دلیلی که در حال حاضر در جامعه یک سکوت ظاهری برقرار است علاوه بر «محافظه‌کاری و حسابگری ذاتی که ایرانی‌ها دارند»، نگرانی از بیماری کرونا هم هست. محاسبه جمهوری اسلامی در صدور احکام اعدام این است که بتواند حتی جلوی زدن جرقه اولیه اعتراضات بعدی را هم بگیرد. زیرا اگر این بار جرقه‌ای زده شود، شدت اعتراضات به مراتب از زمستان ۹۶ و آبان ۹۸ بیشتر خواهد بود.

از نظر او این سیاست تنها می‌تواند چند هفته یا ماه شروع اعتراض‌ها را عقب بیاندازد. این تحلیلگر به ارتباطات گسترده خود با سایر ناظران و کارشناسان مسایل اجتماعی اشاره می‌کند و می‌‌گوید به باور همه آنها علیرغم تلاش برای ارعاب، یک خیزش گسترده در ایران قطعی است.

پنج شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۹

http://t.me/begoonah1
http://instagram.com/begoonah