صدور احکام حبس برای ۳ تَن از فعالان محیط زیست توسط بیدادگاه انقلاب سنندج

photo_2020-07-29_13-48-15

روز چهارشنبه ۸ مرداد ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی, با صدور دادنامه ای فاضل قیطاسی، آمانج قربانی و سیروان قربانی, سه تن از فعالان محیط زیست ساکن کامیاران را در مجموع به تحمل ۸ سال حبس تعلیقی و ۸ ماه حبس تعزیری محکوم کرد.
طی روزهای گذشته, سیروان قربانی و فاضل قیطاسی, دو تن از فعالان محیط زیست و آمانج قربانی, کارشناس ارشد محیط زیست, جملگی افراد ساکنان سنندج توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب این شهرستان به ریاست قاضی سعیدی با اتهامات “اقدام علیه امنیت ملی از طریق هواداری و عضویت در یکی از احزاب کورد اپوزیسیون حکومت ایران” در مجموع به تحمل ۸ سال حبس تعلیقی و ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

براساس دادنامه صادره از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج آمانج قربانی از بابت “اقدام علیه امنیت ملی از طریق هواداری و عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران به تحمل ۳ ماه و ۱ روز حبس تعزیری, فاضل قیطاسی از بابت اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق هواداری و عضویت در یکی از احزاب کورد اپوزیسیون حکومت ایران به تحمل ۲ ماه حبس تعزیری و ۵ سال حبس تعلیقی و سیروان قربانی هم از بابت همین اتهام به تحمل ۳ ماه حبس تعزیری و ۳ ماه حبس تعلیقی محکوم شدند.

جلسه دادرسی بر پرونده این فعالان محیط زیست در تاریخ ۱۲ تیر ماه ۱۳۹۹, همزمان با دادرسی بر پرونده هادی کمانگر، بختیار کمانگر، عیسی فیضی، مهدی قبادی، راشد منتظری، خالد زمان و فرزاد حسینی, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی با اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق هواداری و عضویت در یکی از احزاب کورد اپوزیسیون حکومت ایران” برگزار شده بود.

photo_2020-07-29_13-45-27

بازداشت رضا عارفی نسب با اتهام توهین به خامنه ای جنایتکار

رضا عارفی نسب متولد۱۳۶۹، شهروند ساکن شهر لیکک از توابع بهمئی واقع در استان کهگیلویه و بویراحمد، روز شنبه ۴ مرداد۹۹، توسط ماموران اطلاعات سپاه در شهرستان بهمئی بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد امنیتی در یاسوج منتقل شده است.

بر اساس گزارشات رسیده ماموران اطلاعات سپاه پاسداران به منزل پدری او یورش برده و وی را با ضرب و شتم بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران در شهرستان یاسوج منتقل کردند.

تا این لحظه اتهامات برعلیه او را «توهین به علی خامنه‌ای» و «اقدام علیه امنیت ملی» مطرح کرده اند.

هنوز هیچ سند و مدرک مستندی دال بر دلیل بازداشت او در دست نیست اما گفته میشود ممکن است اتهامات او بدلیل فعالیت درفضای مجازی باشد.

رضا عارفی نسب، ۳۰ ساله، دارای مدرک کارشناسی کامپیوتر و ساکن شهر لیکک است.

گزارشات حاکی است؛ رضا عارفی نسب پس از بازداشت به بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران در شهرستان یاسوج منتقل و از حق دسترسی و به وکیل و هرگونه تماس تلفنی با خانواده خود محروم است.

خانواده این زندانی به شدت نگران وضعیت فرزندشان هستند و در بی‌خبری از او بسر می‌برند.

photo_2020-07-29_13-45-32

معصومه صنوبری مصدوم از شکنجه و محروم از درمان در زندان تبریز
یک منبع موثق به کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، ۷مرداد۹۹ گفت: «زندانی سیاسی معصومه صنوبری فرزند محمدعلی، متولد ۱۳۶۷ در زندان زنان تبریز به دلیل شکنجه دچار صدمه جسمی شده و تاکنون از رسیدگیهای ضروری پزشکی در بیمارستان محروم بوده است.»

معصومه صنوبری روز ۱۵ اسفند ۹۷ در شهر ایلخچی اسکو بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات تبریز منتقل گردید. همان شب منزل مسکونی وی مورد هجوم مأموران امنیتی قرار گرفت. ماموران از پشت بام وارد منزل او شده و درب اتاق را شکستند و پس از تخریب منزل، وسایل شخصی او را هم مصادره کردند.

این منبع افزود: «این زن زندانی در بازداشتگاه اطلاعات سپاه بازجویی و مورد شکنجه قرار گرفت. بر اثر ضربات شلاق قادر به راه رفتن نبود. به دلیل ضربات وارده به سر دچار تاری دید شد و ساق پایش ترک خورد و هنوز ترمیم نشده است.»

معصومه صنوبری در مرداد ۹۸ با قید وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی تا زمان دادگاه آزاد شد.

وی در ۱۶ بهمن ۹۸، بدون احضار قبلی از منزل خواهرش بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه تبریز منتقل گردید.

در ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ جلسه اول دادگاه او در شعبه دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اسکو تشکیل شد. این دادگاه وی را با اتهام «عضویت در سازمان مجاهدین خلق»، «توهین به خامنه ای»، «تبلیغ علیه نظام به نفع مجاهدین خلق»، «تهیه لوازم مربوط به تهیه بمب» و «اقدامات ایذایی» به دو سال زندان محکوم کرد.

دادگاه مدارک موجود برای اتهام تهیه لوازم مربوط به تهیه بمب را ناکافی دانسته و معصومه صنوبری را به دو اتهام دیگر به ۲ سال زندان محکوم نمود.

اما اداره اطلاعات تبریز پرونده دیگری برای این زندانی سیاسی گشود.

دادگاه اسکو او را در پرونده جدید به ۸ سال زندان محکوم کرد.

به این ترتیب این زندانی سیاسی به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به تحمل یکسال حبس تعزیری، به اتهام «عضویت در مجاهدین خلق» به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و به اتهام «توهین به خامنه‌ای» به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

پرونده این زندانی سیاسی به دادگاه تجدیدنظر فرستاده شده است

چهار شنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹
http://t.me/begoonah
https://www.instagram.com/begoonah