سازمان عفو بین‌الملل با صدور یک بیانیه مطبوعاتی (جمعه ۱۰مرداد) اظهار داشت: «نامه‌های رسمی درز کرده‌ای که به دست عفو بین‌الملل رسیده نشان می‌دهد که دولت ایران درخواستهای مکرر مقامات ارشد سازمان زندانها برای تأمین امکانات مورد نیاز برای مهار شیوع ویروس کرونا و درمان زندانیان مبتلا شده را نادیده گرفته‌اند. عفو بین‌الملل نسخه‌هایی از چهار نامه را رویت و برای اولین بار منتشر کرده که از طرف مقامات سازمان زندانها که زیر نظر قوهٔ قضائیه فعالیت می‌کند، به وزارت بهداشت نوشته شده و زنگ خطر را دربارهٔ کمبود شدید تجهیزات حفاظتی شخصی، مواد ضدعفونی کننده و تجهیزات و لوازم پزشکی کلیدی به صدا درآورده است. وزارت بهداشت این درخواست‌ها را بی‌پاسخ گذاشته و زندانهای ایران هم‌چنان در مقابل شیوع بیماریهای واگیردار به شکلی فاجعه‌بار فاقد تجهیزات لازم هستند».

عفو بین‌الملل با اشاره به دروغپردازیهای مقامات رسمی رژیم در این بیانیه نوشته است: «جزئیات درج شده در این نامه‌ها در تضادی آشکار با اظهارات رسمی رئیس سابق سازمان زندانها و مشاور فعلی رئیس قوه قضاییه اصغر جهانگیر قرار دارد که پیش‌تر از اقدامات مقامات در پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در زندانها به‌عنوان کاری «بزرگ»و»بی‌نظیر»یاد کرده بود که می‌تواند به‌عنوان»یک شاخص بین‌المللی» مطرح شود. او گزارشهای مبنی بر بالا رفتن میزان مبتلایان و مرگهای مرتبط با ویروس کرونا در داخل زندانها بر اثر ازدحام جمعیت، شرایط غیربهداشتی و کمبود دسترسی به امکانات درمانی را انکار کرده است».

دیانا الطحاوی، معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل طی اظهاراتی گفت: «این نامه‌های رسمی مستنداتی رسوا کننده از قصور فاجعه‌بار دولت ایران در زمینه محافظت از زندانیان را نشان می‌دهند. درخواستهای مکرر برای تأمین اقلام ضروری از جمله مواد ضدعفونی کننده، تجهیزات حفاظتی شخصی و لوازم پزشکی نادیده گرفته شده‌اند. این وضعیت به‌ویژه خطرناک است چون همان‌طور که در نامه‌ها نیز اذعان شده، گروه‌های به‌شدت آسیب‌پذیر در زندانهای ایران محبوس هستند.»
وی افزود: «تراکم جمعیتی بالا و بیش از ظرفیت، تهویهٔ هوای بد، فقدان شرایط بهداشتی و تجهیزات پزشکی، و بی‌توجهی عامدانه به مشکلات پزشکی زندانیان، زندانهای ایران را به محلی خطرناک برای شیوع ویروس کرونا تبدیل کرده است. مقامات ایرانی باید انکار این بحران سلامتی در زندانها را کنار بگذارند و فوراً گامهای ضروری برای حفظ سلامتی و جان زندانیان بردارند».

جمعه ۱۰مرداد ۱۳۹۹
http://t.me/begoonah
https://www.instagram.com/begoonah