روز چهارشنبه ۱۵مرداد ۱۳۹۹ آمارقربانیان کرونا در ۳۵۳شهر ایران متأسفانه به بیش از ۸۳هزار و ۲۰۰نفر رسیده است.
شمار قربانیان در آذربایجان غربی به ۲۴۶۳نفر، در اردبیل به ۹۶۹نفر، در ایلام به ۶۵۵نفر، در بوشهر به ۹۷۵نفر، در چهارمحال و بختیاری به ۵۴۲نفر، در خراسان جنوبی به ۳۶۱نفر، در خراسان رضوی به ۶۲۰۳نفر، در خوزستان به ۵۷۵۷نفر، در زنجان به ۷۸۰نفر، در سیستان و بلوچستان به ۲۵۸۱نفر، در فارس به ۲۲۵۰نفر، در کردستان به ۱۶۶۵نفر، در گلستان به ۲۲۴۲نفر، در لرستان به ۳۳۷۵نفر، در مازندران به ۳۸۸۱نفر، در مرکزی به ۹۷۸نفر، در هرمزگان به ۱۰۴۰نفر، در همدان به ۲۱۴۹نفر و در یزد به ۹۲۰نفر رسیده است.

علیرضا سلیمی معاون سازمان نظام پزشکی گفت: «الگوی ورود بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستانها تغییر کرده و تعداد بیماران بدحال که نیازمند آی.سی.یو هستند، بیشتر شده است به همین علت با کمبود تخت آی.سی.یو در کشور مواجه هستیم… لحظات سختی را برای تصمیم‌گیری خالی کردن تختهای آی.سی.یو و انتخاب بیماران جدید سپری می‌کنیم، یکی از کمبودهایی که اکنون جدی است، مشکل کمبود نیروی انسانی در بخش‌های مراقبت‌های ویژه جدی است. این نیروها خسته و فرسوده شده‌اند، خستگی ایمنی بدن را پایین می‌آورد و امکان ابتلا به بیماری بیشتر می‌شود. افرادی که در آی.سی.یو کار می‌کنند ۳برابر افراد عادی به بیماری مبتلا می‌شوند. افرادی که بیمار می‌شوند ممکن است بعد از یک دوره ۱۴روزه آزمایش کرونای آنها منفی می‌شود اما ماهها طول می‌کشد تا دوباره به شرایط عادی برگردند و توان کار لازم را پیدا کنند. مشکل فرسودگی و خستگی نیروها در بیمارستانها جدی است نیاز به تدبیر مسئولان دارد». وی با تأکید بر این‌که تاکنون ۸نفر از متخصصان بیهوشی جان‌باخته‌اند، گفت: «مشکل دیگر تأخیر در پرداخت معوقات کادر درمانی است که ماهها به تعویق افتاده است» (ایرنا ۱۵مرداد).

رئیس تیم پزشکی بیمارستان خمینی در تهران گفت: اگر تجمعات بیشتری داشته باشیم «کشت‌وکشتار عجیب‌وغریبی خواهیم داشت. تمام مجامع علمی، استادان دانشگاه‌ها و فعالان طب معتقد هستند که تجمعات مطلقاً باید از بین بروند» (جوان ارگان سپاه پاسداران ۱۵مرداد).

در تهران زالی رئیس ستاد کرونا گفت: در هفته گذشته «منطقه ۴، منطقه ۱۴ و منطقه۱۵ به ترتیب بیشترین آمار فوتی را در شهر تهران به خود اختصاص دادند. هم‌چنین در منطقه ۲۲، میزان ابتلا و مرگ‌ومیر نسبت به هفته گذشته رشد قابل توجهی داشته است» (ایسنا ۱۵مرداد).

زالی افزود: «حدود ۱۷۰شهر ایران در وضعیت قرمز قرار دارند و اکثر شهرهای کشور فاقد مصونیت کرونا هستند… با توجه به برگزاری آزمون‌هایی که در هفته آینده خواهد بود… درخواست ما و استانداری تهران تمدید تمامی محدودیتهای اعمال شده در تهران برای هفته آتی است» (ایرنا ۱۵مرداد).

سلیمی معاون سازمان نظام پزشکی گفت: «حدود ۶هزار از نیروی سلامت کشور در تهران به کرونا مبتلا شدند و بیش از ۱۵۰نفر در پایتخت در راه خدمت رسانی جان خود را از دست دادند» (ایلنا ۱۵مرداد).

در مرکزی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: «بعد از گذشت نزدیک به ۶ماه از شیوع کرونا به جای کاهش بیماری، روزبه‌روز به شهرهای پرخطر ما افزوده می‌شود و این به‌معنای اعمال فشار مضاعف بر کادر بهداشت و درمان استان مرکزی است. برای هفته‌های آینده وضعیت خوبی را پیش‌بینی نمی‌کنیم و اگر شرایط به همین منوال ادامه پیدا کند، روزهای بسیار بحرانی را در پیش رو داریم و متأسفانه باید منتظر روزهای نفس‌گیر و هولناکی باشیم» (ایسنا ۱۵مرداد).

در کرمان رئیس بیمارستان علی بن‌ابیطالب رفسنجان گفت: «به‌دلیل افزایش تعداد بیماران بستری مبتلا به کرونا در بیمارستان تاکنون ۴۸پرستار و بیماربر، تعدادی نگهبان و نیروی خدمات، آموزش، رزیدنت و سایر کارکنان این بیمارستان که بیش از ۷۰نفر هستند به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند» (ایسنا ۱۴مرداد).

در مازندران، «وضعیت شیوع این ویروس … قصد بهترشدن ندارد و مازندران بر روی وضعیت قرمز ممتد قرار دارد، وضعیتی که به‌گفته متخصصان با نزدیک شدن به فصل پاییز می‌تواند بسیار خطرناک و نگران‌کننده باشد» (ایسنا ۱۵مرداد).

دکتر بهمن اسمی متخصص بیهوشی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت
اين پزشك فداكار نيز تا پیش از ابتلا به كرونا در بیمارستانهای كرمانشاه ،عاشقانه و به بیماران مبتلا به کووید ۱۹ خدمت کرده بود.

photo_2020-08-05_18-13-59

قادربخش ریگی کاردان پیشگیری و مبارزه با بیماریهای میرجاوه استان سیستان و بلوچستان بعد از چندین روز مبارزه با کرونا، چشم از جهان فروبست.

چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

http://t.me/begoonah
https://www.instagram.com/begoonah